Største virksomheder i Varde efter egenkapital
Største virksomheder i Varde sorteret efter egenkapital. PRIMO HOLDING A/S topper med 1,4 mia. kr., fulgt af INTER PRIMO A/S (554,6 mio. kr.) og Landal Formidling ApS (507,1 mio. kr.). I alt 100 virksomheder fra Varde indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 18. oktober 2026.
| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | PRIMO HOLDING A/S | 1,4 mia. kr. | 1,3 mia. kr. | 4 | 8,5 | Tistrup |
| 2 | INTER PRIMO A/S | 554,6 mio. kr. | 1,3 mia. kr. | 10 | 7,8 | Tistrup |
| 3 | Landal Formidling ApS | 507,1 mio. kr. | 29,7 mio. kr. | 18 | 8,3 | Varde |
| 4 | NOBIA DENMARK A/S | 457,6 mio. kr. | 2,6 mia. kr. | 1.161 | 9,2 | Ølgod |
| 5 | WERNSING SCANDINAVIA ApS | 395,8 mio. kr. | 1,1 mia. kr. | — | 8,0 | Ansager |
| 6 | OXB ApS | 388,1 mio. kr. | 201,2 mio. kr. | — | 8,4 | Blåvand |
| 7 | HVIDBJERG STRAND FERIEPARK A/S | 297,2 mio. kr. | 154,1 mio. kr. | 240 | 9,1 | Blåvand |
| 8 | Ellen og Klaus Hjort Holding ApS | 278,4 mio. kr. | 869,3 mio. kr. | — | 8,1 | Varde |
| 9 | FLENSTED Food Group A/S | 221,0 mio. kr. | 442,4 mio. kr. | 112 | 7,7 | Ansager |
| 10 | VALJG Invest ApS | 200,7 mio. kr. | 80.886 kr. | — | 8,0 | Janderup Vestj |
| 11 | REKA GROUP HOLDING A/S | 186,1 mio. kr. | 13,1 mio. kr. | — | 8,7 | Varde |
| 12 | LENE GRØNLUND HOLDING ApS | 174,9 mio. kr. | -13.725 kr. | — | 7,7 | Blåvand |
| 13 | Grønlund-Slaikjær Finans ApS | 174,5 mio. kr. | -11.726 kr. | — | 7,7 | Blåvand |
| 14 | STEEN SLAIKJÆR HOLDING ApS | 174,4 mio. kr. | -176.108 kr. | 1 | 7,7 | Blåvand |
| 15 | Hesselmed Finans ApS | 173,8 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,8 | Blåvand |
| 16 | BOCONCEPT A/S | 169,9 mio. kr. | 934,6 mio. kr. | 238 | 8,0 | Ølgod |
| 17 | TPA Nissen Lynnerup Holding ApS | 165,1 mio. kr. | -10.000 kr. | — | 7,6 | Outrup |
| 18 | NISSEN LYNNERUP HOLDING ApS | 159,5 mio. kr. | 64.694 kr. | — | 7,6 | Outrup |
| 19 | Landal Greenparks ApS | 156,5 mio. kr. | 6,7 mio. kr. | — | 7,4 | Varde |
| 20 | Indorama Ventures Hygiene Denmark A/S | 153,6 mio. kr. | 632,1 mio. kr. | 162 | 7,6 | Varde |
| 21 | NALAL HOLDING 2013 ApS | 149,7 mio. kr. | -321.995 kr. | 1 | 7,5 | Varde |
| 22 | Indorama Ventures Denmark Holdings A/S | 147,1 mio. kr. | -10.000 kr. | — | 8,3 | Varde |
| 23 | SKL Holding Varde II ApS | 131,2 mio. kr. | 81,6 mio. kr. | — | 7,4 | Varde |
| 24 | NISSEN KONSENSUS ApS | 130,2 mio. kr. | 2,2 mio. kr. | 3 | 7,3 | Outrup |
| 25 | TBS Maskinpower ApS | 129,4 mio. kr. | 1,0 mia. kr. | 187 | 7,2 | Grindsted |
| 26 | HARSØ HOLDING ApS | 123,3 mio. kr. | 7.316 kr. | — | 7,8 | Årre |
| 27 | A.M. HOLDING TISTRUP ApS | 122,2 mio. kr. | 7,1 mio. kr. | 1 | 7,5 | Tistrup |
| 28 | Dan-Grit Junior Holding ApS | 118,5 mio. kr. | -7.040 kr. | — | 8,0 | Oksbøl |
| 29 | Dan-Grit Holding ApS | 115,7 mio. kr. | 126.336 kr. | — | 7,6 | Oksbøl |
| 30 | THOMAS BRINK HOLDING ApS | 113,5 mio. kr. | 36,9 mio. kr. | — | 8,3 | Varde |
| 31 | Westwind Holding ApS | 110,9 mio. kr. | 74,9 mio. kr. | — | 8,1 | Varde |
| 32 | EGEDAL HOLDING ApS | 109,7 mio. kr. | 2,6 mio. kr. | 1 | 7,2 | Årre |
| 33 | VJ Invest Janderup ApS | 109,1 mio. kr. | — | — | 8,2 | Janderup Vestj |
| 34 | NIELS KRISTIAN HANSEN. HENNE STRAND A/S | 107,1 mio. kr. | -653.197 kr. | 6 | 7,5 | Henne |
| 35 | LANDMECO A/S | 105,7 mio. kr. | 171,4 mio. kr. | 82 | 9,4 | Ølgod |
| 36 | VARDE LAKS A/S | 100,5 mio. kr. | 36,6 mio. kr. | 53 | 8,3 | Varde |
| 37 | DAN SKAN-Danmark ApS | 100,3 mio. kr. | -181.491 kr. | 1 | 7,2 | Nørre Nebel |
| 38 | JLJ 2016 Holding ApS | 94,4 mio. kr. | -94.686 kr. | — | 7,8 | Blåvand |
| 39 | Schantz Ejendomme ApS | 93,4 mio. kr. | 7,6 mio. kr. | 8 | 5,8 | Varde |
| 40 | ES FIBERVISIONS HOLDINGS ApS | 92,1 mio. kr. | 519,7 mio. kr. | — | 7,6 | Varde |
| 41 | PRIMO DANMARK A/S | 91,3 mio. kr. | 72,2 mio. kr. | 188 | 9,1 | Tistrup |
| 42 | Døtrene fra Kodbølgaard Holding ApS | 89,3 mio. kr. | -72.368 kr. | — | 7,4 | Ølgod |
| 43 | MUSEUM CENTER BLÅVAND FONDEN | 86,9 mio. kr. | 3,9 mio. kr. | — | 7,4 | Varde |
| 44 | INVESTERINGSSELSKABET AF 18/5 1968 ApS | 85,1 mio. kr. | -32.000 kr. | — | 6,6 | Varde |
| 45 | SEFI Holding ApS | 82,7 mio. kr. | 61.927 kr. | 2 | 6,5 | Varde |
| 46 | SEFI 2025 ApS | 82,7 mio. kr. | — | — | 7,4 | Varde |
| 47 | SKL Holding, Varde ApS | 82,6 mio. kr. | 338.861 kr. | — | 7,4 | Varde |
| 48 | BACH MADSEN HOLDING 2013 ApS | 81,0 mio. kr. | 124,0 mio. kr. | — | 7,4 | Ølgod |
| 49 | ÅÆØ 528 ApS | 74,2 mio. kr. | — | — | 8,2 | Varde |
| 50 | Lindehøj Agro Holding ApS | 74,1 mio. kr. | — | — | 7,4 | Årre |
Om ranglisten for varde
Ranglisten dækker alle 500 virksomheder inden for varde sorteret efter egenkapital. Topplaceret er PRIMO HOLDING A/S med 1,4 mia. kr., efterfulgt af INTER PRIMO A/S (554,6 mio. kr.) og Landal Formidling ApS (507,1 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.