Største virksomheder i Helsingør efter resultat
Største virksomheder i Helsingør sorteret efter resultat. Øresundslinjen Helsingør ApS topper med 123,3 mio. kr., fulgt af A/S LØGSTRUP-ELECTRIC (102,6 mio. kr.) og A/S LØGSTRUP STEEL (102,3 mio. kr.). I alt 100 virksomheder fra Helsingør indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 13. oktober 2026.
| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Øresundslinjen Helsingør ApS | 123,3 mio. kr. | 493,6 mio. kr. | 47 | 8,7 | Helsingør |
| 2 | A/S LØGSTRUP-ELECTRIC | 102,6 mio. kr. | 640,9 mio. kr. | — | 8,8 | Kvistgård |
| 3 | A/S LØGSTRUP STEEL | 102,3 mio. kr. | 640,9 mio. kr. | 256 | 9,8 | Kvistgård |
| 4 | KARL JOHAN ZØLLNER HOLDING ApS | 94,9 mio. kr. | 616,3 mio. kr. | — | 8,5 | Hornbæk |
| 5 | MAMAIV ApS | 87,7 mio. kr. | -31.110 kr. | — | 8,8 | Tikøb |
| 6 | ZØLLNER A/S | 85,2 mio. kr. | 615,7 mio. kr. | 201 | 9,7 | Kvistgård |
| 7 | NEO NOIR ApS | 82,0 mio. kr. | 133,4 mio. kr. | 100 | 9,7 | Ålsgårde |
| 8 | CTS Denmark A/S | 75,7 mio. kr. | 187,8 mio. kr. | 153 | 9,6 | Kvistgård |
| 9 | MØLBAK HOLDING ApS | 65,5 mio. kr. | -6,0 mio. kr. | — | 8,1 | Kvistgård |
| 10 | FORSYNING HELSINGØR A/S | 59,6 mio. kr. | 721,4 mio. kr. | — | 8,5 | Helsingør |
| 11 | HENRIK LINDE HOLDING ApS | 52,5 mio. kr. | -55.506 kr. | — | 7,3 | Snekkersten |
| 12 | VISSCO INVEST ApS | 48,9 mio. kr. | -114.375 kr. | — | 8,4 | Espergærde |
| 13 | FONDEN LO-SKOLEN HELSINGØR | 42,9 mio. kr. | 80,1 mio. kr. | 9 | 7,9 | Helsingør |
| 14 | KWS HOLDING ApS | 38,8 mio. kr. | — | 1 | 7,0 | Ålsgårde |
| 15 | AHLMANN'S HOLDING ApS | 38,2 mio. kr. | -34.000 kr. | — | 7,8 | Hornbæk |
| 16 | TERRA NOVA A/S | 37,0 mio. kr. | 145,1 mio. kr. | 2 | 8,4 | Ålsgårde |
| 17 | ZP Group ApS | 36,2 mio. kr. | 57,5 mio. kr. | 20 | 8,0 | Hornbæk |
| 18 | Ruth og Kent Kirk ApS | 35,4 mio. kr. | 84,4 mio. kr. | — | 8,1 | Espergærde |
| 19 | Ny MAIA ApS | 34,2 mio. kr. | -895.103 kr. | — | 8,3 | Tikøb |
| 20 | MØRDRUP INVEST ApS | 34,1 mio. kr. | -481.333 kr. | 1 | 7,7 | Espergærde |
| 21 | CTS Denmark Holding A/S | 34,0 mio. kr. | -496.743 kr. | 6 | 7,7 | Kvistgård |
| 22 | HERBST ESPERGÆRDE HOLDING ApS | 33,0 mio. kr. | -112.563 kr. | 2 | 6,7 | Espergærde |
| 23 | TRELLEBORG HOLDING DANMARK A/S | 32,6 mio. kr. | 150.000 kr. | — | 8,1 | Helsingør |
| 24 | RM HORNBÆK ApS | 32,3 mio. kr. | — | — | 8,5 | Hornbæk |
| 25 | MAATH Holding ApS | 31,9 mio. kr. | -53.139 kr. | — | 8,2 | Tikøb |
| 26 | IAATH Holding ApS | 31,8 mio. kr. | -53.767 kr. | — | 8,2 | Tikøb |
| 27 | HPM Recovery A/S | 30,9 mio. kr. | 8,8 mio. kr. | 9 | 7,9 | Helsingør |
| 28 | BAME ApS | 29,9 mio. kr. | 39,2 mio. kr. | — | 8,0 | Helsingør |
| 29 | A/S Stryhns Familieselskab | 27,7 mio. kr. | -3,4 mio. kr. | 2 | 8,2 | Espergærde |
| 30 | LUNDAHL HOLDING ApS | 26,4 mio. kr. | -74.408 kr. | 2 | 7,7 | Ålsgårde |
| 31 | 2362 ApS | 25,2 mio. kr. | 793.704 kr. | — | 5,5 | Snekkersten |
| 32 | FORSYNING HELSINGØR SPILDEVAND A/S | 25,2 mio. kr. | 135,1 mio. kr. | — | 8,6 | Helsingør |
| 33 | STERIGENICS DENMARK A/S | 24,3 mio. kr. | 45,0 mio. kr. | 51 | 8,5 | Espergærde |
| 34 | FORSYNING HELSINGØR VAND A/S | 22,3 mio. kr. | 70,8 mio. kr. | — | 8,5 | Helsingør |
| 35 | M SEALS A/S | 22,2 mio. kr. | 41,4 mio. kr. | 72 | 9,3 | Helsingør |
| 36 | PEAK BIOTECH A/S | 21,9 mio. kr. | 29,4 mio. kr. | 8 | 7,7 | Kvistgård |
| 37 | JGFO Recycling Holding ApS | 21,5 mio. kr. | 53,7 mio. kr. | — | 7,4 | Helsingør |
| 38 | AC LUNDBÆK A/S | 21,4 mio. kr. | -317.487 kr. | — | 7,5 | Espergærde |
| 39 | EJENDOMSSELSKABET OLE BRUUN ApS | 21,0 mio. kr. | 14,0 mio. kr. | 6 | 7,7 | Helsingør |
| 40 | ELLEKILDE HOLDING ApS | 20,4 mio. kr. | -333.380 kr. | 1 | 7,2 | Ålsgårde |
| 41 | Ellekilde Holding 2 ApS | 19,6 mio. kr. | -23.664 kr. | — | 8,0 | Ålsgårde |
| 42 | OLE PETERSEN INVEST ApS | 18,0 mio. kr. | -6.943 kr. | — | 6,7 | Helsingør |
| 43 | FAMILIEN PETERSEN INVEST A/S | 18,0 mio. kr. | -17.475 kr. | — | 7,6 | Helsingør |
| 44 | F & D ApS | 17,5 mio. kr. | -9.242 kr. | — | 6,9 | Snekkersten |
| 45 | ZEBON ApS | 17,3 mio. kr. | 32,5 mio. kr. | 18 | 8,3 | Hellebæk |
| 46 | STRYHN INVEST ApS | 16,0 mio. kr. | -16.660 kr. | — | 7,9 | Espergærde |
| 47 | BONNE HOLDING 2009 ApS | 15,1 mio. kr. | -490.056 kr. | — | 7,8 | Ålsgårde |
| 48 | CARMO A/S | 14,7 mio. kr. | 81,2 mio. kr. | 84 | 9,0 | Espergærde |
| 49 | MEJ CONSULT ApS | 14,7 mio. kr. | -200.600 kr. | — | 7,4 | Espergærde |
| 50 | Carmo Holding ApS | 14,5 mio. kr. | -908.737 kr. | — | 8,0 | Espergærde |
Om ranglisten for helsingør
Ranglisten dækker alle 500 virksomheder inden for helsingør sorteret efter resultat. Topplaceret er Øresundslinjen Helsingør ApS med 123,3 mio. kr., efterfulgt af A/S LØGSTRUP-ELECTRIC (102,6 mio. kr.) og A/S LØGSTRUP STEEL (102,3 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.