| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | A/S HALDSBORG | 10380,0% | 30.799 kr. | — | 8,5 | København K |
| 2 | OWAT ApS | 9651,8% | 17.891 kr. | — | 7,1 | Nørresundby |
| 3 | C-bed Holding A/S | 1925,8% | 6,1 mio. kr. | 7 | 8,7 | Fredericia |
| 4 | Komplementarselskabet Clipper Emerald ApS | 702,0% | 256.000 kr. | — | 8,3 | København Ø |
| 5 | Komplementarselskabet Clipper Bulkhandling ApS | 512,5% | 288 kr. | — | 7,7 | København Ø |
| 6 | Alba Tankers ApS | 232,1% | 3,1 mio. kr. | 20 | 7,0 | Nørresundby |
| 7 | REDERIANPARTSSELSKABET GRØNNE ERNA | 205,9% | 6.300 kr. | — | 5,8 | Roskilde |
| 8 | Dan Swift DK ApS | 103,6% | 8,3 mio. kr. | — | 8,5 | København K |
| 9 | Clipper Bulkhandling K/S | 100,0% | 351 kr. | — | 5,8 | København Ø |
| 10 | Clipper Emerald Pool K/S | 100,0% | 158 kr. | — | 5,1 | København Ø |
| 11 | K/S Mountain Invest | 94,3% | 11,5 mio. kr. | — | 6,3 | Hellerup |
| 12 | RR BULK INVEST ApS | 87,5% | 11,5 mio. kr. | — | 7,5 | Espergærde |
| 13 | SCANDLINES DANMARK ApS | 84,2% | 108,6 mio. kr. | 239 | 9,4 | København V |
| 14 | Northern Survey ApS | 84,0% | 42,4 mio. kr. | 60 | 8,8 | Hadsten |
| 15 | B-Shipping ApS | 82,6% | 11,6 mio. kr. | — | 6,0 | Kolding |
| 16 | TAXABÅD ApS | 82,5% | 29.048 kr. | — | 7,4 | København K |
| 17 | M/S FRIHEDEN ApS | 81,2% | 343.189 kr. | — | 7,7 | Greve |
| 18 | L-Shipping ApS | 78,8% | 7,3 mio. kr. | — | 6,9 | Kolding |
| 19 | A-Shipping ApS | 77,8% | 5,0 mio. kr. | — | 6,6 | Kolding |
| 20 | T-Shipping ApS | 76,7% | 7,1 mio. kr. | — | 6,7 | Kolding |
| 21 | H. FOLMER & CO. I/S | 76,0% | 6,4 mio. kr. | 9 | 7,7 | København K |
| 22 | WESHIP Projects A/S | 74,2% | 366.934 kr. | 1 | 7,1 | Espergærde |
| 23 | K/S Tremola Shipping | 74,1% | 3,5 mio. kr. | — | 7,0 | Hellerup |
| 24 | Sixtus Maritime Operation ApS | 71,4% | 493.385 kr. | — | 6,8 | København K |
| 25 | Waldorf, Statler and Son ApS | 71,2% | 600.000 kr. | 1 | 7,6 | Hedensted |
| 26 | FØNIKS A/S | 71,0% | 6,7 mio. kr. | 5 | 6,5 | Slangerup |
| 27 | TORM A/S | 67,0% | 1,5 mia. kr. | 259 | 9,2 | Hellerup |
| 28 | C-bed I ApS | 66,7% | 97,8 mio. kr. | 1 | 7,7 | Fredericia |
| 29 | Seapeak Magellan ApS | 62,3% | 24,4 mio. kr. | 37 | 7,8 | København V |
| 30 | Havtur ApS | 62,0% | 413.684 kr. | 1 | 4,4 | Hirtshals |
| 31 | UAL Chartering ApS | 60,6% | 11,3 mio. kr. | 3 | 7,8 | København V |
| 32 | Rederiet Scandinavia I ApS | 60,1% | 3,8 mio. kr. | 15 | 6,7 | Nørresundby |
| 33 | Norse Invest A/S | 59,9% | 1,3 mio. kr. | — | 7,7 | København Ø |
| 34 | Seapeak Meridian ApS | 57,1% | 29,7 mio. kr. | 35 | 8,1 | København V |
| 35 | C-bed II ApS | 56,5% | 54,5 mio. kr. | 1 | 8,0 | Fredericia |
| 36 | M/S SATURN NØRRESUNDBY ApS | 56,3% | 4,9 mio. kr. | 6 | 7,8 | Hillerød |
| 37 | SANDSHIP ApS | 56,2% | 23,8 mio. kr. | 15 | 7,7 | Svendborg |
| 38 | Kieler Marine Supply ApS | 55,9% | 678.224 kr. | 1 | 7,4 | Langeskov |
| 39 | K/S Vincentz Shipping | 55,4% | 1,3 mio. kr. | — | 7,7 | Hellerup |
| 40 | Hirtshals Maritimeuddannelser ApS | 53,3% | 91.621 kr. | 2 | 4,3 | Aalborg |
| 41 | Ship 102 ApS | 51,6% | 41,1 mio. kr. | — | 6,6 | Middelfart |
| 42 | NCT Offshore A/S | 49,3% | 315,0 mio. kr. | 82 | 9,2 | Odense V |
| 43 | ØSTRE FÆRGE A/S | 48,7% | 18,4 mio. kr. | 26 | 7,5 | Orø |
| 44 | Ship 101 ApS | 48,5% | 21,0 mio. kr. | — | 6,1 | Middelfart |
| 45 | Caila ApS | 48,1% | 262.672 kr. | 1 | 5,4 | Middelfart |
| 46 | Seapeak Ingenuity A/S | 47,9% | 6,5 mio. kr. | 22 | 5,6 | København V |
| 47 | Seapeak Insight A/S | 46,2% | 5,9 mio. kr. | 20 | 5,2 | København V |
| 48 | Cadeler A/S | 45,2% | 620,4 mio. kr. | 685 | 9,5 | København V |
| 49 | United Heavy Lift Danmark ApS | 44,3% | 17,7 mio. kr. | 5 | 6,7 | Næstved |
| 50 | Christianiaship A/S | 43,0% | 17,4 mio. kr. | — | 8,0 | København Ø |
Ranglisten dækker alle 240 virksomheder inden for søfart sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er A/S HALDSBORG med 10380,0%, efterfulgt af OWAT ApS (9651,8%) og C-bed Holding A/S (1925,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.