Største virksomheder i Esbjerg efter ansatte
Største virksomheder i Esbjerg sorteret efter ansatte. Esbjerg Kommune topper med 11.816, fulgt af ESVAGT A/S (1.142) og SEMCO MARITIME A/S (1.078). I alt 100 virksomheder fra Esbjerg indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 12. oktober 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Esbjerg Kommune | — | 11.816 | 9,3 | Esbjerg |
| 2 | ESVAGT A/S | 1,4 mia. kr. | 1.142 | 8,0 | Esbjerg |
| 3 | SEMCO MARITIME A/S | 5,6 mia. kr. | 1.078 | 8,9 | Esbjerg |
| 4 | BLUE WATER SHIPPING A/S | 6,0 mia. kr. | 947 | 7,5 | Esbjerg |
| 5 | N1 A/S | 2,2 mia. kr. | 837 | 8,8 | Esbjerg N |
| 6 | University College Syddanmark | — | 670 | 8,2 | Esbjerg Ø |
| 7 | Driftsselskabet af 8.12.2016 ApS | 125,9 mio. kr. | 649 | 7,9 | Esbjerg |
| 8 | Færdselsstyrelsen | — | 637 | 7,6 | Ribe |
| 9 | NorSea Denmark A/S | 640,6 mio. kr. | 529 | 8,1 | Esbjerg |
| 10 | JOBTEAM A/S | 101,5 mio. kr. | 504 | 9,2 | Esbjerg |
| 11 | VIKING LIFE-SAVING EQUIPMENT A/S | 4,2 mia. kr. | 491 | 9,5 | Esbjerg V |
| 12 | Rybners | — | 485 | 8,6 | Esbjerg |
| 13 | C&D FOODS (DENMARK) A/S | 826,6 mio. kr. | 370 | 9,5 | Esbjerg N |
| 14 | BLUE WATER STEVEDORING A/S | 165,4 mio. kr. | 322 | 6,9 | Esbjerg |
| 15 | DIN FORSYNING A/S | 222,0 mio. kr. | 318 | 6,1 | Esbjerg N |
| 16 | alles Lægehus A/S | 243,0 mio. kr. | 317 | 8,0 | Esbjerg |
| 17 | Driftsselskabet af 10.12.2020 ApS | 75,0 mio. kr. | 309 | 7,6 | Esbjerg |
| 18 | Daarbak A/S | 948,8 mio. kr. | 284 | 9,2 | Esbjerg Ø |
| 19 | AOF Region Syddanmark & Bornholm | — | 268 | 8,4 | Esbjerg Ø |
| 20 | Superior International ApS | 19,6 mio. kr. | 263 | 6,3 | Esbjerg |
| 21 | Det Faglige Hus - A-kasse | — | 261 | 8,0 | Esbjerg Ø |
| 22 | POLYTECH A/S | 662,8 mio. kr. | 251 | 9,6 | Bramming |
| 23 | Skechers Retail Danmark ApS | 56,1 mio. kr. | 250 | 8,9 | Esbjerg Ø |
| 24 | JUTLANDIA TERMINAL A/S | 109,0 mio. kr. | 231 | 8,7 | Esbjerg |
| 25 | SUBC PARTNER A/S | 169,4 mio. kr. | 231 | 8,4 | Esbjerg |
| 26 | INGENIØR'NE A/S | 157,1 mio. kr. | 214 | 9,2 | Esbjerg |
| 27 | 2CARE4 ApS | 1,5 mia. kr. | 196 | 7,0 | Esbjerg V |
| 28 | VASIK ApS | 85,0 mio. kr. | 194 | 8,4 | Esbjerg V |
| 29 | FunktionærKartellet/TeknikerSammenslutningen | — | 187 | 8,2 | Esbjerg Ø |
| 30 | RIBE OG OMEGNS BRUGSFORENING | 33,7 mio. kr. | 187 | 7,5 | Ribe |
| 31 | LOUIS LUND A/S | 749,4 mio. kr. | 182 | 8,6 | Ribe |
| 32 | RIBE STIFTSADMINISTRATION | — | 180 | 8,2 | Ribe |
| 33 | ARAMARK DENMARK ApS | 16,8 mio. kr. | 178 | 7,5 | Esbjerg Ø |
| 34 | VALSEMØLLEN AF 1899 A/S | 850,8 mio. kr. | 175 | 8,6 | Esbjerg |
| 35 | ESBJERG GODS A/S | 102,7 mio. kr. | 175 | 7,8 | Esbjerg Ø |
| 36 | AH INDUSTRIES A/S | 635,1 mio. kr. | 162 | 9,4 | Ribe |
| 37 | SPIE Energy Danmark ApS | 135,9 mio. kr. | 161 | 5,2 | Esbjerg |
| 38 | A/S VESTFROST | 647,0 mio. kr. | 160 | 7,5 | Esbjerg Ø |
| 39 | SCANDINAVIAN AUTO LOGISTICS A/S | 40,5 mio. kr. | 158 | 9,3 | Esbjerg |
| 40 | NICEHAIR ApS | 38,1 mio. kr. | 156 | 7,1 | Esbjerg Ø |
| 41 | MACARTNEY A/S | 1,3 mia. kr. | 156 | 9,8 | Esbjerg V |
| 42 | TELESIKRING A/S | 110,3 mio. kr. | 155 | 8,2 | Esbjerg N |
| 43 | ART SERVICE A/S | 45,5 mio. kr. | 155 | 7,4 | Esbjerg V |
| 44 | LL COLD TRS ApS | 28,3 mio. kr. | 155 | 5,9 | Esbjerg |
| 45 | TJÆREBORG INDUSTRI A/S | 116,9 mio. kr. | 152 | 8,9 | Tjæreborg |
| 46 | BENT PEDERSEN A/S | 693,9 mio. kr. | 146 | 8,3 | Esbjerg Ø |
| 47 | DFDS Køletransport A/S | 448,7 mio. kr. | 145 | 5,0 | Esbjerg V |
| 48 | BRAMIDAN A/S | 112,6 mio. kr. | 142 | 8,2 | Bramming |
| 49 | Howden Forsikringsmægler A/S | 74,5 mio. kr. | 139 | 6,0 | Esbjerg |
| 50 | VIKTEAM A/S | 113,6 mio. kr. | 136 | 8,0 | Esbjerg |
Vis
Om ranglisten for esbjerg
Ranglisten dækker alle 500 virksomheder inden for esbjerg sorteret efter ansatte. Topplaceret er Esbjerg Kommune med 11.816, efterfulgt af ESVAGT A/S (1.142) og SEMCO MARITIME A/S (1.078).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.
Ofte Stillede Spørgsmål
Hvem har den højeste ansatte i esbjerg?
Esbjerg Kommune topper med 11.816, efterfulgt af ESVAGT A/S (1.142) og SEMCO MARITIME A/S (1.078).
Hvordan rangerer CVRdata virksomheder?
CVRdata rangerer virksomheder baseret på ansatte fra seneste årsregnskab indberettet til Erhvervsstyrelsen. Data hentes fra CVR-registeret og Erhvervsstyrelsens Regnskabsregister (XBRL). Ranglisten opdateres når nye årsrapporter publiceres.
Hvor ofte opdateres ranglisten?
Ranglisten opdateres dagligt når nye årsrapporter publiceres hos Erhvervsstyrelsen. Typisk opdateres de fleste regnskaber 4-6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Seneste opdatering: 12. oktober 2026.