Top Søfart: Likviditetsgrad
| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 101 | FALCON NAVIGATION A/S | 226,2% | 848,7 mio. kr. | — | 7,8 | København Ø |
| 102 | AARHUS SEA RANGERS ApS | 224,7% | 1,1 mio. kr. | 24 | 4,8 | Aarhus C |
| 103 | MAERSK MIDDLE EAST A/S | 217,0% | 789.000 kr. | — | 7,7 | København K |
| 104 | GREENCARRIER LINER AGENCY DENMARK A/S | 213,8% | 17,6 mio. kr. | 9 | 7,2 | Åbyhøj |
| 105 | Rederiet Aalborg I ApS | 212,3% | 2,1 mio. kr. | 16 | 6,8 | Nørresundby |
| 106 | A/S HALDSBORG | 211,5% | -14.546 kr. | — | 7,6 | København K |
| 107 | Bådfarten Skjelskør V ApS | 209,6% | 195.133 kr. | — | 7,6 | Skælskør |
| 108 | IntoBlue ApS | 205,2% | -28.805 kr. | 1 | 5,8 | Støvring |
| 109 | Sokana Shipping & Trading DK ApS | 203,9% | 7,2 mio. kr. | 2 | 6,7 | Hellerup |
| 110 | SEA-CARGO AGENCIES, ESBJERG ApS | 202,2% | 15,1 mio. kr. | 3 | 6,5 | Esbjerg |
| 111 | MARTEK ApS | 199,5% | 2,8 mio. kr. | — | 6,5 | Nuussuaq |
| 112 | FALCON REDERI A/S | 194,5% | 102,6 mio. kr. | 1 | 7,6 | København Ø |
| 113 | FRANK Group ApS | 194,1% | -6.385 kr. | 1 | 6,9 | Risskov |
| 114 | MUR SHIPPING DENMARK A/S | 193,0% | 12,0 mio. kr. | 10 | 6,1 | Rungsted Kyst |
| 115 | TRITHORN BULK A/S | 192,7% | 894,0 mio. kr. | 5 | 6,9 | København K |
| 116 | STENA Rederi A/S | 190,4% | 1,8 mia. kr. | 1.146 | 9,2 | Hellerup |
| 117 | NCT Offshore A/S | 183,0% | 315,0 mio. kr. | 76 | 9,2 | Odense V |
| 118 | Navi Merchants A/S | 180,3% | 815,6 mio. kr. | 15 | 7,3 | Nordhavn |
| 119 | Leisure Shipping ApS | 180,1% | 130.602 kr. | 1 | 5,7 | Korsør |
| 120 | K/S KIBO Shipping | 174,1% | 405.319 kr. | — | 4,4 | Hellerup |
| 121 | T.K.B. SHIPPING A/S | 170,3% | 667,4 mio. kr. | 11 | 7,1 | Hellerup |
| 122 | Flora K Shipping A/S | 167,4% | 27,5 mio. kr. | — | 7,7 | København Ø |
| 123 | XO SHIPPING A/S | 166,5% | 4,0 mia. kr. | 27 | 7,3 | Hellerup |
| 124 | ARCTIC UMIAQ LINE A/S | 166,3% | 52,2 mio. kr. | — | 8,1 | Nuuk |
| 125 | ØSTRE FÆRGE A/S | 165,5% | 19,4 mio. kr. | 25 | 7,4 | Orø |
| 126 | PB Boats ApS | 161,3% | 1,4 mio. kr. | 3 | 6,0 | Odder |
| 127 | DAMPSKIBSSELSKABET NORDEN A/S | 160,3% | 19,9 mia. kr. | 237 | 9,2 | Hellerup |
| 128 | Nakskov Fjord ApS | 158,3% | 216.345 kr. | 3 | 4,6 | København K |
| 129 | Rederiet Pacific I ApS | 155,4% | 4,8 mio. kr. | 24 | 6,7 | Nørresundby |
| 130 | Union Bulk ApS | 153,6% | -2,3 mio. kr. | 6 | 5,6 | København Ø |
| 131 | TORM A/S | 148,3% | 6,5 mia. kr. | 252 | 9,2 | Hellerup |
| 132 | BÅDFARTEN ESRUM SØ ApS | 147,6% | 103.113 kr. | 1 | 5,3 | Fredensborg |
| 133 | Rederiet Nordic ApS | 146,5% | 4,7 mio. kr. | 22 | 6,9 | Nørresundby |
| 134 | L-Shipping ApS | 142,3% | 7,2 mio. kr. | — | 6,0 | Kolding |
| 135 | Dorian LPG (DK) ApS | 142,2% | 52,6 mio. kr. | 19 | 6,3 | København K |
| 136 | DiscoveryCo ApS | 141,9% | 59,1 mio. kr. | — | 3,8 | Horsens |
| 137 | Northern Survey ApS | 141,1% | 44,4 mio. kr. | 60 | 8,7 | Hadsten |
| 138 | NORDICON A/S | 140,3% | 10,3 mio. kr. | 11 | 6,9 | Randers SV |
| 139 | HOJ Nordic Marine Contractor A/S | 139,1% | 38,2 mio. kr. | 77 | 7,3 | Horsens |
| 140 | Aros Cruises ApS | 135,6% | 419.332 kr. | 16 | 4,3 | Højbjerg |
| 141 | Thoms Sø-Entreprise ApS | 134,3% | 221.912 kr. | 1 | 5,2 | Ebeltoft |
| 142 | A-Shipping ApS | 131,1% | 5,4 mio. kr. | — | 6,1 | Kolding |
| 143 | FALCON MARITIME A/S | 130,8% | 21,7 mio. kr. | 16 | 5,5 | København Ø |
| 144 | LAURITZEN BULKERS A/S | 130,7% | 3,8 mia. kr. | 64 | 7,6 | Hellerup |
| 145 | K/S Skyfall | 129,5% | 0 kr. | — | 3,9 | Hellerup |
| 146 | KNOT MANAGEMENT DENMARK A/S | 129,0% | 11,1 mio. kr. | 64 | 7,2 | København K |
| 147 | BALTIC SHIPPING COMPANY A/S | 128,1% | 197,7 mio. kr. | 59 | 8,3 | Hillerød |
| 148 | MOL Chemical Tankers Europe A/S | 127,9% | 74,9 mio. kr. | 8 | 5,9 | København S |
| 149 | K/S Tremola Shipping | 127,1% | 25,4 mio. kr. | — | 7,1 | Hellerup |
| 150 | H. FOLMER & CO. I/S | 126,4% | 5,8 mio. kr. | 10 | 6,5 | København K |
Viser 101–150 af Top 319