| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ENTREPRENØR THOMAS JØRGENSEN HOLDING ApS | 296225,4% | 1.498 kr. | — | 7,4 | Ølsted |
| 2 | Scepro ApS | 246758,8% | 4.880 kr. | — | 7,3 | København V |
| 3 | T BASTRUP HOLDING ApS | 61099,6% | 2.000 kr. | — | 7,4 | Flemming |
| 4 | JAIS OG MANDRUP INVEST ApS | 56872,2% | 43.416 kr. | 3 | 7,0 | Vanløse |
| 5 | HFH INVEST ApS | 44005,8% | 1.779 kr. | 1 | 5,9 | Bredebro |
| 6 | K.P. 01.12. ApS | 41560,3% | 23.632 kr. | — | 7,4 | Aabenraa |
| 7 | KBUS 2 ApS | 37278,4% | 4.843 kr. | — | 6,9 | Espergærde |
| 8 | FTX Holding ApS | 33076,8% | 1.675 kr. | — | 6,9 | Aalborg SV |
| 9 | GELSTED TRANSPORT HOLDING ApS | 25519,6% | 4.273 kr. | 1 | 6,2 | Brenderup Fyn |
| 10 | KOLUMNA ApS | 21974,1% | 594 kr. | — | 7,1 | Kalundborg |
| 11 | KRIBY HOLDING ApS | 20029,6% | 185.553 kr. | 1 | 6,9 | Klampenborg |
| 12 | R GEJLAGER HOLDING ApS | 10478,1% | 19.562 kr. | — | 7,6 | Rødding |
| 13 | Radisson Hospitality Denmark ApS | 8167,7% | 3,7 mio. kr. | — | 8,3 | København S |
| 14 | CR Services ApS | 7999,0% | 6.776 kr. | 1 | 5,9 | Assens |
| 15 | RENÉ BACKMANN HOLDING ApS | 7795,2% | 54.135 kr. | — | 7,8 | Bredebro |
| 16 | TGP HOLDING, ILSKOV ApS | 6241,9% | 23.422 kr. | — | 7,4 | Sunds |
| 17 | VASCANDIA INVEST ApS | 5640,6% | 69.933 kr. | 1 | 7,6 | Rødovre |
| 18 | FOREST HOLDING ApS | 5254,8% | 43.155 kr. | — | 7,8 | Holbæk |
| 19 | PRIMULAVEJ HOLDING ApS | 5092,2% | 24.110 kr. | 1 | 5,7 | Viborg |
| 20 | VQD HOLDING ApS | 5022,5% | 7.922 kr. | — | 6,9 | Aalborg Øst |
| 21 | M GEJLAGER HOLDING ApS | 4710,1% | 43.441 kr. | — | 7,8 | Sommersted |
| 22 | Nicolajsen ApS | 4442,5% | 10.590 kr. | — | 7,6 | Grenaa |
| 23 | RefRef ApS | 4425,7% | 20.002 kr. | — | 6,6 | Viby J |
| 24 | Cutting Holding ApS | 4323,7% | 22.126 kr. | — | 7,3 | Viborg |
| 25 | Frank Højholdt Maskinudlejning ApS | 4125,3% | 19.500 kr. | — | 7,9 | Gislinge |
| 26 | KLIT HOLDING ApS | 4082,7% | 14.846 kr. | — | 7,8 | Ulstrup |
| 27 | LARS STISEN HOLDING ApS | 4038,7% | 53.919 kr. | — | 7,2 | Gedsted |
| 28 | DORNHÖH HOLDING ApS | 3694,1% | 27.275 kr. | — | 7,6 | Tønder |
| 29 | OLALDE HOLDING ApS | 3543,2% | 42.625 kr. | 1 | 6,2 | Odense M |
| 30 | DM HOLDING ApS | 3435,0% | 10.132 kr. | — | 6,5 | Herlev |
| 31 | Brohøj ApS | 3381,5% | 506.050 kr. | 2 | 7,9 | Herning |
| 32 | CAREEM HOLDING ApS | 3324,7% | 7.748 kr. | — | 7,6 | Kastrup |
| 33 | SBG HOLDING ApS | 3311,4% | 35.706 kr. | 1 | 6,6 | Nibe |
| 34 | VISGAARD HANSEN HOLDING ApS | 3254,0% | 26.905 kr. | 1 | 5,7 | Kjellerup |
| 35 | CPT HOLDING ApS | 3221,0% | 155.096 kr. | 2 | 6,3 | Faaborg |
| 36 | TORBEN RASK LUND HOLDING ApS | 2919,4% | 247.438 kr. | — | 7,9 | Aalborg SØ |
| 37 | CL Ejendomme & Holding ApS | 2758,8% | 32.776 kr. | — | 6,3 | Dianalund |
| 38 | BGL ApS | 2598,4% | 85.817 kr. | — | 6,4 | Viborg |
| 39 | Gislingegaard Invest ApS | 2585,1% | 64.964 kr. | — | 7,4 | Gislinge |
| 40 | HOLDINGSELSKABET KENNETH HERMANSEN ApS | 2465,5% | 23.904 kr. | — | 7,3 | Brørup |
| 41 | TOP SERVICE OG UDLEJNING ApS | 2213,3% | 74.502 kr. | 1 | 7,0 | Aalborg |
| 42 | EJBY CARAVAN UDLEJNING ApS | 2113,2% | 34.235 kr. | — | 7,3 | Ejby |
| 43 | HBJ Holding Silkeborg ApS | 2080,4% | 89.676 kr. | — | 7,6 | Silkeborg |
| 44 | Fitness Leasing ApS | 2053,9% | 39.623 kr. | — | 7,6 | Solrød Strand |
| 45 | CAThomsen ApS | 1953,6% | 359.856 kr. | 1 | 7,6 | Horsens |
| 46 | MB Holding Ulsted ApS | 1928,0% | 78.953 kr. | — | 6,5 | Hals |
| 47 | METALEX HOLDING ApS | 1818,7% | 9.520 kr. | — | 6,2 | Slagelse |
| 48 | PETER IVERSEN INVEST ApS | 1814,5% | 346.047 kr. | 1 | 7,2 | Skive |
| 49 | XHP Holding ApS | 1781,4% | 27.123 kr. | — | 7,3 | Aarhus C |
| 50 | MHD HOLDING, EGTVED ApS | 1683,1% | 100.889 kr. | 1 | 6,4 | Aarhus C |
Ranglisten dækker alle 2.178 virksomheder inden for udlejning og leasing sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er ENTREPRENØR THOMAS JØRGENSEN HOLDING ApS med 296225,4%, efterfulgt af Scepro ApS (246758,8%) og T BASTRUP HOLDING ApS (61099,6%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.