| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SLAGELSE LIFTUDLEJNING ApS | 84,8 mio. kr. | 68,9 mio. kr. | 37 | 8,2 | Slagelse |
| 2 | LIEN FINANS ApS | 73,1 mio. kr. | 43,1 mio. kr. | — | 8,1 | Slagelse |
| 3 | JAN BACH HOLDING ApS | 64,6 mio. kr. | 1,0 mio. kr. | — | 8,1 | Rude |
| 4 | TANGEGAARDENS MASKINUDLEJNING ApS | 60,6 mio. kr. | 5,0 mio. kr. | — | 7,7 | Slagelse |
| 5 | JOHN FORLEV A/S | 50,1 mio. kr. | 18,8 mio. kr. | 4 | 6,5 | Vemmelev |
| 6 | Showtech Anlæg & Drift ApS | 31,3 mio. kr. | 6,4 mio. kr. | — | 7,6 | Slagelse |
| 7 | J S O INVEST A/S | 29,2 mio. kr. | 3,2 mio. kr. | — | 8,0 | Vemmelev |
| 8 | L.K.R. HOLDING ApS | 28,6 mio. kr. | -301.754 kr. | 1 | 6,1 | Slagelse |
| 9 | I.K.E. ApS | 11,5 mio. kr. | 1,6 mio. kr. | 6 | 6,8 | Korsør |
| 10 | SØGRENS HOLDING ApS | 10,5 mio. kr. | 255.902 kr. | — | 7,6 | Skælskør |
| 11 | BJ Maskiner ApS | 10,4 mio. kr. | 523.161 kr. | — | 6,5 | Dalmose |
| 12 | DANSK OVERPUMPNING A/S | 9,9 mio. kr. | 4,9 mio. kr. | 5 | 6,6 | Slagelse |
| 13 | EICHEN HOLDING ApS | 7,5 mio. kr. | -3.902 kr. | — | 7,0 | Slagelse |
| 14 | SHOWTECH ApS | 5,1 mio. kr. | 14,7 mio. kr. | 1 | 5,2 | Slagelse |
| 15 | FTI - IMEX ApS | 4,3 mio. kr. | 1,9 mio. kr. | — | 7,9 | Slagelse |
| 16 | GERDRUP OG LYNGBYGÅRD LANDBRUG ApS | 2,1 mio. kr. | 257.249 kr. | 1 | 4,6 | Boeslunde |
| 17 | ZEGWAY ApS | 1,9 mio. kr. | 146.007 kr. | — | 7,2 | Vemmelev |
| 18 | FRANTZ SCHRUM ApS | 1,9 mio. kr. | — | 1 | 7,0 | Rude |
| 19 | ALLAN STEEN HANSEN HOLDING ApS | 1,6 mio. kr. | -31.219 kr. | — | 6,4 | Slagelse |
| 20 | J&L Christensen Leasing ApS | 1,4 mio. kr. | 15.820 kr. | — | 6,2 | Slagelse |
| 21 | K.F. Entreprise Nord-Udlejning ApS | 1,3 mio. kr. | 923.500 kr. | — | 7,7 | Slagelse |
| 22 | CT Anlæg ApS | 1,3 mio. kr. | 836.852 kr. | — | 6,8 | Slagelse |
| 23 | GREENLINE INVEST ApS | 1,2 mio. kr. | 292.536 kr. | — | 4,7 | Slagelse |
| 24 | METALEX HOLDING ApS | 1,1 mio. kr. | 9.520 kr. | — | 6,2 | Slagelse |
| 25 | Cool Drinks & Event ApS | 1,0 mio. kr. | 497.340 kr. | 3 | 5,4 | Vemmelev |
| 26 | WORLD GAMES JUKEBOX UDLEJNING ApS | 975.952 kr. | 1,9 mio. kr. | 4 | 5,0 | Skælskør |
| 27 | BUTIKSHUSET SVENSTRUP/FRØLUNDE ApS | 941.968 kr. | 45.433 kr. | — | 7,1 | Korsør |
| 28 | Explosiondanmark light & Sound ApS | 855.012 kr. | 4,3 mio. kr. | 6 | 4,7 | Dalmose |
| 29 | TERKELSBJERG ApS | 320.108 kr. | 366 kr. | — | 6,8 | Slagelse |
| 30 | JP SHIP ApS | 286.463 kr. | -119.987 kr. | — | 4,4 | Korsør |
| 31 | Aaby Korsør Holding ApS | 175.480 kr. | — | — | 6,2 | Korsør |
| 32 | GLARMESTER NIELS P. JØRGENSEN HOLDING ApS | 158.970 kr. | 39.480 kr. | — | 6,1 | Vemmelev |
| 33 | ANDERS PETERSEN HOLDING ApS | 104.961 kr. | 0 kr. | — | 6,0 | Slagelse |
| 34 | BB Maskinudlejning ApS | 101.071 kr. | 207.958 kr. | 1 | 4,0 | Slagelse |
| 35 | J.R.O. A/S | 86.713 kr. | -16.116 kr. | 1 | 5,8 | Vemmelev |
| 36 | Nielsen Udlejning & Invest ApS | 34.543 kr. | — | — | 5,8 | Vemmelev |
| 37 | Cecilies Kjoler ApS | 22.973 kr. | 236.258 kr. | — | 4,3 | Slagelse |
| 38 | AH Maskinudlejning ApS | 16.905 kr. | — | 1 | 4,8 | Slagelse |
| 39 | OTTO HANSEN ApS | 16.630 kr. | — | — | 4,2 | Rude |
| 40 | Top's Udlejning ApS | -576 kr. | -14.446 kr. | — | 3,0 | Dalmose |
| 41 | Vestsjællands Liftudlejning ApS | -61.741 kr. | 39.152 kr. | — | 5,0 | Slagelse |
| 42 | SOMNIA HOLDING ApS | -305.565 kr. | 480.000 kr. | — | 5,2 | Slagelse |
| 43 | KATO DRIFT ApS | -1.724.861 kr. | 21.583 kr. | 1 | 2,2 | Slagelse |
| 44 | GREENLINE GRUPPEN ApS | -2.656.850 kr. | 1,8 mio. kr. | 3 | 3,4 | Slagelse |
44 af 44 | ||||||
Ranglisten dækker alle 44 virksomheder inden for udlejning og leasing i slagelse sorteret efter egenkapital. Topplaceret er SLAGELSE LIFTUDLEJNING ApS med 84,8 mio. kr., efterfulgt af LIEN FINANS ApS (73,1 mio. kr.) og JAN BACH HOLDING ApS (64,6 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.