Største virksomheder i Nordfyns efter ansatte
Største virksomheder i Nordfyns sorteret efter ansatte. Nordfyns Kommune topper med 2.603, fulgt af First Camp Danmark A/S (261) og ORKLA SNACKS DANMARK A/S (231). I alt 100 virksomheder fra Nordfyns indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 14. oktober 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nordfyns Kommune | — | 2.603 | 8,7 | Bogense |
| 2 | First Camp Danmark A/S | 30,8 mio. kr. | 261 | 6,7 | Bogense |
| 3 | ORKLA SNACKS DANMARK A/S | 982,8 mio. kr. | 231 | 8,2 | Søndersø |
| 4 | HAARSLEV INDUSTRIES A/S | 505,0 mio. kr. | 195 | 7,5 | Søndersø |
| 5 | SØNDERSØ BRUGSFORENING | 25,8 mio. kr. | 161 | 7,0 | Søndersø |
| 6 | DUBRAVO ApS | 16,7 mio. kr. | 115 | 6,8 | Otterup |
| 7 | House Nordic ApS | 68,4 mio. kr. | 109 | 9,5 | Søndersø |
| 8 | BOGENSE PLAST A/S | 52,5 mio. kr. | 88 | 7,8 | Bogense |
| 9 | Højgård Hestehospital Group A/S | 41,6 mio. kr. | 78 | 7,8 | Morud |
| 10 | Strandvejen Otterup ApS | 10,9 mio. kr. | 78 | 6,0 | Otterup |
| 11 | SENMATIC A/S | 30,8 mio. kr. | 78 | 8,4 | Søndersø |
| 12 | REA AUTOMATDREJNING ApS | 47,1 mio. kr. | 75 | 9,1 | Otterup |
| 13 | EMMELEV A/S | 2,0 mia. kr. | 61 | 7,5 | Otterup |
| 14 | P Kierkegaard ApS | 10,2 mio. kr. | 58 | 5,9 | Bogense |
| 15 | SP TINBY A/S | 41,6 mio. kr. | 53 | 8,4 | Søndersø |
| 16 | LUNDE VOGN ADM ApS | 31,3 mio. kr. | 52 | 6,2 | Otterup |
| 17 | Nordfyns Gymnasium | — | 51 | 7,5 | Søndersø |
| 18 | COMPUSOFT A/S | 45,7 mio. kr. | 50 | 8,6 | Søndersø |
| 19 | Ditlevsdal BisonFarm | — | 50 | 7,4 | Morud |
| 20 | HANS CHRISTIAN ANDERSEN AIRPORT P/S | 7,7 mio. kr. | 49 | 6,6 | Odense N |
| 21 | Nordfyns Højskole | — | 47 | 7,4 | Bogense |
| 22 | MORTEN KOFOED, 728 SØNDERSØ ApS | 3,7 mio. kr. | 45 | 5,7 | Søndersø |
| 23 | Gartneriet Birkemosegaard ApS | 27,6 mio. kr. | 45 | 7,4 | Bogense |
| 24 | HAARSLEV GROUP A/S | 76,3 mio. kr. | 44 | 7,5 | Søndersø |
| 25 | Farstrup Furniture A/S | 19,4 mio. kr. | 43 | 7,1 | Søndersø |
| 26 | A.M.E. RENGØRING ApS | 12,9 mio. kr. | 42 | 6,6 | Søndersø |
| 27 | Mette Nielsen, 732 Bogense ApS | 3,6 mio. kr. | 42 | 5,6 | Bogense |
| 28 | Kappendrup Bageri ApS | 8,1 mio. kr. | 41 | 5,2 | Otterup |
| 29 | Glade Groensager A/S | 24,6 mio. kr. | 41 | 5,4 | Otterup |
| 30 | Fyns-Bilsalg A/S | 11,2 mio. kr. | 40 | 7,0 | Bogense |
| 31 | Indsatsteam ApS | 14,6 mio. kr. | 40 | 7,3 | Søndersø |
| 32 | OLE MORTENSEN, 757 OTTERUP ApS | 5,1 mio. kr. | 39 | 6,8 | Otterup |
| 33 | DRACON ApS | 9,5 mio. kr. | 39 | 6,2 | Søndersø |
| 34 | Quadsat ApS | 6,4 mio. kr. | 37 | 7,0 | Odense N |
| 35 | Bieler og Elkjær ApS | 5,4 mio. kr. | 37 | 5,1 | Otterup |
| 36 | Nordfyns Ungdomscenter til unge med særlige behov | — | 36 | 7,2 | Bogense |
| 37 | SCANDRUMS A/S | 19,0 mio. kr. | 34 | 8,2 | Søndersø |
| 38 | POUL RASMUSSEN A/S | 20,2 mio. kr. | 34 | 7,4 | Otterup |
| 39 | UNI-FLY A/S | 26,2 mio. kr. | 34 | 6,9 | Odense N |
| 40 | Den Gamle Havn ApS | 2,8 mio. kr. | 33 | 7,8 | Bogense |
| 41 | Upteko ApS | 8,6 mio. kr. | 32 | 6,8 | Odense N |
| 42 | Sønderlykken ApS | 9,0 mio. kr. | 32 | 5,5 | Søndersø |
| 43 | OTTERUP REALSKOLE | — | 31 | 7,3 | Otterup |
| 44 | Restaurant MøBer | — | 31 | 7,0 | Bogense |
| 45 | DESITEK A/S | 24,6 mio. kr. | 30 | 7,5 | Søndersø |
| 46 | MT MILJØTEKNIK ApS | 22,4 mio. kr. | 30 | 8,2 | Søndersø |
| 47 | Nordfyns Efterskole | — | 30 | 7,6 | Søndersø |
| 48 | K.G. Larsen ApS | 7,9 mio. kr. | 30 | 6,3 | Bogense |
| 49 | PLIXXENT A/S | 37,6 mio. kr. | 29 | 7,2 | Otterup |
| 50 | Krebs Plant ApS | 19,3 mio. kr. | 29 | 6,0 | Otterup |
Om ranglisten for nordfyns
Ranglisten dækker alle 500 virksomheder inden for nordfyns sorteret efter ansatte. Topplaceret er Nordfyns Kommune med 2.603, efterfulgt af First Camp Danmark A/S (261) og ORKLA SNACKS DANMARK A/S (231).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.