| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ANPARTSSELSKABET AF 1. FEBRUAR 2011 | 6925,3% | -7.710 kr. | — | 3,8 | Bramming |
| 2 | Sydhavsudlejning ApS | 4880,1% | 206.046 kr. | 1 | 5,4 | Nakskov |
| 3 | DANISH CONCRETE TECHNOLOGY ApS | 3675,4% | 90.975 kr. | — | 4,9 | Herlev |
| 4 | Metropolitan International Rights ApS | 2545,8% | 118.228 kr. | — | 4,8 | Nordhavn |
| 5 | NORDIC SERVICES INT ApS | 1306,0% | 1,5 mio. kr. | — | 5,8 | Holte |
| 6 | Simplyture Holding ApS | 688,7% | -1.543.250 kr. | — | 7,1 | København Ø |
| 7 | GREIWING TRUCK & TRAILER RENTAL ApS | 175,9% | 602.001 kr. | 1 | 4,0 | Padborg |
| 8 | EJENDOMSSELSKABET ELITE NORD FREDERIKSHAVN ApS | 160,3% | 95.133 kr. | — | 7,5 | Frederikshavn |
| 9 | BK HOLDING 2012 ApS | 118,3% | 0 kr. | — | 6,4 | Vejle |
| 10 | Egedal Udlejning ApS | 94,4% | 493.181 kr. | 2 | 5,7 | Stenløse |
| 11 | Hyggepølsen.dk ApS | 93,8% | 10,9 mio. kr. | 4 | 7,3 | Hadsund |
| 12 | KOMPORENS I/S | 92,0% | 152.033 kr. | — | 7,1 | Kvistgård |
| 13 | RefRef ApS | 91,3% | 20.002 kr. | — | 6,6 | Viby J |
| 14 | BERENDSEN A/S | 91,2% | 17,8 mio. kr. | 1 | 7,4 | Søborg |
| 15 | ShareBoks ApS | 88,2% | 420.180 kr. | — | 6,4 | Esbjerg |
| 16 | ABklinik ApS | 77,7% | -31.381 kr. | — | 8,0 | Rungsted Kyst |
| 17 | Bak Leasing ApS | 77,5% | 1,2 mio. kr. | 8 | 4,2 | Kongens Lyngby |
| 18 | DLMU.DK ApS | 77,0% | 147.591 kr. | 2 | 6,0 | Kongerslev |
| 19 | PARTIEL ApS | 76,1% | 245.918 kr. | — | 6,5 | Roskilde |
| 20 | RD HOLDING SØSUM ApS | 74,8% | -20.903 kr. | 1 | 6,1 | Stenløse |
| 21 | Dolenco Group ApS | 74,0% | -21.189 kr. | — | 5,9 | Aalborg Øst |
| 22 | LANudlejning ApS | 71,4% | — | 1 | 3,3 | København SV |
| 23 | JRS Rental ApS | 70,8% | 3,3 mio. kr. | — | 8,5 | Aabenraa |
| 24 | Soundforce ApS | 70,7% | 3,8 mio. kr. | 5 | 7,6 | Hovedgård |
| 25 | AGERBO TEKNIK HOLDING ApS | 70,3% | 36.943 kr. | — | 5,4 | Taastrup |
| 26 | INTERNATIONAL NUTRITION CO. LTD. A/S | 69,2% | — | — | 8,0 | Allerød |
| 27 | RIEMANN TRADING ApS | 68,2% | 10,3 mio. kr. | — | 7,9 | Hillerød |
| 28 | Lectogo ApS | 68,1% | 288.453 kr. | 1 | 4,0 | København Ø |
| 29 | LEGO Holding A/S | 66,8% | 2,8 mia. kr. | 4 | 9,1 | Billund |
| 30 | J&M NØRTOFT HOLDING ApS | 65,8% | -5.000 kr. | — | 6,3 | Uldum |
| 31 | X2 Services ApS | 65,2% | 111.525 kr. | — | 5,4 | Årre |
| 32 | KRIBY HOLDING ApS | 65,2% | 185.553 kr. | 1 | 6,9 | Klampenborg |
| 33 | Vestjysk Biludlejning ApS | 64,9% | — | — | 6,1 | Kibæk |
| 34 | UO Invest ApS | 64,6% | -13.172 kr. | — | 7,1 | Skanderborg |
| 35 | W.R. DAMP ApS | 63,4% | 53,2 mio. kr. | 25 | 8,1 | Hedehusene |
| 36 | DYPÅNG PRODUCTION ApS | 63,3% | 311.279 kr. | 1 | 4,4 | Aarhus C |
| 37 | VISGAARD HANSEN HOLDING ApS | 62,9% | 26.905 kr. | 1 | 5,7 | Kjellerup |
| 38 | ACCEPT AUTO A/S | 62,6% | 17,2 mio. kr. | 5 | 7,7 | Køge |
| 39 | NK Udlejning ApS | 62,5% | — | 1 | 3,2 | Tjele |
| 40 | Autocamperudlejning ApS | 61,8% | — | — | 5,8 | Vejle |
| 41 | 3 G EJENDOMME ApS | 61,7% | 136.920 kr. | — | 7,3 | Skævinge |
| 42 | GKC BRØNDUM HOLDING ApS | 60,7% | -23.221 kr. | — | 6,9 | Hobro |
| 43 | GRIPWIQ HOLDING ApS | 59,9% | 0 kr. | — | 6,4 | Jerup |
| 44 | Auto Finance ApS | 59,8% | 1,4 mio. kr. | — | 7,9 | Hobro |
| 45 | Imbox Protection A/S | 59,5% | 184,5 mio. kr. | 40 | 8,4 | Skødstrup |
| 46 | Nykjær Maskiner ApS | 58,5% | 226.985 kr. | — | 7,4 | Odense SØ |
| 47 | Autocrash - biler ApS | 58,4% | 245.219 kr. | — | 7,7 | Hjørring |
| 48 | Transparant consulting ApS | 58,3% | 514.295 kr. | — | 7,7 | København S |
| 49 | SG Rosenlund ApS | 57,9% | 23.403 kr. | 1 | 4,0 | København S |
| 50 | PBH 26.216 ApS | 57,6% | — | — | 8,0 | København Ø |
Ranglisten dækker alle 3.242 virksomheder inden for udlejning og leasing sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er ANPARTSSELSKABET AF 1. FEBRUAR 2011 med 6925,3%, efterfulgt af Sydhavsudlejning ApS (4880,1%) og DANISH CONCRETE TECHNOLOGY ApS (3675,4%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.