| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ATwellcon ApS | 116229,6% | — | 1 | 6,7 | Kirke Hyllinge |
| 2 | Nielsen Consult ApS | 95565,6% | -1.577 kr. | 1 | 5,4 | Juelsminde |
| 3 | CM-Consulting ApS | 5120,4% | 146.965 kr. | — | 7,3 | Esbjerg V |
| 4 | SEMCO INSTITUTE A/S | 4027,3% | -10.000 kr. | — | 7,7 | Esbjerg |
| 5 | TT-RESOURCES ApS | 2411,8% | 257.591 kr. | 1 | 5,2 | Rungsted Kyst |
| 6 | Neo Prospecting Greenland ApS | 1571,4% | -4.001 kr. | — | 6,5 | Alluitsup Paa |
| 7 | H2M Offshore Accommodation ApS | 1294,3% | 242.421 kr. | — | 7,4 | Esbjerg V |
| 8 | Staunstrup Consult ApS | 1000,5% | -35.008 kr. | 2 | 5,0 | København K |
| 9 | ARCHER OFFSHORE DENMARK A/S | 751,9% | 2,1 mio. kr. | 2 | 6,5 | Esbjerg |
| 10 | NOBLE DRILLING OFFSHORE INTERNATIONAL A/S | 641,3% | 0 kr. | — | 7,7 | Virum |
| 11 | IKM OCEAN TEAM SCANDINAVIA A/S | 635,9% | 45,2 mio. kr. | 47 | 7,7 | Esbjerg |
| 12 | SIEP INDEPENDENT CONSULTANCY ApS | 620,0% | 832.286 kr. | 1 | 7,3 | Gadbjerg |
| 13 | QEYE LABS ApS | 603,7% | 14,4 mio. kr. | 8 | 7,8 | København Ø |
| 14 | BILFINGER DANMARK A/S | 559,8% | 55,0 mio. kr. | 41 | 7,1 | Esbjerg |
| 15 | HOT AIR HOLDING ApS | 553,8% | 259.402 kr. | 1 | 6,3 | Mesinge |
| 16 | TB Drilling Consultancy ApS | 523,0% | 984.298 kr. | 2 | 6,6 | Svendborg |
| 17 | ROV-Support ApS | 474,3% | 708.822 kr. | 1 | 6,2 | Kolding |
| 18 | PTL VALVE SERVICES A/S | 472,3% | 2,0 mio. kr. | 2 | 6,8 | Esbjerg N |
| 19 | CHEVRON FØROYAR ApS | 447,9% | — | — | 7,3 | København K |
| 20 | BS&B Pressure Safety Management ApS | 429,8% | 1,7 mio. kr. | 1 | 6,5 | København Ø |
| 21 | Danoil II ApS | 409,8% | 118,4 mio. kr. | — | 7,3 | Viby J |
| 22 | TAndersen Construction consult ApS | 354,5% | 992.759 kr. | 1 | 5,3 | Måløv |
| 23 | Nymann Sea Service ApS | 339,9% | 1,6 mio. kr. | 1 | 6,3 | Esbjerg |
| 24 | Martec Pipeline and Specialty Services ApS | 318,7% | 844.709 kr. | — | 8,1 | Dronninglund |
| 25 | WELLPERFORM ApS | 309,6% | 60,9 mio. kr. | 21 | 8,0 | Holte |
| 26 | ADELDAM SOLUTIONS ApS | 273,9% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,9 | Greve |
| 27 | Proassign ApS | 255,3% | 11,7 mio. kr. | 22 | 7,7 | Esbjerg |
| 28 | Guldberg Ingvardsen Holding ApS | 233,4% | 669.732 kr. | — | 6,9 | Esbjerg |
| 29 | INUIT QUALITY CLOTHES OF GREENLAND ApS | 212,6% | 2,9 mio. kr. | — | 6,7 | Nuuk |
| 30 | 21st NORTH ApS | 200,2% | 439.825 kr. | 2 | 7,0 | Mesinge |
| 31 | SCHLUMBERGER DANMARK ApS | 187,9% | 767 mio. kr. | 120 | 8,8 | Esbjerg |
| 32 | Gesler Solutions ApS | 173,2% | 759.805 kr. | 1 | 5,4 | Vorbasse |
| 33 | AS Mopuflex ApS | 172,1% | 34.945 kr. | — | 7,4 | Øster Assels |
| 34 | J T Boreteknik ApS | 156,8% | 1,2 mio. kr. | 3 | 7,0 | Give |
| 35 | NOBLE DRILLING OPERATING SERVICES A/S | 152,8% | 159,7 mio. kr. | — | 7,4 | Virum |
| 36 | SERVICE GROUP ESBJERG ApS | 143,1% | 16,1 mio. kr. | 19 | 6,3 | Esbjerg |
| 37 | Energy And Oilfield Solutions ApS | 143,0% | 15,7 mio. kr. | 15 | 6,6 | Esbjerg |
| 38 | JENSENIUS RESERVOIR CHARACTERISATION ApS | 133,1% | 0 kr. | 1 | 6,1 | Gentofte |
| 39 | NorSea Denmark A/S | 129,1% | 640,6 mio. kr. | 452 | 7,7 | Esbjerg |
| 40 | DANISH OFFSHORE CONSULTANTS ApS | 128,5% | 3,3 mio. kr. | 2 | 5,8 | Svendborg |
| 41 | MAERSK H2S SAFETY SERVICES A/S | 127,8% | 90,6 mio. kr. | 30 | 7,9 | Esbjerg Ø |
| 42 | Well Supply ApS | 126,8% | -57.861 kr. | — | 5,6 | Roskilde |
| 43 | SUBSEA CONSULT ApS | 126,6% | 200.358 kr. | 1 | 5,1 | Albertslund |
| 44 | PH Offshore ApS | 126,0% | -145.100 kr. | — | 5,2 | Lunderskov |
| 45 | Driven Well Consulting & Service ApS | 120,6% | 855.006 kr. | 1 | 4,3 | Børkop |
| 46 | T-Bülow Tech ApS | 114,8% | 1,8 mio. kr. | 1 | 5,8 | Silkeborg |
| 47 | Ram Marine & Energy Solutions ApS | 106,1% | 2,2 mio. kr. | 1 | 2,8 | Hellerup |
| 48 | WELLTEC A/S | 105,3% | 162,1 mio. kr. | 209 | 8,9 | Allerød |
| 49 | INEOS E&P (Petroleum Denmark) ApS | 99,3% | 480,8 mio. kr. | — | 7,6 | Virum |
| 50 | THIN AIR HOLDING ApS | 96,1% | 258.849 kr. | 1 | 6,0 | Solrød Strand |
Ranglisten dækker alle 62 virksomheder inden for serviceydelser i forbindelse med råstofindvinding sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er ATwellcon ApS med 116229,6%, efterfulgt af Nielsen Consult ApS (95565,6%) og CM-Consulting ApS (5120,4%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.