Største virksomheder i Herning efter egenkapital
Største virksomheder i Herning sorteret efter egenkapital. HERNING VAND HOLDING A/S topper med 3,0 mia. kr., fulgt af HERNING VAND A/S (3,0 mia. kr.) og AX VI itm8 Holding I ApS (2,4 mia. kr.). I alt 100 virksomheder fra Herning indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 13. oktober 2026.
| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | HERNING VAND HOLDING A/S | 3,0 mia. kr. | 221,7 mio. kr. | 88 | 8,7 | Herning |
| 2 | HERNING VAND A/S | 3,0 mia. kr. | 221,7 mio. kr. | — | 8,5 | Herning |
| 3 | AX VI itm8 Holding I ApS | 2,4 mia. kr. | 2,7 mia. kr. | — | 7,9 | Herning |
| 4 | AX VI itm8 Holding ApS | 2,4 mia. kr. | 7,8 mio. kr. | 4 | 7,9 | Herning |
| 5 | PSS Stubkjær Family Holding ApS | 1,9 mia. kr. | 15,7 mio. kr. | — | 8,7 | Herning |
| 6 | STUBKJÆR INVEST ApS | 1,9 mia. kr. | 0 kr. | 2 | 8,4 | Herning |
| 7 | POLEN INVEST A/S | 1,8 mia. kr. | 2,5 mia. kr. | 1 | 9,1 | Herning |
| 8 | Stubkjær Family Group ApS | 1,8 mia. kr. | 0 kr. | 6 | 8,7 | Herning |
| 9 | Peter Stubkjær Invest III ApS | 1,4 mia. kr. | 0 kr. | — | 8,1 | Herning |
| 10 | STUBKJÆR INVEST 1 ApS | 1,3 mia. kr. | 0 kr. | — | 8,3 | Herning |
| 11 | itm8 A/S | 1,3 mia. kr. | 2,1 mia. kr. | 986 | 8,6 | Herning |
| 12 | Peter Stubkjær Invest II ApS | 1,2 mia. kr. | 0 kr. | — | 8,3 | Herning |
| 13 | Peter Stubkjær Invest ApS | 1,1 mia. kr. | 0 kr. | 1 | 8,1 | Herning |
| 14 | POULSEN RETAIL HOLDING A/S | 1,1 mia. kr. | 10,9 mio. kr. | 1 | 8,9 | Herning |
| 15 | AX VI itm8 Holding II ApS | 929,5 mio. kr. | -410.000 kr. | — | 7,8 | Herning |
| 16 | AX VI itm8 Holding III ApS | 917,5 mio. kr. | 2,7 mia. kr. | — | 7,8 | Herning |
| 17 | KYOCERA UNIMERCO TOOLING A/S | 803,7 mio. kr. | 322,0 mio. kr. | 284 | 9,6 | Sunds |
| 18 | Stubkjær Family Holding ApS | 680,9 mio. kr. | 73,7 mio. kr. | — | 8,2 | Herning |
| 19 | BoConcept Holding A/S | 654,8 mio. kr. | 1,2 mia. kr. | 5 | 7,9 | Herning |
| 20 | Selskabet af 17. maj 2024 III ApS | 644,2 mio. kr. | 777,9 mio. kr. | — | 8,1 | Brande |
| 21 | MSH Stubkjær Family Holding ApS | 637,8 mio. kr. | -15.933 kr. | 1 | 8,3 | Herning |
| 22 | CSL Stubkjær Family Holding ApS | 637,4 mio. kr. | -66.073 kr. | 1 | 8,3 | Herning |
| 23 | Selskabet af 17. maj 2024 I ApS | 631,9 mio. kr. | 777,9 mio. kr. | 2 | 8,2 | Brande |
| 24 | Selskabet af 17. maj 2024 II ApS | 616,9 mio. kr. | -141.000 kr. | — | 8,2 | Brande |
| 25 | Faro BidCo ApS | 616,7 mio. kr. | 38,5 mio. kr. | — | 7,7 | Herning |
| 26 | PVN HOLDING A/S | 601,8 mio. kr. | 533,6 mio. kr. | — | 8,4 | Sunds |
| 27 | MaiScope ApS | 595,3 mio. kr. | 4,9 mio. kr. | 3 | 8,7 | Herning |
| 28 | JACOBSEN GROUP ApS | 574,6 mio. kr. | 58,0 mio. kr. | 5 | 7,9 | Herning |
| 29 | M.E. Jacobsen Holding ApS | 559,7 mio. kr. | -259.025 kr. | — | 8,0 | Herning |
| 30 | Stubkjær Family Invest III ApS | 559,3 mio. kr. | 0 kr. | — | 8,3 | Herning |
| 31 | Stubkjær Family Invest II ApS | 559,2 mio. kr. | -30.625 kr. | — | 8,3 | Herning |
| 32 | KP Invest Herning A/S | 556,2 mio. kr. | 51,1 mio. kr. | 5 | 8,1 | Herning |
| 33 | MAILEG HOLDING ApS | 541,5 mio. kr. | -1,1 mio. kr. | — | 8,1 | Herning |
| 34 | BALLINGSLÖV INTERNATIONAL DANMARK A/S | 536,1 mio. kr. | -317.000 kr. | 1 | 8,6 | Vildbjerg |
| 35 | Stubkjær Finans 9 ApS | 534,3 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,9 | Herning |
| 36 | MEDF HOLDING A/S | 530,5 mio. kr. | 1,2 mia. kr. | 6 | 8,2 | Herning |
| 37 | WITT INVEST ApS | 528,4 mio. kr. | 840,5 mio. kr. | — | 8,5 | Herning |
| 38 | SUNDS TEXTILES A/S | 516,9 mio. kr. | 530,0 mio. kr. | 37 | 8,4 | Sunds |
| 39 | Ege Carpets A/S | 509,0 mio. kr. | 1,2 mia. kr. | 343 | 9,5 | Herning |
| 40 | DEEM HOLDING ApS | 507,1 mio. kr. | -106.751 kr. | — | 7,5 | Herning |
| 41 | INVESTERINGSSELSKABET HJEJLEVEJ ApS | 501,6 mio. kr. | 87,3 mio. kr. | 5 | 8,5 | Vildbjerg |
| 42 | MaiScope Topco ApS | 493,2 mio. kr. | 231,7 mio. kr. | — | 8,4 | Herning |
| 43 | MADS EG DAMGAARDS FAMILIEFOND | 482,9 mio. kr. | — | 7 | 8,4 | Herning |
| 44 | BMM HOLDING A/S | 461,3 mio. kr. | 69,2 mio. kr. | 1 | 8,3 | Vildbjerg |
| 45 | JOHANNES JENSEN OG HELLE MAU JENSENS FOND | 452,0 mio. kr. | 41,7 mio. kr. | 1 | 7,8 | Herning |
| 46 | The Football Collective A/S | 448,3 mio. kr. | 2,8 mio. kr. | 3 | 7,7 | Herning |
| 47 | Stubkjær Family Invest ApS | 448,3 mio. kr. | 0 kr. | — | 8,3 | Herning |
| 48 | St. Sandfeld ApS | 443,1 mio. kr. | 0 kr. | 3 | 8,3 | Herning |
| 49 | GINDESKOVGÅRD HOLDING ApS | 428,2 mio. kr. | 2,4 mio. kr. | 5 | 8,0 | Haderup |
| 50 | BLÜCHER METAL A/S | 412,0 mio. kr. | 555,8 mio. kr. | 310 | 9,0 | Vildbjerg |
Om ranglisten for herning
Ranglisten dækker alle 500 virksomheder inden for herning sorteret efter egenkapital. Topplaceret er HERNING VAND HOLDING A/S med 3,0 mia. kr., efterfulgt af HERNING VAND A/S (3,0 mia. kr.) og AX VI itm8 Holding I ApS (2,4 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.