Største virksomheder i Roskilde efter egenkapital
Største virksomheder i Roskilde sorteret efter egenkapital. FISHER SCIENTIFIC BIOTECH LINE ApS topper med 12,3 mia. kr., fulgt af THERMO FISHER SCIENTIFIC CHROMATOGRAPHY HOLDINGS ApS (11,5 mia. kr.) og FORS Holding A/S (4,3 mia. kr.). I alt 100 virksomheder fra Roskilde indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 16. oktober 2026.
| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | FISHER SCIENTIFIC BIOTECH LINE ApS | 12,3 mia. kr. | 23,4 mio. kr. | 12 | 8,7 | Roskilde |
| 2 | THERMO FISHER SCIENTIFIC CHROMATOGRAPHY HOLDINGS ApS | 11,5 mia. kr. | -903.737 kr. | — | 8,4 | Roskilde |
| 3 | FORS Holding A/S | 4,3 mia. kr. | 1,0 mia. kr. | — | 8,5 | Roskilde |
| 4 | ZJ Group ApS | 2,8 mia. kr. | -1,4 mio. kr. | 3 | 7,8 | Roskilde |
| 5 | SONION HOLDCO A/S | 2,7 mia. kr. | -179.000 kr. | — | 9,1 | Roskilde |
| 6 | NUNC A/S | 2,5 mia. kr. | 494,1 mio. kr. | 281 | 8,8 | Roskilde |
| 7 | FORS Spildevand Roskilde A/S | 1,5 mia. kr. | 174,2 mio. kr. | — | 8,3 | Roskilde |
| 8 | BEC Financial Technologies a.m.b.a. | 1,4 mia. kr. | 2,4 mia. kr. | 874 | 9,0 | Roskilde |
| 9 | MV Invest II ApS | 1,3 mia. kr. | 497,6 mio. kr. | — | 9,0 | Gadstrup |
| 10 | InstallatørGruppen A/S | 1,3 mia. kr. | 3,7 mia. kr. | — | 8,3 | Roskilde |
| 11 | Liljeborgfonden | 1,1 mia. kr. | -2,0 mio. kr. | 2 | 8,4 | Roskilde |
| 12 | Liljeborgfonden Holding ApS | 1,1 mia. kr. | -1,1 mio. kr. | — | 8,5 | Roskilde |
| 13 | MV Invest ApS | 1,1 mia. kr. | -37.500 kr. | — | 8,9 | Gadstrup |
| 14 | CRH CONCRETE A/S | 1,0 mia. kr. | 1,4 mia. kr. | 1.213 | 8,3 | Viby Sjælland |
| 15 | IG MidCo ApS | 1,0 mia. kr. | -374.000 kr. | — | 7,8 | Roskilde |
| 16 | InstallatørGruppen Danmark ApS | 998,9 mio. kr. | -8,5 mio. kr. | 23 | 8,0 | Roskilde |
| 17 | Sonion Holding A/S | 863,6 mio. kr. | — | 1 | 8,1 | Roskilde |
| 18 | Liljeborg Aktieselskab | 786,3 mio. kr. | 4,6 mio. kr. | 11 | 7,8 | Roskilde |
| 19 | Momentum Energy Holdings ApS | 744,8 mio. kr. | -101.304 kr. | — | 7,8 | Roskilde |
| 20 | A.G. Invest II ApS | 716,8 mio. kr. | -885.981 kr. | 1 | 7,8 | Roskilde |
| 21 | CRH DENMARK A/S | 671,0 mio. kr. | -385.000 kr. | — | 7,6 | Viby Sjælland |
| 22 | T.G. INVEST ApS | 636,1 mio. kr. | -73.528 kr. | — | 8,0 | Roskilde |
| 23 | Stryhns Gruppen A/S | 583,2 mio. kr. | 1,1 mia. kr. | 381 | 9,3 | Roskilde |
| 24 | LARS SVENDSEN HOLDING ApS | 578,2 mio. kr. | -4,1 mio. kr. | 2 | 8,1 | Roskilde |
| 25 | Momentum Energy Group A/S | 564,2 mio. kr. | 234,5 mio. kr. | 66 | 7,5 | Roskilde |
| 26 | Linderberg Group Holding ApS | 514,5 mio. kr. | 1,5 mia. kr. | — | 8,5 | Roskilde |
| 27 | DAN MARK EJENDOMME Udvikling A/S | 475,7 mio. kr. | -2,0 mio. kr. | 14 | 7,7 | Roskilde |
| 28 | LINDERBERG GROUP A/S | 465,7 mio. kr. | -538.000 kr. | 3 | 8,5 | Roskilde |
| 29 | Momentum Energy Jutlandia Development K/S | 432,4 mio. kr. | 114,4 mio. kr. | — | 7,7 | Roskilde |
| 30 | PROXEON BIOSYSTEMS ApS | 386,6 mio. kr. | 0 kr. | — | 8,1 | Roskilde |
| 31 | SONION A/S | 385,8 mio. kr. | 1,5 mia. kr. | 10 | 7,6 | Roskilde |
| 32 | Verdis A/S | 381,7 mio. kr. | 1,1 mia. kr. | 1.053 | 8,7 | Gadstrup |
| 33 | FORS Vand Roskilde A/S | 368,6 mio. kr. | 66,0 mio. kr. | — | 8,9 | Roskilde |
| 34 | C4 ACQUISITION ApS | 340,2 mio. kr. | -3,9 mio. kr. | — | 8,1 | Roskilde |
| 35 | EXPON ApS | 338,3 mio. kr. | 1,8 mio. kr. | 1 | 7,4 | Roskilde |
| 36 | ARGO Koncern Holding A/S | 334,0 mio. kr. | 0 kr. | — | 8,3 | Roskilde |
| 37 | ARGO Affaldsenergi A/S | 332,4 mio. kr. | 756,4 mio. kr. | — | 7,8 | Roskilde |
| 38 | STMRN Holding ApS | 322,6 mio. kr. | -1,1 mio. kr. | 1 | 7,8 | Roskilde |
| 39 | Zeppelin Rental Danmark A/S | 315,3 mio. kr. | 480,5 mio. kr. | 177 | 7,6 | Viby Sjælland |
| 40 | MGS Denmark Holding ApS | 307,3 mio. kr. | 1,8 mio. kr. | — | 8,2 | Roskilde |
| 41 | FENRISULVEN HOLDING ApS | 290,6 mio. kr. | 498,1 mio. kr. | — | 8,1 | Gadstrup |
| 42 | Encavis Nordbrise A/S | 289,9 mio. kr. | 72,4 mio. kr. | 1 | 7,5 | Roskilde |
| 43 | BEC EJENDOMSSELSKAB A/S | 273,2 mio. kr. | 21,1 mio. kr. | — | 8,5 | Roskilde |
| 44 | MOMENTUM INVESTMENTS ApS | 261,0 mio. kr. | -212.559 kr. | — | 8,0 | Roskilde |
| 45 | MGS Roskilde A/S | 259,7 mio. kr. | 78,7 mio. kr. | 52 | 8,7 | Roskilde |
| 46 | Power Stow International A/S | 259,0 mio. kr. | 497,6 mio. kr. | 18 | 7,9 | Gadstrup |
| 47 | Liljeborg Ejendomme Roskilde I/S | 251,3 mio. kr. | 2,9 mio. kr. | — | 7,5 | Roskilde |
| 48 | MAXIMUM HOLDING ApS | 231,2 mio. kr. | -131.348 kr. | — | 7,8 | Roskilde |
| 49 | INTER ROMA ApS | 198,7 mio. kr. | 584.922 kr. | 3 | 7,7 | Roskilde |
| 50 | JULEMÆRKEFONDEN | 193,7 mio. kr. | 177,7 mio. kr. | 206 | 9,4 | Roskilde |
Om ranglisten for roskilde
Ranglisten dækker alle 500 virksomheder inden for roskilde sorteret efter egenkapital. Topplaceret er FISHER SCIENTIFIC BIOTECH LINE ApS med 12,3 mia. kr., efterfulgt af THERMO FISHER SCIENTIFIC CHROMATOGRAPHY HOLDINGS ApS (11,5 mia. kr.) og FORS Holding A/S (4,3 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.