Største virksomheder i Haderslev efter omsætning
Største virksomheder i Haderslev sorteret efter omsætning. Davidsen A/S topper med 6,2 mia. kr., fulgt af Davidsen Koncernen A/S (5,3 mia. kr.) og ARKIL HOLDING A/S (4,9 mia. kr.). I alt 500 virksomheder fra Haderslev indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 6. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Davidsen A/S | 6,2 mia. kr. | 1.816 | 9,8 | Vojens |
| 2 | Davidsen Koncernen A/S | 5,3 mia. kr. | 4 | 8,3 | Vojens |
| 3 | ARKIL HOLDING A/S | 4,9 mia. kr. | 24 | 8,8 | Vojens |
| 4 | JEAR Holding ApS | 4,9 mia. kr. | 1 | 8,7 | Vojens |
| 5 | ARKIL A/S | 3,0 mia. kr. | 1.296 | 9,3 | Vojens |
| 6 | VEGA SEA A/S | 1,3 mia. kr. | 1 | 5,9 | Haderslev |
| 7 | VEGA SALMON A/S | 1,3 mia. kr. | 20 | 7,2 | Haderslev |
| 8 | FRIIS GROUP A/S | 1,0 mia. kr. | 3 | 7,5 | Haderslev |
| 9 | Lindab A/S | 994,6 mio. kr. | 415 | 8,3 | Haderslev |
| 10 | TROLDHØJ HOLDING A/S | 840,7 mio. kr. | — | 8,4 | Haderslev |
| 11 | Thomas Bjerrum Holding ApS | 840,7 mio. kr. | — | 8,5 | Haderslev |
| 12 | JOHS. MØLLERS MASKINER A/S | 795,3 mio. kr. | 89 | 8,0 | Vojens |
| 13 | JMM Group Holding A/S | 795,3 mio. kr. | — | 7,6 | Vojens |
| 14 | F. ENGEL KONFEKTION A/S | 673,3 mio. kr. | — | 8,9 | Haderslev |
| 15 | PHARMCO I ApS | 571,1 mio. kr. | — | 8,6 | Vojens |
| 16 | PHARMA NORD ApS | 571,1 mio. kr. | 312 | 8,7 | Vojens |
| 17 | BEKKER INVEST ApS | 545,9 mio. kr. | 1 | 7,2 | Haderslev |
| 18 | DENCON FOODS A/S | 545,7 mio. kr. | 41 | 8,5 | Haderslev |
| 19 | DENCON INVEST ApS | 545,7 mio. kr. | — | 7,3 | Haderslev |
| 20 | FUGLSANG HOLDING A/S | 506,5 mio. kr. | — | 8,3 | Haderslev |
| 21 | SOPHUS FUGLSANG. EXPORT-MALTFABRIK A/S | 505,0 mio. kr. | 54 | 8,3 | Haderslev |
| 22 | PROVAS HOLDING A/S | 276,3 mio. kr. | — | 8,4 | Haderslev |
| 23 | X-YACHTS A/S | 208,0 mio. kr. | 77 | 7,6 | Haderslev |
| 24 | SB Invest Gram ApS | 186,3 mio. kr. | — | 7,1 | Gram |
| 25 | GRAM OG NYBØL GODSER A/S | 186,2 mio. kr. | 134 | 7,2 | Gram |
| 26 | PROVAS-HADERSLEV SPILDEVAND A/S | 147,1 mio. kr. | — | 8,6 | Haderslev |
| 27 | Cordsen NG ApS | 119,8 mio. kr. | — | 8,2 | Haderslev |
| 28 | CERTEX DANMARK A/S | 97,5 mio. kr. | 118 | 9,0 | Vojens |
| 29 | PROVAS-HADERSLEV AFFALD A/S | 95,2 mio. kr. | — | 5,9 | Haderslev |
| 30 | ARMSTRONG HOLDING ApS | 90,4 mio. kr. | — | 7,8 | Gram |
| 31 | VVS SØBERG A/S | 88,4 mio. kr. | 143 | 8,7 | Vojens |
| 32 | Søberg Holding A/S | 88,0 mio. kr. | — | 8,0 | Vojens |
| 33 | P. LINDBERG INDUSTRI A/S | 86,8 mio. kr. | 50 | 8,9 | Gram |
| 34 | NorviGroup Holding A/S | 73,9 mio. kr. | — | 7,9 | Haderslev |
| 35 | Danitech A/S | 73,9 mio. kr. | 69 | 8,9 | Haderslev |
| 36 | DANSANI A/S | 71,6 mio. kr. | 112 | 7,8 | Haderslev |
| 37 | OTEK A/S | 71,3 mio. kr. | 73 | 6,8 | Haderslev |
| 38 | ELDORADO PP HOLDING ApS | 67,4 mio. kr. | — | 8,2 | Haderslev |
| 39 | 474 Holding ApS | 66,8 mio. kr. | — | 8,6 | Haderslev |
| 40 | SØNDERJYSKE FODBOLD A/S | 66,3 mio. kr. | 107 | 5,6 | Haderslev |
| 41 | ELDORADO A/S | 65,0 mio. kr. | 108 | 9,1 | Haderslev |
| 42 | Gram Scientific ApS | 61,7 mio. kr. | 142 | 8,3 | Vojens |
| 43 | Stemas A/S | 61,5 mio. kr. | 74 | 8,1 | Vojens |
| 44 | GODSTRANSPORTEN. KOLDING A/S | 60,4 mio. kr. | 106 | 9,2 | Vojens |
| 45 | PROVAS-HADERSLEV FORSYNINGSSERVICE A/S | 58,8 mio. kr. | 87 | 6,2 | Haderslev |
| 46 | SLR HOLDING ApS | 56,9 mio. kr. | — | 8,0 | Haderslev |
| 47 | KUDSK & NISSUM A/S | 56,4 mio. kr. | 68 | 7,8 | Vojens |
| 48 | BO MICHELSEN A/S | 51,0 mio. kr. | 79 | 8,6 | Haderslev |
| 49 | INVESTERINGSSELSKABET BEMA A/S | 49,7 mio. kr. | — | 7,8 | Haderslev |
| 50 | NTSK HOLDING ApS | 49,5 mio. kr. | — | 7,5 | Haderslev |
Om ranglisten for haderslev
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for haderslev efter omsætning — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er Davidsen A/S med 6,2 mia. kr., efterfulgt af Davidsen Koncernen A/S (5,3 mia. kr.) og ARKIL HOLDING A/S (4,9 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.