Top Telekommunikation: Overskudsgrad
Top 34 virksomheder inden for telekommunikation sorteret efter overskudsgrad. SYNIVERSE TECHNOLOGIES MESSAGING ApS topper med 34,5%, fulgt af RESPONSUM K/S (23,0%) og AT&T GLOBAL NETWORK SERVICES DANMARK ApS (19,0%). Samlet 34 virksomheder i branchen indgår i rangliste-datasættet. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 18. oktober 2026.
| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SYNIVERSE TECHNOLOGIES MESSAGING ApS | 34,5% | 25,5 mio. kr. | 1 | 5,9 | København K |
| 2 | RESPONSUM K/S | 23,0% | 6,1 mio. kr. | 6 | 6,0 | Farum |
| 3 | AT&T GLOBAL NETWORK SERVICES DANMARK ApS | 19,0% | 30,1 mio. kr. | 4 | 7,5 | Charlottenlund |
| 4 | SEF FIBER A/S | 17,0% | 36,9 mio. kr. | 1 | 7,7 | Svendborg |
| 5 | Tusass A/S | 16,7% | 804,8 mio. kr. | 18 | 8,8 | Nuuk |
| 6 | SATCOM1 AIRTIME SERVICES ApS | 12,3% | 661,1 mio. kr. | 4 | 5,9 | Albertslund |
| 7 | HI3G DENMARK ApS | 10,2% | 3,0 mia. kr. | 758 | 9,3 | København V |
| 8 | WAOO A/S | 8,1% | 511,6 mio. kr. | 23 | 8,1 | Tilst |
| 9 | TELENOR A/S | 7,6% | 4,0 mia. kr. | 999 | 8,6 | København SV |
| 10 | NOKIA DENMARK A/S | 7,3% | 225,6 mio. kr. | 111 | 8,8 | København S |
| 11 | BOLIGNET-AARHUS F.M.B.A. | 6,6% | 30,2 mio. kr. | 21 | 7,5 | Åbyhøj |
| 12 | StrongByte Solutions ApS | 5,7% | 248,8 mio. kr. | 1 | 4,8 | Randers SV |
| 13 | NORD ENERGI FIBERNET A/S | 5,1% | 130,1 mio. kr. | 42 | 7,9 | Hjørring |
| 14 | ENERGI FYN BREDBÅND A/S | 3,2% | 275,0 mio. kr. | 60 | 7,9 | Odense SV |
| 15 | FIBIA P/S | 2,2% | 1,4 mia. kr. | 366 | 8,2 | Haslev |
| 16 | Arelion Denmark A/S | 2,0% | 101,8 mio. kr. | 5 | 5,6 | Nørre Nebel |
| 17 | Vodafone Enterprise Denmark A/S | 1,9% | 10,2 mio. kr. | — | 6,2 | København Ø |
| 18 | TN-Network P/S | 1,9% | 1,0 mia. kr. | 32 | 8,0 | København S |
| 19 | ORANGE BUSINESS DENMARK A/S | 1,5% | 233,6 mio. kr. | 19 | 6,5 | Glostrup |
| 20 | Parknet F.M.B.A. | 1,5% | 41,6 mio. kr. | 28 | 7,2 | København N |
| 21 | ALTIBOX DANMARK A/S | 0,5% | 273,5 mio. kr. | 55 | 7,0 | Skanderborg |
| 22 | DANSK BEREDSKABSKOMMUNIKATION A/S | 0,0% | 257,3 mio. kr. | 24 | 7,3 | Glostrup |
| 23 | Sinal A/S | -0,8% | 1,5 mia. kr. | 672 | 8,1 | Silkeborg |
| 24 | TDC NET A/S | -0,9% | 6,3 mia. kr. | 1.856 | 8,1 | København SV |
| 25 | TDC Brands A/S | -3,8% | 14,8 mia. kr. | 2.940 | 8,0 | København SV |
| 26 | EWII Bredbånd A/S | -4,9% | 205,3 mio. kr. | 1 | 4,2 | Kolding |
| 27 | Hiper A/S | -5,3% | 437,3 mio. kr. | 116 | 5,9 | København SV |
| 28 | VERIZON DENMARK A/S | -6,4% | 82,6 mio. kr. | 12 | 7,5 | Albertslund |
| 29 | Deutsche Telekom Nordic A/S | -12,4% | 96,5 mio. kr. | 7 | 5,0 | København Ø |
| 30 | GLOBALCONNECT A/S | -14,6% | 1,3 mia. kr. | 514 | 7,7 | København SV |
| 31 | MES FIBERNET A/S | -19,9% | 16,5 mio. kr. | — | 6,2 | Brande |
| 32 | Norlys Telco A/S | -20,8% | 6,9 mia. kr. | 2.181 | 8,0 | Tranbjerg J |
| 33 | Sternula A/S | -88,4% | 5,1 mio. kr. | 11 | 4,4 | Aalborg |
| 34 | TDC Holding A/S | -172,6% | 566,0 mio. kr. | 7 | 8,1 | København SV |
34 af 34 | ||||||
Om ranglisten for telekommunikation
Ranglisten dækker alle 34 virksomheder inden for telekommunikation sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er SYNIVERSE TECHNOLOGIES MESSAGING ApS med 34,5%, efterfulgt af RESPONSUM K/S (23,0%) og AT&T GLOBAL NETWORK SERVICES DANMARK ApS (19,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.