Største virksomheder i Ærø efter resultat
Største virksomheder i Ærø sorteret efter resultat. HG Invest Marstal ApS topper med 6,7 mio. kr., fulgt af HAV Invest ApS (5,3 mio. kr.) og A. V. Hage Holding ApS (4,9 mio. kr.). I alt 261 virksomheder fra Ærø indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 6. november 2026.
| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | HG Invest Marstal ApS | 6,7 mio. kr. | 135.566 kr. | — | 8,8 | Marstal |
| 2 | HAV Invest ApS | 5,3 mio. kr. | 7,8 mio. kr. | 5 | 7,5 | Marstal |
| 3 | A. V. Hage Holding ApS | 4,9 mio. kr. | -3 kr. | — | 7,2 | Marstal |
| 4 | Ærø Forsyning A/S | 4,7 mio. kr. | 7,9 mio. kr. | 10 | 7,6 | Marstal |
| 5 | ÆRØ VAND A/S | 4,5 mio. kr. | 23,4 mio. kr. | 15 | 7,6 | Marstal |
| 6 | Simani Holding ApS | 3,9 mio. kr. | -14.464 kr. | — | 7,9 | Marstal |
| 7 | SØASSURANCEN DANMARK A/S | 3,8 mio. kr. | 14,2 mio. kr. | 18 | 7,2 | Marstal |
| 8 | Juhlsland Invest ApS | 2,6 mio. kr. | -249.109 kr. | 1 | 6,7 | Marstal |
| 9 | ÆRØ HOTEL ApS | 2,5 mio. kr. | 11,8 mio. kr. | 41 | 7,3 | Marstal |
| 10 | Berg & Larsen Group ApS | 2,3 mio. kr. | 104.570 kr. | — | 7,5 | Marstal |
| 11 | HG Consult ApS | 2,3 mio. kr. | 3,5 mio. kr. | 2 | 6,6 | Marstal |
| 12 | DEMI Holding ApS | 1,9 mio. kr. | -43.302 kr. | 1 | 6,5 | Marstal |
| 13 | RIPE LUND HOLDING ApS | 1,8 mio. kr. | -65.629 kr. | — | 7,3 | Marstal |
| 14 | Denarius Holding ApS | 1,8 mio. kr. | -10.000 kr. | — | 6,8 | Marstal |
| 15 | BERG & LARSEN DENMARK A/S | 1,6 mio. kr. | 7,6 mio. kr. | 7 | 6,4 | Marstal |
| 16 | SR-INVEST ApS | 1,4 mio. kr. | 61.291 kr. | 1 | 6,1 | Marstal |
| 17 | SØBY VÆRFTS FOND | 1,4 mio. kr. | -103.318 kr. | 4 | 7,1 | Søby Ærø |
| 18 | KIRK BYG ApS | 1,3 mio. kr. | 2,6 mio. kr. | 5 | 5,6 | Marstal |
| 19 | EMVITI HOLDING ApS | 1,2 mio. kr. | 869.007 kr. | — | 7,8 | Marstal |
| 20 | M.S. ENGINEERING A/S | 1,1 mio. kr. | 2,7 mio. kr. | 1 | 5,8 | Marstal |
| 21 | AG-TECHNIC ApS | 1,0 mio. kr. | 8,6 mio. kr. | 12 | 5,9 | Marstal |
| 22 | WIM HOLDING ApS | 1,0 mio. kr. | 698.341 kr. | — | 7,6 | Søby Ærø |
| 23 | El-System ApS | 983.737 kr. | 5,6 mio. kr. | 13 | 7,7 | Marstal |
| 24 | SØBY VÆRFT A/S | 956.002 kr. | 48,4 mio. kr. | 80 | 7,1 | Søby Ærø |
| 25 | ST. RISE MASKINSTATION ApS | 934.128 kr. | 11,1 mio. kr. | 19 | 6,2 | Ærøskøbing |
| 26 | J.H. MANAGEMENT ApS | 862.032 kr. | 151.696 kr. | 3 | 6,3 | Ærøskøbing |
| 27 | KBP ÆRØ HOLDING ApS | 858.463 kr. | -12.275 kr. | — | 7,3 | Søby Ærø |
| 28 | NAUTIC WOOD ApS | 785.747 kr. | 10,4 mio. kr. | 24 | 6,8 | Søby Ærø |
| 29 | SCANDINAVIAN RESTAURANT ApS | 746.894 kr. | 951.131 kr. | 1 | 6,9 | Ærøskøbing |
| 30 | FWestergaard Holding ApS | 726.941 kr. | -6.636 kr. | — | 6,6 | Ærøskøbing |
| 31 | FWestergaard ApS | 724.664 kr. | 3,4 mio. kr. | 41 | 7,2 | Ærøskøbing |
| 32 | P. PEDERSEN & SØN. SØBY ApS | 645.373 kr. | 7,2 mio. kr. | 13 | 7,4 | Søby Ærø |
| 33 | SØBY SKIBSELEKTRO A/S | 641.958 kr. | 3,8 mio. kr. | 7 | 6,9 | Søby Ærø |
| 34 | Peter og Pernille Holding ApS | 636.899 kr. | 629.456 kr. | — | 7,7 | Søby Ærø |
| 35 | ERSUS ApS | 614.902 kr. | 890.795 kr. | 2 | 6,9 | Marstal |
| 36 | Lars Kronesgaard Holding ApS | 602.474 kr. | 22.113 kr. | — | 6,9 | Søby Ærø |
| 37 | JAB VIND ApS | 589.796 kr. | -13.625 kr. | — | 6,4 | Ærøskøbing |
| 38 | Brinksbo Holding ApS | 560.595 kr. | -11.895 kr. | — | 6,5 | Ærøskøbing |
| 39 | HOTEL ÆRØHUS ApS | 559.256 kr. | 5,6 mio. kr. | 21 | 7,3 | Ærøskøbing |
| 40 | Kurt Groth Hansen Holding ApS | 535.664 kr. | -45.260 kr. | — | 6,7 | Ærøskøbing |
| 41 | MARK & STORM GRAFISK A/S | 524.361 kr. | 4,7 mio. kr. | 9 | 7,7 | Marstal |
| 42 | SR-ELECTRIC ApS | 486.478 kr. | 7,5 mio. kr. | 12 | 6,8 | Ærøskøbing |
| 43 | Den Gamle Købmandsgaard Ærø ApS | 464.285 kr. | 3,1 mio. kr. | 25 | 7,4 | Ærøskøbing |
| 44 | EJENDOMSSELSKABET FHS GROUP ApS | 451.445 kr. | 2,1 mio. kr. | — | 5,5 | Marstal |
| 45 | Handelscentralen ApS | 434.709 kr. | 732.635 kr. | 1 | 7,1 | Marstal |
| 46 | Tandlægeselskabet Tandlægen.dk - Ærø ApS | 432.719 kr. | 7,4 mio. kr. | 12 | 5,8 | Ærøskøbing |
| 47 | Fich Holding ApS | 406.258 kr. | -8.875 kr. | — | 7,1 | Ærøskøbing |
| 48 | hkf-marineconsult.dk ApS | 399.867 kr. | 1,2 mio. kr. | 1 | 7,1 | Ærøskøbing |
| 49 | Mette Meldgaard Aps | 397.764 kr. | 573.821 kr. | — | 5,9 | Ærøskøbing |
| 50 | Henrik Koudal Frederiksen Holding ApS | 392.449 kr. | -9.252 kr. | — | 6,5 | Ærøskøbing |
Om ranglisten for ærø
Ranglisten rangerer 261 virksomheder inden for ærø efter resultat — her vises de 261 højest placerede (Top 261), fordelt på sider á 50. Topplaceret er HG Invest Marstal ApS med 6,7 mio. kr., efterfulgt af HAV Invest ApS (5,3 mio. kr.) og A. V. Hage Holding ApS (4,9 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.