| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Chr. Rasmussen Investeringsanpartsselskab | 3,9 mio. kr. | 13,6 mio. kr. | 11 | 7,5 | Auning |
| 2 | Tandlægerne Jacob Nissen og Frederik Jensen I/S | 3,8 mio. kr. | 12,9 mio. kr. | 15 | 8,0 | Hornslet |
| 3 | Tandlægerne Dentist.dk Rønde I/S | 1,8 mio. kr. | 6,3 mio. kr. | 10 | 7,7 | Rønde |
| 4 | Speciallægeholdingselskabet E.B. MATTHIESEN ApS | 1,7 mio. kr. | -440.942 kr. | 1 | 6,3 | Rønde |
| 5 | Alment praktiserende læge JLK ApS | 895.041 kr. | 69.735 kr. | 1 | 7,1 | Ebeltoft |
| 6 | TANDLÆGE SUSANNE JØRGENSEN ApS | 819.855 kr. | 2,9 mio. kr. | 4 | 6,6 | Kolind |
| 7 | ALMENT PRAKTISERENDE LÆGE MARIANNE BJERAGER ApS | 568.019 kr. | -77.018 kr. | 1 | 6,3 | Rønde |
| 8 | TANDLÆGE PETER SCHLÜNZEN ApS | 545.121 kr. | 822.339 kr. | 1 | 6,1 | Rønde |
| 9 | Tandlæge Henrik Hegermann Holding ApS | 536.313 kr. | -194.243 kr. | 1 | 6,0 | Ryomgård |
| 10 | TANDLÆGESELSKABET MOLS TANDKLINIK ApS | 533.440 kr. | 3,3 mio. kr. | 4 | 6,9 | Knebel |
| 11 | Ryomgård Tandlægeklinik I/S | 399.322 kr. | 2,3 mio. kr. | 10 | 6,6 | Ryomgård |
| 12 | TANDLÆGE FREDERIK JENSEN ApS | 381.011 kr. | 1,5 mio. kr. | 2 | 7,0 | Hornslet |
| 13 | TORBEN JAGER PETERSEN HOLDING ApS | 373.688 kr. | -38.265 kr. | 1 | 5,4 | Knebel |
| 14 | Tandlæge Jacob Nissen ApS | 345.851 kr. | -250.000 kr. | 1 | 4,6 | Hornslet |
| 15 | Tandlæge Anita Hornstrup Andersen Holding ApS | 334.648 kr. | -275.946 kr. | 1 | 4,8 | Rønde |
| 16 | MOLS FYSIOTERAPI - AUTORISEREDE FYSIOTERAPEUTER - ApS | 282.658 kr. | 3,8 mio. kr. | 16 | 5,6 | Knebel |
| 17 | TANDLÆGE MORTEN KORTEGAARD ApS | 250.915 kr. | -290.480 kr. | 2 | 4,8 | Knebel |
| 18 | Kiropraktor Jens-Jørn Dahl ApS | 219.885 kr. | 370.693 kr. | 1 | 7,0 | Ebeltoft |
| 19 | TANDLÆGE LISA MOGENSEN ApS | 182.030 kr. | -50.813 kr. | 1 | 5,4 | Rønde |
| 20 | TANDLÆGE POUL B. THERKILDSEN ApS | 139.783 kr. | — | 1 | 6,3 | Knebel |
| 21 | LÆGEHUSET I RØNDE ApS | 123.202 kr. | 215.733 kr. | — | 7,2 | Rønde |
| 22 | Alment Praktiserende Læge Lone B. Svenningsen ApS | 97.551 kr. | 193.305 kr. | 1 | 5,6 | Ebeltoft |
| 23 | Rønde Fodterapi ApS | 77.466 kr. | 598.180 kr. | 2 | 5,7 | Rønde |
| 24 | LFS Counselling ApS | 50.808 kr. | 64.596 kr. | — | 8,1 | Knebel |
| 25 | ALMENT PRAKTISERENDE LÆGE LISELOTTE TVEDE SØRENSEN ApS | 22.558 kr. | -38.981 kr. | 1 | 5,4 | Ebeltoft |
| 26 | Psykologisk Konsulent ApS | 3.737 kr. | 101.260 kr. | 1 | 4,7 | Ryomgård |
| 27 | Anpartsselskabet Gigantisk Lucia | 1.049 kr. | -1.090 kr. | — | 7,0 | Nimtofte |
| 28 | Sportsklinik ApS | 79 kr. | 85.494 kr. | 1 | 3,3 | Ebeltoft |
| 29 | IVÆRKSÆTTERI & VELVÆRE ApS | 0 kr. | 0 kr. | — | 7,3 | Rønde |
| 30 | Mols Fysio Fitness ApS | -1.411 kr. | -5.000 kr. | — | 5,6 | Knebel |
| 31 | INSTITUT FOR DYBDETERAPI ApS | -16.001 kr. | 42.998 kr. | 2 | 4,3 | Ebeltoft |
| 32 | Scanningsklinikken Aarhus ApS | -18.764 kr. | 411.171 kr. | 1 | 2,8 | Hornslet |
| 33 | annelinde.com ApS | -25.772 kr. | 88.397 kr. | 1 | 2,9 | Rønde |
| 34 | Smiledesigneren ApS | -30.768 kr. | 562.697 kr. | 2 | 3,9 | Rønde |
| 35 | Psykolog Mette Kjær Busk ApS | -48.207 kr. | 10.500 kr. | — | 2,8 | Hornslet |
| 36 | Djursland-psykologen ApS | -82.618 kr. | 80.943 kr. | 4 | 3,8 | Mørke |
| 37 | UngLiv.dk ApS | -141.999 kr. | 2,2 mio. kr. | 49 | 4,0 | Ryomgård |
| 38 | ReMed ApS | -188.171 kr. | -20.139 kr. | — | 5,0 | Rønde |
| 39 | HASENKAM ApS | -574.149 kr. | -5.328 kr. | — | 3,8 | Ebeltoft |
| 40 | ProTreatment Rønde ApS | -1.080.664 kr. | 2,5 mio. kr. | 6 | 3,1 | Rønde |
40 af 40 | ||||||
Ranglisten dækker alle 40 virksomheder inden for sundhedsvæsen i syddjurs sorteret efter resultat. Topplaceret er Chr. Rasmussen Investeringsanpartsselskab med 3,9 mio. kr., efterfulgt af Tandlægerne Jacob Nissen og Frederik Jensen I/S (3,8 mio. kr.) og Tandlægerne Dentist.dk Rønde I/S (1,8 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.