Største virksomheder i Ikast-Brande efter ansatte
Største virksomheder i Ikast-Brande sorteret efter ansatte. Siemens Gamesa Renewable Energy A/S topper med 6.204, fulgt af Ikast-Brande Kommune (4.046) og BESTSELLER A/S (2.808). I alt 100 virksomheder fra Ikast-Brande indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 13. oktober 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Siemens Gamesa Renewable Energy A/S | 26,4 mia. kr. | 6.204 | 8,0 | Brande |
| 2 | Ikast-Brande Kommune | — | 4.046 | 8,9 | Ikast |
| 3 | BESTSELLER A/S | 38,1 mia. kr. | 2.808 | 9,8 | Brande |
| 4 | EJNER HESSEL A/S | 8,8 mia. kr. | 1.866 | 9,0 | Brande |
| 5 | BESTSELLER Stores Denmark A/S | 803,2 mio. kr. | 1.325 | 7,7 | Brande |
| 6 | A/S IKAST BETONVAREFABRIK | 1,8 mia. kr. | 937 | 9,6 | Ikast |
| 7 | KK Group A/S | 4,4 mia. kr. | 705 | 8,4 | Ikast |
| 8 | ONLY STORES DENMARK A/S | 431,6 mio. kr. | 704 | 9,8 | Brande |
| 9 | MASCOT INTERNATIONAL A/S | 2,1 mia. kr. | 539 | 9,8 | Engesvang |
| 10 | DK COMPANY A/S | 5,6 mia. kr. | 467 | 9,4 | Ikast |
| 11 | Give Steel A/S | 847,5 mio. kr. | 458 | 8,9 | Brande |
| 12 | BESTSELLER Logistics A/S | 130,6 mio. kr. | 413 | 8,8 | Brande |
| 13 | KELSEN GROUP A/S | 1,2 mia. kr. | 361 | 6,7 | Nørre Snede |
| 14 | KMC, KARTOFFELMELCENTRALEN, AMBA | 3,9 mia. kr. | 297 | 9,4 | Brande |
| 15 | PALSGAARD SPÆR A/S | 385,5 mio. kr. | 297 | 8,7 | Hampen |
| 16 | AgroSolis ApS | 55,1 mio. kr. | 250 | 5,9 | Brande |
| 17 | EMR, MURER & ENTREPRENØR A/S | 939,0 mio. kr. | 243 | 7,6 | Nørre Snede |
| 18 | OK SNACKS A/S | 572,5 mio. kr. | 209 | 9,3 | Ejstrupholm |
| 19 | Textile Logistics Denmark ApS | 72,3 mio. kr. | 176 | 7,3 | Ikast |
| 20 | DANSKE STENHUGGERIER A/S | 87,3 mio. kr. | 170 | 7,2 | Nørre Snede |
| 21 | JØRGEN JENSEN DISTRIBUTION A/S | 82,8 mio. kr. | 147 | 7,6 | Ikast |
| 22 | CATER FOOD A/S | 76,6 mio. kr. | 146 | 7,8 | Ikast |
| 23 | BIOMAR A/S | 1,4 mia. kr. | 142 | 7,6 | Brande |
| 24 | NIEBUHR GEARS A/S | 49,2 mio. kr. | 136 | 8,9 | Ikast |
| 25 | O.H. INDUSTRI A/S | 78,6 mio. kr. | 123 | 9,1 | Ikast |
| 26 | Idrætsskolerne Ikast | — | 111 | 8,0 | Ikast |
| 27 | DSM CPH APS | 21,1 mio. kr. | 110 | 9,1 | Ikast |
| 28 | CM ISO A/S | 106,6 mio. kr. | 108 | 9,8 | Ikast |
| 29 | Andels-Kartoffelmelsfabrikken Danmark A.m.b.a. | 1,6 mia. kr. | 103 | 9,1 | Brande |
| 30 | BRANDS4KIDS A/S | 446,8 mio. kr. | 101 | 8,3 | Ikast |
| 31 | Society of Lifestyle A/S | 75,6 mio. kr. | 97 | 9,5 | Ikast |
| 32 | Klima Isolering A/S | 60,2 mio. kr. | 93 | 8,0 | Ikast |
| 33 | BTX Group A/S | 76,6 mio. kr. | 92 | 5,5 | Brande |
| 34 | Ikast-Brande Gymnasium | — | 90 | 7,9 | Ikast |
| 35 | TØMRERFIRMAET SMITH A/S | 9,9 mio. kr. | 86 | 8,2 | Ikast |
| 36 | DK Company Con A/S | 23,5 mio. kr. | 84 | 8,2 | Ikast |
| 37 | FINK BYG ApS | 37,8 mio. kr. | 83 | 8,7 | Ikast |
| 38 | bomidtvest | — | 79 | 7,9 | Ikast |
| 39 | BESTSELLER RETAIL EUROPE A/S | 84,2 mio. kr. | 78 | 9,2 | Brande |
| 40 | Gastro 13 ApS | 16,4 mio. kr. | 78 | 8,5 | Engesvang |
| 41 | BLOOMINGVILLE A/S | 50,7 mio. kr. | 77 | 8,9 | Ikast |
| 42 | Friplejehjemmet Grønneparken | — | 77 | 7,3 | Ikast |
| 43 | MAMMOET DENMARK BRANDE A/S | 297,2 mio. kr. | 74 | 8,6 | Brande |
| 44 | 2-CONNECT ApS | 1,7 mia. kr. | 72 | 8,8 | Ikast |
| 45 | AB INVENTECH A/S | 76,7 mio. kr. | 72 | 5,2 | Ikast |
| 46 | KLIMADAN A/S | 48,9 mio. kr. | 72 | 7,5 | Ikast |
| 47 | DK COMPANY RETAIL A/S | 17,6 mio. kr. | 72 | 8,4 | Ikast |
| 48 | A.S. FACADER AKTIESELSKAB | 48,8 mio. kr. | 71 | 7,4 | Ikast |
| 49 | Foresco DK A/S | 33,9 mio. kr. | 70 | 5,9 | Engesvang |
| 50 | Energnist A/S | 57,3 mio. kr. | 67 | 5,1 | Ikast |
Om ranglisten for ikast-brande
Ranglisten dækker alle 500 virksomheder inden for ikast-brande sorteret efter ansatte. Topplaceret er Siemens Gamesa Renewable Energy A/S med 6.204, efterfulgt af Ikast-Brande Kommune (4.046) og BESTSELLER A/S (2.808).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.