Største virksomheder i Rødovre efter egenkapital
Største virksomheder i Rødovre sorteret efter egenkapital. Partnerselskabet Rødovre Centrum topper med 2,5 mia. kr., fulgt af Bricks by Ree ApS (1,5 mia. kr.) og Ree Office ApS (1,1 mia. kr.). I alt 500 virksomheder fra Rødovre indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 3. november 2026.
| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Partnerselskabet Rødovre Centrum | 2,5 mia. kr. | 269,0 mio. kr. | 55 | 8,7 | Rødovre |
| 2 | Bricks by Ree ApS | 1,5 mia. kr. | -184.511 kr. | 9 | 8,0 | Rødovre |
| 3 | Ree Office ApS | 1,1 mia. kr. | 212,8 mio. kr. | 9 | 7,8 | Rødovre |
| 4 | SUS 2013 ApS | 880,0 mio. kr. | 2,3 mia. kr. | 1 | 8,3 | Rødovre |
| 5 | Flügger group A/S | 880,0 mio. kr. | 2,3 mia. kr. | 181 | 8,9 | Rødovre |
| 6 | RC WK ApS | 465,9 mio. kr. | 511.463 kr. | — | 8,1 | Rødovre |
| 7 | RC1 ApS | 465,9 mio. kr. | 511.463 kr. | — | 8,1 | Rødovre |
| 8 | Stocks by Ree ApS | 456,1 mio. kr. | -49.363 kr. | — | 7,7 | Rødovre |
| 9 | AW HOLDING 1 ApS | 436,9 mio. kr. | -206.143 kr. | — | 8,1 | Rødovre |
| 10 | SS 2018 ApS | 348,0 mio. kr. | -163.655 kr. | — | 8,0 | Rødovre |
| 11 | JA HOLDING 8 ApS | 340,8 mio. kr. | -8.650 kr. | — | 8,0 | Rødovre |
| 12 | HOFOR SPILDEVAND RØDOVRE A/S | 327,9 mio. kr. | 69,7 mio. kr. | — | 8,3 | Rødovre |
| 13 | LG2006 HOLDING ApS | 272,0 mio. kr. | -109.456 kr. | — | 8,1 | Rødovre |
| 14 | Flügger Denmark A/S | 216,9 mio. kr. | 1,1 mia. kr. | 329 | 8,2 | Rødovre |
| 15 | RC Knudsen Holding ApS | 206,3 mio. kr. | -19.760 kr. | — | 7,7 | Rødovre |
| 16 | FRIHEDEN EJENDOMSSELSKAB APS | 152,5 mio. kr. | 12,6 mio. kr. | 7 | 7,4 | Rødovre |
| 17 | FRIHEDEN GRUPPEN A/S | 150,0 mio. kr. | 20,1 mio. kr. | — | 7,6 | Rødovre |
| 18 | DANISH BIOFUEL A/S | 147,5 mio. kr. | 1,5 mio. kr. | — | 7,3 | Rødovre |
| 19 | Fam. Carsten Holding ApS | 141,1 mio. kr. | -7.820 kr. | — | 7,4 | Rødovre |
| 20 | George og Olivia Holding ApS | 139,7 mio. kr. | -482 kr. | — | 7,4 | Rødovre |
| 21 | APM Equity ApS | 131,6 mio. kr. | -176.265 kr. | — | 8,0 | Rødovre |
| 22 | HOFOR VAND RØDOVRE A/S | 131,2 mio. kr. | 46,4 mio. kr. | — | 7,6 | Rødovre |
| 23 | GEOVIA HOLDING ApS | 121,3 mio. kr. | -24.039 kr. | — | 7,7 | Rødovre |
| 24 | REEDOMUS ApS | 120,8 mio. kr. | 7,1 mio. kr. | 2 | 7,6 | Rødovre |
| 25 | MP Oliver Holding ApS | 116,4 mio. kr. | -68.031 kr. | — | 7,8 | Rødovre |
| 26 | VASCANDIA INVEST ApS | 111,0 mio. kr. | 69.933 kr. | 1 | 7,6 | Rødovre |
| 27 | PER CHRISTENSEN AUTOMOBILER HOLDING ApS | 110,2 mio. kr. | 10,5 mio. kr. | — | 7,9 | Rødovre |
| 28 | JA HOLDING 5 ApS | 109,3 mio. kr. | -119.761 kr. | 4 | 7,2 | Rødovre |
| 29 | Boll Holding Ordrup ApS | 105,2 mio. kr. | -16.112 kr. | — | 7,7 | Rødovre |
| 30 | JA HOLDING 9 ApS | 102,3 mio. kr. | -16.941 kr. | — | 7,2 | Rødovre |
| 31 | VILSBØLL HOLDING ApS | 101,3 mio. kr. | -75.703 kr. | 1 | 7,2 | Rødovre |
| 32 | BNM HOLDING ApS | 99,8 mio. kr. | 93,3 mio. kr. | — | 8,1 | Rødovre |
| 33 | THERMEX HOLDING A/S | 91,8 mio. kr. | 40,8 mio. kr. | — | 8,3 | Rødovre |
| 34 | ALVENT A/S | 90,2 mio. kr. | 87,6 mio. kr. | 51 | 9,0 | Rødovre |
| 35 | CAHEMO HOLDING ApS | 87,4 mio. kr. | -112.316 kr. | — | 7,0 | Rødovre |
| 36 | XPERT HOLDING ApS | 87,0 mio. kr. | -21.439 kr. | — | 7,6 | Rødovre |
| 37 | THOMAS WEST JENSEN HOLDING ApS | 86,3 mio. kr. | — | — | 8,0 | Rødovre |
| 38 | Bygma Rødovre A/S | 86,1 mio. kr. | 18,9 mio. kr. | 32 | 7,4 | Rødovre |
| 39 | JA HOLDING 4 ApS | 85,0 mio. kr. | -48.650 kr. | — | 7,4 | Rødovre |
| 40 | M.P. MUSIC ApS | 79,8 mio. kr. | 9,9 mio. kr. | — | 8,7 | Rødovre |
| 41 | TH. SCHULZ HOLDING A/S | 74,8 mio. kr. | -392.276 kr. | 1 | 6,7 | Rødovre |
| 42 | BABYSAM A/S | 74,4 mio. kr. | 719,7 mio. kr. | 533 | 8,4 | Rødovre |
| 43 | BASA HOLDING A/S | 74,3 mio. kr. | 908,8 mio. kr. | — | 7,1 | Rødovre |
| 44 | KÆRAGER A/S | 70,5 mio. kr. | -1,6 mio. kr. | 1 | 5,1 | Rødovre |
| 45 | ApS SPKR NR. 2722 | 69,8 mio. kr. | 5,4 mio. kr. | 1 | 6,0 | Rødovre |
| 46 | SSCP Projekt BH ApS | 69,3 mio. kr. | 1,6 mio. kr. | — | 7,0 | Rødovre |
| 47 | EvodiaBio ApS | 68,6 mio. kr. | -8,4 mio. kr. | 23 | 7,3 | Rødovre |
| 48 | JA HOLDING 2 ApS | 68,5 mio. kr. | 132.678 kr. | 1 | 7,2 | Rødovre |
| 49 | TOFT TRADING ApS | 68,2 mio. kr. | -232.733 kr. | 1 | 6,5 | Rødovre |
| 50 | VICH 7817 ApS | 68,2 mio. kr. | 100,6 mio. kr. | — | 7,9 | Rødovre |
Om ranglisten for rødovre
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for rødovre efter egenkapital — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er Partnerselskabet Rødovre Centrum med 2,5 mia. kr., efterfulgt af Bricks by Ree ApS (1,5 mia. kr.) og Ree Office ApS (1,1 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.