| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | HORTEN KOMPLEMENTAR ApS | 3411,6% | 0 kr. | — | 6,2 | Hellerup |
| 2 | FONDEN COPENHAGEN FILM FUND | 3131,4% | 274.959 kr. | 4 | 5,6 | Frederiksberg |
| 3 | DEN SELVEJENDE FOND, HJEMMEVÆRNSGÅRDEN VANDSTEDGÅRD ÅSTRUPVEJ 200 9800 HJØRRING | 1937,4% | 263.810 kr. | — | 7,4 | Hjørring |
| 4 | MISBRUGSKOORDINATOR.DK ApS | 1233,7% | 40.657 kr. | 1 | 6,7 | Hørsholm |
| 5 | Kim Fokus ApS | 596,3% | 1,7 mio. kr. | 6 | 7,0 | Tommerup |
| 6 | ANETTE FLAMAND - Brug din indre styrke ApS | 560,2% | 742.909 kr. | 1 | 6,4 | Valby |
| 7 | ToothEye ApS | 505,6% | 15.320 kr. | — | 6,1 | Vejle Øst |
| 8 | Nordsøenheden | 497,3% | 30,5 mio. kr. | 27 | 6,3 | København Ø |
| 9 | Vocalize ApS | 484,4% | — | — | 7,6 | Aarhus C |
| 10 | LM Work ApS | 399,6% | 199.888 kr. | — | 7,6 | Roskilde |
| 11 | MENTORIET ApS | 309,3% | 2,2 mio. kr. | 3 | 7,4 | Brøndby |
| 12 | Resilious ApS | 295,8% | -4.830 kr. | — | 5,8 | Birkerød |
| 13 | Fonden til Innovation og Erhvervssamarbejde i Region Sjælland - FIERS | 292,1% | 3,8 mio. kr. | 2 | 6,0 | Nykøbing F |
| 14 | M.OE.C. CONSULT ApS | 287,6% | 9.001 kr. | — | 7,6 | Aalborg |
| 15 | Stigen ApS | 284,8% | 50.179 kr. | 1 | 6,7 | København S |
| 16 | TRANE & CO. ApS | 265,0% | 458.294 kr. | 1 | 7,1 | København S |
| 17 | CS Vagt Fire & Rescue Department ApS | 235,9% | 10,3 mio. kr. | 23 | 7,4 | Maribo |
| 18 | GreenLab Skive A/S | 200,9% | -2.269.438 kr. | 19 | 7,6 | Spøttrup |
| 19 | Brandsikring Nord A/S | 189,7% | 8,5 mio. kr. | 14 | 6,8 | Svenstrup J |
| 20 | PotentialeHotellet ApS | 187,2% | 7,3 mio. kr. | 1 | 5,7 | Holstebro |
| 21 | NÆSTVED ERHVERV A/S | 187,1% | 6,1 mio. kr. | 12 | 6,5 | Næstved |
| 22 | Medical Technology ApS | 182,8% | -10.970 kr. | — | 6,5 | Middelfart |
| 23 | SUPPORT HILLERØD ApS | 159,3% | 8.277 kr. | 1 | 4,9 | Hillerød |
| 24 | SAMSØ REDNINGSKORPS ApS | 145,6% | 17,0 mio. kr. | 19 | 7,1 | Samsø |
| 25 | Børns Værdi ApS | 142,9% | 705.373 kr. | 2 | 5,2 | Randers C |
| 26 | RITMO MENTALHYGIEJNISK CENTER, RMC ApS | 118,9% | -16.388 kr. | — | 4,9 | Hundested |
| 27 | RR SERVICE ApS | 113,4% | 64.105 kr. | — | 5,3 | Storvorde |
| 28 | PS! Improve ApS | 109,6% | 6,5 mio. kr. | — | 5,9 | Frederiksberg |
| 29 | Meks I/S | 105,2% | 119.960 kr. | 4 | 5,7 | Aabenraa |
| 30 | Fyns Brandsikring ApS | 103,8% | 611.433 kr. | 1 | 4,2 | Odense N |
| 31 | Administration Gigtlægerne I/S | 102,5% | 1,2 mio. kr. | 3 | 6,4 | Hillerød |
| 32 | WEYSE HOLDING ApS | 102,2% | 1,0 mio. kr. | 2 | 5,1 | Roskilde |
| 33 | UDVIKLING DANMARK A/S | 101,8% | -460.784 kr. | 1 | 4,6 | København NV |
| 34 | DEN ERHVERVSDRIVENDE FOND DANSK KYST- OG NATURTURISME | 101,4% | 43,9 mio. kr. | 30 | 5,5 | Aabybro |
| 35 | Konfront ApS | 88,4% | 986.168 kr. | 7 | 3,4 | København K |
| 36 | TANDPLEJEINFORMATION ApS | 81,1% | 1,6 mio. kr. | 5 | 3,9 | Køge |
| 37 | PPD ApS | 53,9% | -408.571 kr. | 2 | 2,9 | Allerød |
| 38 | Kassow Robots ApS | 47,1% | -6.433.279 kr. | 45 | 5,4 | Kastrup |
| 39 | AUBADE DENMARK ApS | 45,2% | -1.153.195 kr. | 3 | 3,0 | København Ø |
| 40 | DEN ERHVERVSDRIVENDE FOND RINGKØBING FJORD INNOVATIONSCENTER | 22,4% | 3,1 mio. kr. | — | 7,2 | Skjern |
| 41 | EAGLE LIFE SUPPORT ApS | 14,1% | 12.456 kr. | — | 5,3 | Hadsund |
| 42 | FORENINGEN "KURBAD LIMFJORDEN" F.M.B.A. | 12,1% | -74.919 kr. | — | 3,4 | Struer |
| 43 | NEW TEAM LA 2011 ApS | 8,7% | 46.036 kr. | — | 4,2 | Løkken |
| 44 | Edunova ApS | 2,4% | -1.099.764 kr. | — | 3,0 | København K |
| 45 | MARIELYST HOLDING ApS | 1,6% | — | — | 5,9 | Kolding |
| 46 | STRANDVEJEN 2 ApS | 1,1% | -21.374 kr. | — | 4,5 | Klampenborg |
| 47 | EY ApS | 0,0% | 0 kr. | 1 | 3,9 | Nivå |
47 af 47 | ||||||
Ranglisten dækker alle 47 virksomheder inden for offentlig forvaltning og forsvar sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er HORTEN KOMPLEMENTAR ApS med 3411,6%, efterfulgt af FONDEN COPENHAGEN FILM FUND (3131,4%) og DEN SELVEJENDE FOND, HJEMMEVÆRNSGÅRDEN VANDSTEDGÅRD ÅSTRUPVEJ 200 9800 HJØRRING (1937,4%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.