Største virksomheder i Fredensborg efter ansatte
Største virksomheder i Fredensborg sorteret efter ansatte. Fredensborg Kommune topper med 3.604, fulgt af COLOPLAST A/S (1.501) og LOUISIANA - FONDEN (396). I alt 100 virksomheder fra Fredensborg indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 13. oktober 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Fredensborg Kommune | — | 3.604 | 8,9 | Kokkedal |
| 2 | COLOPLAST A/S | 27,9 mia. kr. | 1.501 | 9,5 | Humlebæk |
| 3 | LOUISIANA - FONDEN | 119,4 mio. kr. | 396 | 8,7 | Humlebæk |
| 4 | Nordsjællands Brandvæsen | — | 213 | 7,8 | Kokkedal |
| 5 | DPA MICROPHONES A/S | 453,3 mio. kr. | 184 | 9,0 | Kokkedal |
| 6 | FREDENSBORG OG OMEGNS BRUGSFORENING | 424,6 mio. kr. | 171 | 8,8 | Fredensborg |
| 7 | COMM2IG A/S | 1,3 mia. kr. | 167 | 8,1 | Kokkedal |
| 8 | Serviceerhverv ApS | 60,6 mio. kr. | 163 | 6,6 | Fredensborg |
| 9 | Den selvejende institution Dyssegården | — | 158 | 7,9 | Kokkedal |
| 10 | ALS DENMARK A/S | 74,9 mio. kr. | 146 | 8,7 | Humlebæk |
| 11 | TitiBo-gruppen Aps | 41,7 mio. kr. | 104 | 8,5 | Allerød |
| 12 | KROGERUP HØJSKOLE | — | 101 | 7,9 | Humlebæk |
| 13 | JOHANNES HAGES HUS | — | 91 | 7,9 | Nivå |
| 14 | CPH Cirkel Fitness ApS | 17,6 mio. kr. | 86 | 5,9 | Nivå |
| 15 | Juul Foods ApS | 16,4 mio. kr. | 83 | 5,9 | Fredensborg |
| 16 | Entreprise-Gruppen ApS | 9,1 mio. kr. | 80 | 4,7 | Nivå |
| 17 | FREDERIK OBELITZ, 936 KOKKEDAL ApS | 10,8 mio. kr. | 78 | 6,7 | Kokkedal |
| 18 | COLOPLAST DANMARK A/S | 107,8 mio. kr. | 71 | 9,2 | Humlebæk |
| 19 | SCANOMAT A/S | 160,6 mio. kr. | 71 | 9,0 | Kokkedal |
| 20 | Asminderød-Grønholt Sogn | — | 69 | 7,8 | Fredensborg |
| 21 | Damsgaard Service ApS | 18,4 mio. kr. | 68 | 5,4 | Nivå |
| 22 | AUTOHUSET HØRSHOLM A/S | 21,7 mio. kr. | 65 | 8,2 | Kokkedal |
| 23 | Lauritz.com Danmark A/S | 17,6 mio. kr. | 64 | 6,1 | Nivå |
| 24 | PHILIPSON WINE ApS | 460,5 mio. kr. | 61 | 7,0 | Kokkedal |
| 25 | FREDENSBORG FORSYNING A/S | 47,7 mio. kr. | 58 | 6,7 | Fredensborg |
| 26 | KARLEBO MENIGHEDSRÅD | — | 51 | 7,9 | Nivå |
| 27 | EILERSEN ELECTRIC DIGITAL SYSTEMS A/S | 41,2 mio. kr. | 50 | 8,4 | Kokkedal |
| 28 | Bøgegården | — | 48 | 7,6 | Kokkedal |
| 29 | Carsten Friborg, 553 Fredensborg ApS | 4,2 mio. kr. | 46 | 5,5 | Fredensborg |
| 30 | Den selvejende institution Plejehjemmet Else | — | 46 | 7,5 | Humlebæk |
| 31 | TRONEX A/S | 23,1 mio. kr. | 43 | 7,4 | Fredensborg |
| 32 | Nivå Gymnastikforening | — | 41 | 7,8 | Nivå |
| 33 | FOCUS LIGHTING A/S | 40,5 mio. kr. | 41 | 8,3 | Kokkedal |
| 34 | DEN SELVEJENDE INSTITUTION SKOLEN PÅ SLOTSVÆNGET | — | 40 | 7,5 | Fredensborg |
| 35 | Hej Humlebæk ApS | 2,9 mio. kr. | 39 | 5,7 | Humlebæk |
| 36 | PN Hillerød ApS | 3,2 mio. kr. | 37 | 3,7 | Nivå |
| 37 | DISTRIBUTION & SERVICE 2006 ApS | 735.068 kr. | 36 | 4,6 | Nivå |
| 38 | SØRUP ApS | 2,1 mio. kr. | 36 | 4,7 | Fredensborg |
| 39 | NIVAAGAARDS MALERISAMLING | — | 35 | 7,7 | Nivå |
| 40 | EBBE DALSGAARD A/S | 29,1 mio. kr. | 34 | 8,5 | Kokkedal |
| 41 | Den selvejende institution Per Gyrum Skole | — | 33 | 7,4 | Nivå |
| 42 | SUPERUSERS A/S | 15,4 mio. kr. | 32 | 6,3 | Hillerød |
| 43 | HUMLEBÆK LILLE SKOLE | — | 32 | 7,5 | Humlebæk |
| 44 | SCANVET ANIMAL HEALTH A/S | 63,2 mio. kr. | 31 | 7,6 | Fredensborg |
| 45 | LHK STILLADS A/S | 28,0 mio. kr. | 31 | 7,0 | Humlebæk |
| 46 | RESTAURANT SLETTEN ApS | 13,0 mio. kr. | 31 | 8,1 | Humlebæk |
| 47 | ÖR&SUND FITNESS ApS | 2,2 mio. kr. | 31 | 7,7 | Humlebæk |
| 48 | NYBO PLANTESKOLE V/J PETERSEN | — | 31 | 7,5 | Kokkedal |
| 49 | SCANLUX PACKAGING A/S | 14,9 mio. kr. | 31 | 5,5 | Fredensborg |
| 50 | S/I Floralund | — | 30 | 7,1 | Fredensborg |
Om ranglisten for fredensborg
Ranglisten dækker alle 500 virksomheder inden for fredensborg sorteret efter ansatte. Topplaceret er Fredensborg Kommune med 3.604, efterfulgt af COLOPLAST A/S (1.501) og LOUISIANA - FONDEN (396).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.