Største virksomheder i København efter soliditetsgrad
Største virksomheder i København sorteret efter soliditetsgrad. REFLX ApS topper med 101,0%, fulgt af Accelian ApS (100,7%) og NA SOLUTION ApS (100,1%). I alt 100 virksomheder fra København indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 17. oktober 2026.
| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | REFLX ApS | 101,0% | -3.189 kr. | — | 5,8 | København Ø |
| 2 | Accelian ApS | 100,7% | -1.348 kr. | — | 5,9 | København Ø |
| 3 | NA SOLUTION ApS | 100,1% | 840.655 kr. | 2 | 5,5 | Valby |
| 4 | ApS MANSFIELD KOMPLEMENTAR | 100,0% | -5.000 kr. | — | 6,2 | København K |
| 5 | HVIID FINANS ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,2 | Valby |
| 6 | BARNEKÆR INVEST ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 8,1 | København K |
| 7 | CK CONSULT ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,4 | København Ø |
| 8 | JMR Consulting ApS | 100,0% | -1.125 kr. | — | 6,6 | København SV |
| 9 | IDEAL DATA ApS | 100,0% | -50.567 kr. | — | 7,0 | Hellerup |
| 10 | ARPEMA ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | København V |
| 11 | STALMAR ApS | 100,0% | — | — | 7,6 | København K |
| 12 | ApS KBIL 38 NR. 1581 | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | København K |
| 13 | SPECIALLÆGE PETER HORNNES ApS | 100,0% | 0 kr. | 4 | 5,2 | København NV |
| 14 | TRISTATE INVEST I ApS | 100,0% | -71.757 kr. | — | 8,4 | København Ø |
| 15 | EJENDOMSANPARTSSELSKABET AF 31. MAJ 1996 | 100,0% | 0 kr. | — | 7,4 | København Ø |
| 16 | KONSTANTIN DANMARK ApS | 100,0% | -446 kr. | — | 6,9 | København Ø |
| 17 | BORGSTRØM HOLDING ApS | 100,0% | -15.410 kr. | — | 6,8 | København Ø |
| 18 | ANDERSEN & SILDING ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,5 | København K |
| 19 | KIOS ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,9 | København V |
| 20 | SELSKABET AF 8. OKTOBER 1954 ApS | 100,0% | -1.270 kr. | — | 7,0 | København K |
| 21 | PBH 26.216 ApS | 100,0% | — | — | 8,0 | København Ø |
| 22 | NØRREGADE 36. 1998 ApS | 100,0% | — | — | 6,4 | København K |
| 23 | K.B. REVISION ApS | 100,0% | -17.832 kr. | — | 6,6 | Valby |
| 24 | Aktieselskabet af 12. maj 1998 | 100,0% | — | 0 | 8,8 | Nordhavn |
| 25 | BIUGI CHARTERING ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,7 | København Ø |
| 26 | SKOMAGERGADE 7. 1998 ApS | 100,0% | -5.000 kr. | — | 6,4 | København K |
| 27 | FREMMA ApS | 100,0% | -328 kr. | — | 7,7 | København K |
| 28 | MPM HOLDING ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 5,8 | København NV |
| 29 | FREDERIKSBERGGADE 25. 1999 ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,8 | København K |
| 30 | Crilles ApS | 100,0% | -1.000 kr. | — | 6,5 | København Ø |
| 31 | SPRINGFORBI ApS | 100,0% | — | — | 6,9 | København K |
| 32 | Lets Give a Hand ApS | 100,0% | -1.745 kr. | — | 6,6 | København V |
| 33 | FRANKLIN & BRUUN ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,4 | København Ø |
| 34 | Diligo Communication K/S | 100,0% | 931.000 kr. | 1 | 5,2 | København K |
| 35 | ApS KOMPLEMENTARSELSKABET ROSKILDEVEJ, GLOSTRUP | 100,0% | — | — | 6,4 | København K |
| 36 | VIENNA TRUST FUND S.M.B.A. | 100,0% | — | — | 3,4 | København K |
| 37 | ANTALIS 2000 A/S | 100,0% | 0 kr. | — | 7,6 | Valby |
| 38 | ApS BRAUNSCHWEIG KOMPLEMENTAR | 100,0% | -5.050 kr. | — | 6,5 | København K |
| 39 | No Shoes No Klaus ApS | 100,0% | 12.105 kr. | — | 5,7 | København K |
| 40 | Athene Capital ApS | 100,0% | — | — | 5,9 | København Ø |
| 41 | D. JUNK ApS | 100,0% | — | — | 6,9 | København K |
| 42 | M.N.S. ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,8 | København S |
| 43 | ML HOLDING SOLRØD ApS | 100,0% | -299 kr. | — | 7,0 | København Ø |
| 44 | HPJ-DELTA ApS | 100,0% | -15 kr. | — | 6,9 | Brønshøj |
| 45 | Det Østasiatiske Kompagni A/S | 100,0% | — | 1 | 7,1 | København Ø |
| 46 | Svanemølleholmen Invest A/S | 100,0% | -59.000 kr. | — | 8,0 | Nordhavn |
| 47 | KOMPLEMENTARSELSKABET VESTERBRO, 2002 ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,9 | København K |
| 48 | GABLER INDUSTRIER ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 8,0 | København V |
| 49 | VERNON SPORT HOLDING ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,3 | København Ø |
| 50 | LOVEFILM DANMARK A/S | 100,0% | -20.850 kr. | — | 7,5 | København V |
Om ranglisten for københavn
Ranglisten dækker alle 500 virksomheder inden for københavn sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er REFLX ApS med 101,0%, efterfulgt af Accelian ApS (100,7%) og NA SOLUTION ApS (100,1%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.