| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Skibsinvest I ApS | 113985,2% | — | — | 8,5 | København Ø |
| 2 | Wilson Offshore A/S | 43714,6% | -24.345 kr. | 38 | 6,4 | Silkeborg |
| 3 | Lysgaard ShipHolding A/S | 28248,5% | -547.674 kr. | 2 | 6,8 | København K |
| 4 | Bianco Capital A/S | 27425,7% | -11.254 kr. | — | 5,9 | Vedbæk |
| 5 | Maersk Trade Finance A/S | 26078,8% | — | — | 8,8 | København K |
| 6 | HVEN-TRAFIKKEN ApS | 21312,2% | -5.000 kr. | — | 7,8 | København K |
| 7 | NL 1957 A/S | 20733,3% | -2.000 kr. | — | 8,5 | Rungsted Kyst |
| 8 | JBJ Shipinvest ApS | 12223,0% | — | 1 | 7,1 | Vedbæk |
| 9 | Norse Invest A/S | 11579,1% | 1,3 mio. kr. | — | 7,7 | København Ø |
| 10 | Tinker Shipping ApS | 11235,0% | -12.088 kr. | 1 | 6,8 | Hirtshals |
| 11 | KHS ApS | 6950,2% | -10.609 kr. | — | 6,5 | Svendborg |
| 12 | COMET SHIPPING ApS | 6401,4% | -10.600 kr. | — | 7,1 | Skodsborg |
| 13 | KARIN TANKERS ApS | 5628,2% | — | 1 | 6,6 | Humlebæk |
| 14 | ONAT SHIPPING ApS | 4284,5% | -100.424 kr. | — | 7,8 | Birkerød |
| 15 | NOR 1957 A/S | 4237,0% | -64.000 kr. | — | 8,1 | Rungsted Kyst |
| 16 | SCAN TOW TRANSPORT CO. LTD. ApS | 4003,5% | — | — | 7,9 | Humlebæk |
| 17 | Ammonia Carriers A/S | 3912,7% | — | — | 9,2 | Nordhavn |
| 18 | FALCON MARITIME GROUP A/S | 3854,6% | -439.000 kr. | 1 | 7,6 | København Ø |
| 19 | United Heavy Lift Danmark ApS | 3577,0% | 17,7 mio. kr. | 5 | 6,7 | Næstved |
| 20 | KOMMANDOR. RØMØ A/S | 3542,7% | -637.136 kr. | 3 | 7,7 | Rømø |
| 21 | Lauritzen NexGen Shipping A/S | 3291,7% | -93.000 kr. | — | 7,3 | Hellerup |
| 22 | ALCATEL SUBMARINE NETWORKS DENMARK ApS | 3192,7% | 7,7 mio. kr. | 6 | 7,5 | Herlev |
| 23 | Fortuna Seaside Bulk Carriers A/S | 2865,0% | 768.833 kr. | 5 | 6,1 | Hellerup |
| 24 | Dan Swift DK ApS | 2805,8% | 8,3 mio. kr. | — | 8,5 | København K |
| 25 | HAFNIA TANKERS ApS | 2430,3% | 2,6 mio. kr. | 5 | 6,8 | Hellerup |
| 26 | BIANCO INVEST A/S | 2405,8% | -1.028.965 kr. | 5 | 7,2 | Vedbæk |
| 27 | DFDS Germany ApS | 2221,7% | 14.910 kr. | — | 6,9 | København Ø |
| 28 | CLIPPER GROUP A/S | 2220,4% | — | — | 8,2 | København Ø |
| 29 | DRAGONERA SHIPPING A/S | 2097,3% | 0 kr. | — | 7,5 | København Ø |
| 30 | Rederiaktieselskabet af den 1. maj 2019 | 2013,9% | — | 1 | 6,6 | Thisted |
| 31 | DOF Offshore West Africa A/S | 1987,5% | 0 kr. | — | 7,8 | København K |
| 32 | O Zephyr ApS | 1985,9% | — | 17 | 7,3 | Thisted |
| 33 | RR BULK INVEST ApS | 1765,9% | 11,5 mio. kr. | — | 7,5 | Espergærde |
| 34 | M/S SATURN NØRRESUNDBY ApS | 1750,9% | 4,9 mio. kr. | 6 | 7,8 | Hillerød |
| 35 | C-bed I ApS | 1494,7% | 97,8 mio. kr. | 1 | 7,7 | Fredericia |
| 36 | REDERIET M.H.SIMONSEN ApS | 1385,6% | 327,9 mio. kr. | 186 | 9,8 | Svendborg |
| 37 | TP Offshore Aps | 1245,7% | 1,4 mio. kr. | 5 | 6,5 | Grenaa |
| 38 | C-bed II ApS | 1186,0% | 54,5 mio. kr. | 1 | 8,0 | Fredericia |
| 39 | Copenhagen Commercial Platform ApS | 1129,9% | 1,2 mio. kr. | 5 | 6,0 | København K |
| 40 | DANNEBROG REDERI A/S | 1120,0% | -6.000 kr. | — | 6,8 | Rungsted Kyst |
| 41 | IMMANUELFONDEN | 1113,3% | 498.889 kr. | — | 6,5 | Nuuk |
| 42 | CONTRASHIP ApS | 1047,2% | -93.724 kr. | 2 | 6,6 | Charlottenlund |
| 43 | CABRERA SHIPPING A/S | 1044,0% | 0 kr. | — | 7,4 | København Ø |
| 44 | Maersk Tankers Aframax K/S | 1007,8% | 0 kr. | — | 6,5 | Nordhavn |
| 45 | M/S FRIHEDEN ApS | 949,1% | 343.189 kr. | — | 7,7 | Greve |
| 46 | MHS HOLDING A/S | 910,2% | 401,0 mio. kr. | — | 8,9 | Svendborg |
| 47 | AGGER SEA CHARTER ApS | 895,5% | 454.146 kr. | — | 7,0 | Højbjerg |
| 48 | UAL Chartering ApS | 870,8% | 11,3 mio. kr. | 3 | 7,8 | København V |
| 49 | K/S Vincentz Shipping | 841,8% | 1,3 mio. kr. | — | 7,7 | Hellerup |
| 50 | K/S SELMA SHIPPING | 773,8% | 0 kr. | — | 4,7 | København K |
Ranglisten dækker alle 323 virksomheder inden for søfart sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er Skibsinvest I ApS med 113985,2%, efterfulgt af Wilson Offshore A/S (43714,6%) og Lysgaard ShipHolding A/S (28248,5%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.