| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | CSH I K/S | 10913555,6% | 1,8 mio. kr. | — | 7,3 | København K |
| 2 | CSH II K/S | 5301029,3% | 2,3 mio. kr. | — | 7,4 | København K |
| 3 | ES Mobility ApS | 2188433,3% | 0 kr. | — | 7,5 | Hedensted |
| 4 | UM Leasing Øst 2023 ApS | 1047050,0% | 254.749 kr. | — | 7,8 | Glostrup |
| 5 | UM Leasing Vest 2017 ApS | 469134,9% | 119.509 kr. | — | 7,6 | Glostrup |
| 6 | L&P ApS | 389105,2% | -101 kr. | — | 6,7 | Hvalsø |
| 7 | M.C.E. HOLDING A/S | 369512,0% | 0 kr. | — | 6,7 | Borup |
| 8 | Sydhavsudlejning ApS | 369400,0% | 206.046 kr. | 1 | 5,4 | Nakskov |
| 9 | K.P. 01.12. ApS | 327940,1% | 23.632 kr. | — | 7,4 | Aabenraa |
| 10 | JAKOBSEN HOLDING. Ø. ALLING ApS | 246526,3% | -20.936 kr. | 1 | 6,8 | Randers NØ |
| 11 | Maade Invest ApS | 216807,1% | — | 1 | 7,1 | Skærbæk |
| 12 | ØSTLEASING ApS | 191267,6% | — | — | 8,5 | Kongerslev |
| 13 | HANS NIELSEN CONSTRUCTION A/S | 131769,8% | -5.567 kr. | — | 6,6 | Hørsholm |
| 14 | EICHEN HOLDING ApS | 125527,6% | -3.902 kr. | — | 7,0 | Slagelse |
| 15 | TORBEN RASK LUND HOLDING ApS | 119136,1% | 247.438 kr. | — | 7,9 | Aalborg SØ |
| 16 | KARL EJLER ANDERSEN HOLDING ApS | 113227,9% | -223.149 kr. | 1 | 5,9 | Skjern |
| 17 | BO VESTERNÆS HOLDING ApS | 112532,0% | -2.690 kr. | — | 7,8 | Måløv |
| 18 | ALTEK HOLDING ApS | 112068,3% | -12.400 kr. | — | 7,5 | Sønderborg |
| 19 | Nyberg & Nielsen ApS | 103224,9% | — | — | 7,4 | Hillerød |
| 20 | JAIS OG MANDRUP INVEST ApS | 99327,3% | 43.416 kr. | 3 | 7,0 | Vanløse |
| 21 | J.B. JACOBSEN I HOLDING ApS | 94496,4% | -26.016 kr. | 1 | 6,7 | Agedrup |
| 22 | KRIBY HOLDING ApS | 88002,9% | 185.553 kr. | 1 | 6,9 | Klampenborg |
| 23 | Selskabet af d. 21. juni 2023 ApS | 86355,3% | -765.834 kr. | — | 8,3 | Risskov |
| 24 | H20 CONTAINER TEC ApS | 85001,9% | -91.431 kr. | 1 | 6,5 | Aarhus C |
| 25 | KOCHCO HOLDING ApS | 81961,2% | -17.022 kr. | — | 7,9 | Nykøbing F |
| 26 | J. H. HOLDING. ROSLEV ApS | 72979,4% | -11.750 kr. | — | 7,6 | Roslev |
| 27 | JEM HOLDING FREJLEV A/S | 68807,4% | -13.793 kr. | — | 7,6 | Aalborg SV |
| 28 | BØRGE VESTERGAARD HOLDING ApS | 63791,8% | -31.474 kr. | 1 | 5,7 | Aalborg SØ |
| 29 | LKC UDLEJNING ApS | 63060,9% | 3,0 mio. kr. | 1 | 7,6 | Køge |
| 30 | KAREN OG MOGENS HAVBO HOLDING A/S | 62264,0% | -59.840 kr. | — | 8,1 | Ebeltoft |
| 31 | PER VAABEN HOLDING ApS | 57205,0% | 803.318 kr. | 1 | 6,1 | Vejle |
| 32 | Hosbond Invest ApS | 50753,3% | 894.305 kr. | — | 7,2 | Aars |
| 33 | BM97 HOLDING ApS | 49690,9% | -24.891 kr. | — | 6,8 | Dragør |
| 34 | J.J. HANSEN ApS | 49504,4% | -8.074 kr. | — | 7,1 | Sønderborg |
| 35 | BANNER HOLDING ApS | 45640,2% | 297.876 kr. | — | 6,6 | København Ø |
| 36 | TP HOLDING AF 2012 ApS | 45557,3% | 45.456 kr. | 1 | 6,0 | Billum |
| 37 | MULTIGROUP ApS | 41675,1% | 0 kr. | — | 7,7 | Brøndby |
| 38 | LTK HOLDING ApS | 38197,4% | -22.500 kr. | — | 6,8 | Hillerød |
| 39 | Brohøj ApS | 36752,8% | 506.050 kr. | 2 | 7,9 | Herning |
| 40 | J.T.K. INVEST ApS | 36728,7% | — | — | 7,8 | Ebeltoft |
| 41 | REAL INVEST DANMARK ApS | 36627,7% | -7.870 kr. | — | 7,0 | Aarhus C |
| 42 | JACOB JACOBSEN HOLDT ApS. SKÆRBÆK | 32476,5% | -18.097 kr. | — | 6,3 | Aarhus C |
| 43 | MEC HOLDING ApS | 32078,1% | 160.119 kr. | — | 7,8 | Thisted |
| 44 | Gislingegaard Invest ApS | 31810,6% | 64.964 kr. | — | 7,4 | Gislinge |
| 45 | LILLELUND HOLDING, VOJENS ApS | 31771,0% | -13.575 kr. | — | 7,5 | Vojens |
| 46 | G & H SKRIVER HOLDING ApS | 30909,0% | -13.809 kr. | — | 7,2 | Nørager |
| 47 | AVANTI PLAST HOLDING ApS | 30810,0% | -116.258 kr. | — | 6,7 | Kolding |
| 48 | ARKLINT HOLDING ApS | 30536,9% | -34.244 kr. | — | 6,8 | Virum |
| 49 | Partina ApS | 30059,6% | 1,2 mio. kr. | — | 5,1 | Egå |
| 50 | HOLDINGSELSKABET AF 4.11.2002 ApS | 29857,3% | 367.690 kr. | — | 7,5 | Jerslev Sjælland |
Ranglisten dækker alle 3.161 virksomheder inden for udlejning og leasing sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er CSH I K/S med 10913555,6%, efterfulgt af CSH II K/S (5301029,3%) og ES Mobility ApS (2188433,3%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.