Største virksomheder i Odense efter ansatte
Største virksomheder i Odense sorteret efter ansatte. Odense Kommune topper med 17.765, fulgt af Syddansk Universitet (University of Southern Denmark) (6.691) og HARALD NYBORG A/S (2.132). I alt 100 virksomheder fra Odense indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 12. oktober 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Odense Kommune | — | 17.765 | 9,7 | Odense C |
| 2 | Syddansk Universitet (University of Southern Denmark) | — | 6.691 | 9,1 | Odense M |
| 3 | HARALD NYBORG A/S | 9,5 mia. kr. | 2.132 | 9,8 | Odense SV |
| 4 | TV 2 Danmark A/S | 4,3 mia. kr. | 1.777 | 9,7 | Odense C |
| 5 | TIDE BUS DANMARK A/S | 892,0 mio. kr. | 1.329 | 7,5 | Odense S |
| 6 | UCL Erhvervsakademi & Professionshøjskole S/I | — | 1.078 | 8,5 | Odense M |
| 7 | Miljøstyrelsen | — | 807 | 8,6 | Odense C |
| 8 | Syddansk Erhvervsskole Odense-Vejle | — | 703 | 8,4 | Odense M |
| 9 | ODENSE SPORT & EVENT A/S | 402,4 mio. kr. | 623 | 8,3 | Odense SØ |
| 10 | VKAREN.DK ApS | 10,5 mio. kr. | 621 | 8,2 | Odense C |
| 11 | GF FORSIKRING A/S | — | 614 | 8,3 | Odense NV |
| 12 | Teradyne Robotics A/S | 2,0 mia. kr. | 579 | 7,9 | Odense S |
| 13 | P. CHRISTENSEN A/S | 2,8 mia. kr. | 515 | 7,7 | Odense S |
| 14 | Shell Biogas A/S | 829,7 mio. kr. | 488 | 8,9 | Odense SØ |
| 15 | BlueCollar A/S | 204,2 mio. kr. | 482 | 8,5 | Odense SØ |
| 16 | ALEX ANDERSEN. ØLUND A/S | 884,0 mio. kr. | 473 | 8,6 | Odense SV |
| 17 | Fjernvarme Fyn Service A/S | 619,0 mio. kr. | 425 | 8,8 | Odense C |
| 18 | Odense Hospital Project Team Joint Venture I/S | 1,7 mia. kr. | 398 | 5,3 | Odense C |
| 19 | Guldfeldt A/S | 644,4 mio. kr. | 377 | 8,7 | Odense S |
| 20 | Social- og Boligstyrelsen | — | 369 | 8,2 | Odense C |
| 21 | I-Sport Retail ApS | 62,5 mio. kr. | 354 | 5,1 | Odense SØ |
| 22 | DANREN BOGDOL A/S | 78,3 mio. kr. | 343 | 8,0 | Odense C |
| 23 | SMP RENGØRINGSSERVICE ApS | 64,9 mio. kr. | 330 | 8,6 | Odense S |
| 24 | HF & VUC FYN | — | 318 | 8,3 | Odense C |
| 25 | ODENSE RETSHJÆLP | — | 288 | 8,3 | Odense C |
| 26 | FYNSKE BANK A/S | — | 282 | 9,8 | Odense M |
| 27 | TIETGENSKOLEN | — | 272 | 8,1 | Odense C |
| 28 | ODENSE MARCIPAN A/S | 667,2 mio. kr. | 270 | 8,4 | Odense C |
| 29 | ORIFARM GENERICS A/S | 2,5 mia. kr. | 255 | 8,3 | Odense S |
| 30 | ALUMECO ApS | 2,7 mia. kr. | 245 | 8,9 | Odense C |
| 31 | NIELSEN'S A/S | 63,0 mio. kr. | 240 | 6,4 | Odense SV |
| 32 | ODENSE RENOVATION A/S | 310,2 mio. kr. | 236 | 6,4 | Odense V |
| 33 | Geopartner Landinspektører A/S | 169,4 mio. kr. | 232 | 8,4 | Odense C |
| 34 | Fyens Stift | — | 230 | 8,3 | Odense C |
| 35 | BEAUTYCOS ApS | 25,6 mio. kr. | 229 | 9,5 | Odense M |
| 36 | VANDCENTER SYD SERVICE ApS | 142,7 mio. kr. | 225 | 6,0 | Odense C |
| 37 | Bergholdt A/S | 101,9 mio. kr. | 222 | 9,5 | Odense M |
| 38 | Civica | — | 219 | 7,7 | Odense C |
| 39 | H.J. HANSEN RECYCLING A/S | 2,9 mia. kr. | 217 | 8,7 | Odense C |
| 40 | SANOVO TECHNOLOGY A/S | 2,2 mia. kr. | 216 | 8,9 | Odense SØ |
| 41 | Social- og Sundhedsskolen Fyn | — | 213 | 7,9 | Odense SØ |
| 42 | ORIFARM GROUP A/S | 15,0 mia. kr. | 211 | 9,1 | Odense S |
| 43 | TITECH ELECTRIC A/S | 111,2 mio. kr. | 209 | 8,6 | Odense SØ |
| 44 | DAICA ApS | 36,8 mio. kr. | 204 | 8,4 | Odense C |
| 45 | HANSSON & KNUDSEN A/S | 772,5 mio. kr. | 202 | 8,9 | Odense SØ |
| 46 | Nordic Greens Bellinge A/S | 54,7 mio. kr. | 201 | 8,7 | Odense SV |
| 47 | GASA GROUP DENMARK A/S | 1,2 mia. kr. | 195 | 8,3 | Odense SV |
| 48 | KARL CHR. SKOV JENSEN A/S | 56,7 mio. kr. | 194 | 6,9 | Odense M |
| 49 | POUL SCHOU A/S | 112,4 mio. kr. | 193 | 8,6 | Odense SV |
| 50 | Casual Dining A/S | -40,0 mio. kr. | 189 | 6,9 | Odense M |
Om ranglisten for odense
Ranglisten dækker alle 500 virksomheder inden for odense sorteret efter ansatte. Topplaceret er Odense Kommune med 17.765, efterfulgt af Syddansk Universitet (University of Southern Denmark) (6.691) og HARALD NYBORG A/S (2.132).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.