| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 21st NORTH ApS | 2022,6% | 439.825 kr. | 2 | 7,0 | Mesinge |
| 2 | Nymann Sea Service ApS | 89,6% | 1,6 mio. kr. | 1 | 6,3 | Esbjerg |
| 3 | H2M Offshore Accommodation ApS | 49,4% | 242.421 kr. | — | 7,4 | Esbjerg V |
| 4 | WELLTEC A/S | 47,1% | 162,1 mio. kr. | 209 | 8,9 | Allerød |
| 5 | TB Drilling Consultancy ApS | 42,9% | 984.298 kr. | 2 | 6,6 | Svendborg |
| 6 | SERVICE GROUP ESBJERG ApS | 39,1% | 16,1 mio. kr. | 19 | 6,3 | Esbjerg |
| 7 | J T Boreteknik ApS | 38,7% | 1,2 mio. kr. | 3 | 7,0 | Give |
| 8 | IKM OCEAN TEAM SCANDINAVIA A/S | 36,5% | 45,2 mio. kr. | 47 | 7,7 | Esbjerg |
| 9 | Guldberg Ingvardsen Holding ApS | 34,3% | 669.732 kr. | — | 6,9 | Esbjerg |
| 10 | Energy And Oilfield Solutions ApS | 31,2% | 15,7 mio. kr. | 15 | 6,6 | Esbjerg |
| 11 | QEYE LABS ApS | 30,5% | 14,4 mio. kr. | 8 | 7,8 | København Ø |
| 12 | PTL VALVE SERVICES A/S | 29,9% | 2,0 mio. kr. | 2 | 6,8 | Esbjerg N |
| 13 | MAERSK H2S SAFETY SERVICES A/S | 26,2% | 90,6 mio. kr. | 30 | 7,9 | Esbjerg Ø |
| 14 | BS&B Pressure Safety Management ApS | 24,7% | 1,7 mio. kr. | 1 | 6,5 | København Ø |
| 15 | ARCHER OFFSHORE DENMARK A/S | 23,3% | 2,1 mio. kr. | 2 | 6,5 | Esbjerg |
| 16 | Arctic Unlimited ApS | 20,8% | 15,8 mio. kr. | — | 7,0 | Nanortalik |
| 17 | ROV-Support ApS | 20,7% | 708.822 kr. | 1 | 6,2 | Kolding |
| 18 | SIEP INDEPENDENT CONSULTANCY ApS | 19,6% | 832.286 kr. | 1 | 7,3 | Gadbjerg |
| 19 | AS Mopuflex ApS | 19,1% | 34.945 kr. | — | 7,4 | Øster Assels |
| 20 | HALLIBURTON DENMARK ApS | 15,9% | 16,4 mio. kr. | 29 | 7,6 | København K |
| 21 | LARS SOERENSEN ApS | 15,3% | -29.079 kr. | — | 5,4 | Trige |
| 22 | SCHLUMBERGER DANMARK ApS | 14,8% | 767 mio. kr. | 120 | 8,8 | Esbjerg |
| 23 | BILFINGER DANMARK A/S | 14,7% | 55,0 mio. kr. | 41 | 7,1 | Esbjerg |
| 24 | Proassign ApS | 13,1% | 11,7 mio. kr. | 22 | 7,7 | Esbjerg |
| 25 | T-Bülow Tech ApS | 12,0% | 1,8 mio. kr. | 1 | 5,8 | Silkeborg |
| 26 | WELLPERFORM ApS | 11,7% | 60,9 mio. kr. | 21 | 8,0 | Holte |
| 27 | ADELDAM SOLUTIONS ApS | 11,5% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,9 | Greve |
| 28 | Martec Pipeline and Specialty Services ApS | 10,2% | 844.709 kr. | — | 8,1 | Dronninglund |
| 29 | Kapexy ApS | 10,0% | — | 1 | 7,3 | Kongens Lyngby |
| 30 | DANISH OFFSHORE CONSULTANTS ApS | 9,7% | 3,3 mio. kr. | 2 | 5,8 | Svendborg |
| 31 | Gesler Solutions ApS | 7,6% | 759.805 kr. | 1 | 5,4 | Vorbasse |
| 32 | JENSENIUS RESERVOIR CHARACTERISATION ApS | 7,2% | 0 kr. | 1 | 6,1 | Gentofte |
| 33 | NOBLE DRILLING NORTH SEA A/S | 6,7% | 2,5 mio. kr. | — | 8,6 | Virum |
| 34 | Ram Marine & Energy Solutions ApS | 4,9% | 2,2 mio. kr. | 1 | 2,8 | Hellerup |
| 35 | CM-Consulting ApS | 4,3% | 146.965 kr. | — | 7,3 | Esbjerg V |
| 36 | NH Ventures Group ApS | 4,3% | -21.749 kr. | 1 | 3,1 | Aarhus C |
| 37 | HOT AIR HOLDING ApS | 4,1% | 259.402 kr. | 1 | 6,3 | Mesinge |
| 38 | THIN AIR HOLDING ApS | 3,6% | 258.849 kr. | 1 | 6,0 | Solrød Strand |
| 39 | NOBLE DRILLING OPERATING SERVICES A/S | 3,4% | 159,7 mio. kr. | — | 7,4 | Virum |
| 40 | NOBLE DRILLING OFFSHORE INTERNATIONAL A/S | 2,6% | 0 kr. | — | 7,7 | Virum |
| 41 | NorSea Denmark A/S | 2,3% | 640,6 mio. kr. | 452 | 7,7 | Esbjerg |
| 42 | CHEVRON FØROYAR ApS | 2,3% | — | — | 7,3 | København K |
| 43 | SEMCO INSTITUTE A/S | 1,1% | -10.000 kr. | — | 7,7 | Esbjerg |
| 44 | RASCON. ApS | 1,1% | — | 1 | 4,2 | Brøndby |
| 45 | ATwellcon ApS | 0,3% | — | 1 | 6,7 | Kirke Hyllinge |
| 46 | KNOWHOW ALLIANCE ApS | 0,0% | 0 kr. | — | 7,0 | Esbjerg Ø |
| 47 | TAndersen Construction consult ApS | -0,8% | 992.759 kr. | 1 | 5,3 | Måløv |
| 48 | TT-RESOURCES ApS | -3,3% | 257.591 kr. | 1 | 5,2 | Rungsted Kyst |
| 49 | SUBSEA CONSULT ApS | -4,1% | 200.358 kr. | 1 | 5,1 | Albertslund |
| 50 | TotalEnergies Upstream Danmark A/S | -4,5% | 86,0 mio. kr. | 208 | 5,5 | København Ø |
Ranglisten dækker alle 65 virksomheder inden for serviceydelser i forbindelse med råstofindvinding sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er 21st NORTH ApS med 2022,6%, efterfulgt af Nymann Sea Service ApS (89,6%) og H2M Offshore Accommodation ApS (49,4%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.