| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | OWAT ApS | 2382,2% | 17.891 kr. | — | 7,1 | Nørresundby |
| 2 | K/S Mountain Invest | 1014,2% | 11,5 mio. kr. | — | 6,3 | Hellerup |
| 3 | Rederiaktieselskabet af den 1. maj 2019 | 365,3% | — | 1 | 6,6 | Thisted |
| 4 | SIXTUS MARITIME ApS | 76,8% | 16,7 mio. kr. | 10 | 7,4 | København K |
| 5 | HAVNENS SKIBSREPARATIONER A/S | 75,9% | 15,8 mio. kr. | 26 | 8,4 | København K |
| 6 | Dan Swift DK ApS | 74,7% | 8,3 mio. kr. | — | 8,5 | København K |
| 7 | M/S SATURN NØRRESUNDBY ApS | 65,2% | 4,9 mio. kr. | 6 | 7,8 | Hillerød |
| 8 | KARIN TANKERS ApS | 53,8% | — | 1 | 6,6 | Humlebæk |
| 9 | UAL Chartering ApS | 50,9% | 11,3 mio. kr. | 3 | 7,8 | København V |
| 10 | TORM A/S | 48,1% | 1,5 mia. kr. | 259 | 9,2 | Hellerup |
| 11 | SANDSHIP ApS | 48,0% | 23,8 mio. kr. | 15 | 7,7 | Svendborg |
| 12 | Rederiet Scandinavia I ApS | 47,5% | 3,8 mio. kr. | 15 | 6,7 | Nørresundby |
| 13 | RR BULK INVEST ApS | 47,5% | 11,5 mio. kr. | — | 7,5 | Espergærde |
| 14 | United Heavy Lift Danmark ApS | 46,2% | 17,7 mio. kr. | 5 | 6,7 | Næstved |
| 15 | Copenhagen Water Shuttle ApS | 42,9% | 91.621 kr. | 2 | 4,3 | Aalborg |
| 16 | STROMMA DENMARK A/S | 38,0% | 127,3 mio. kr. | 104 | 9,0 | København K |
| 17 | C-bed I ApS | 37,1% | 97,8 mio. kr. | 1 | 7,7 | Fredericia |
| 18 | Rederiet Diana af 23. marts 2012 ApS | 37,0% | 9,4 mio. kr. | 9 | 7,5 | København K |
| 19 | Skibsinvest I ApS | 35,6% | — | — | 8,5 | København Ø |
| 20 | GREENCARRIER LINER AGENCY DENMARK A/S | 34,5% | 194,8 mio. kr. | 9 | 7,5 | Åbyhøj |
| 21 | M/S FRIHEDEN ApS | 32,8% | 343.189 kr. | — | 7,7 | Greve |
| 22 | CABRERA SHIPPING A/S | 32,4% | 0 kr. | — | 7,4 | København Ø |
| 23 | SCANDLINES DANMARK ApS | 32,3% | 108,6 mio. kr. | 239 | 9,4 | København V |
| 24 | ØSTRE FÆRGE A/S | 32,1% | 18,4 mio. kr. | 26 | 7,5 | Orø |
| 25 | L-Shipping ApS | 31,9% | 7,3 mio. kr. | — | 6,9 | Kolding |
| 26 | Aries Bulk A/S | 29,8% | 77,2 mio. kr. | 3 | 7,7 | København Ø |
| 27 | Stena Bulk A/S | 29,7% | 312,5 mio. kr. | 17 | 7,4 | Hellerup |
| 28 | WESHIP Projects A/S | 28,9% | 366.934 kr. | 1 | 7,1 | Espergærde |
| 29 | Havtur ApS | 28,8% | 413.684 kr. | 1 | 4,4 | Hirtshals |
| 30 | Akulleq ApS | 28,5% | 417.736 kr. | — | 7,7 | Qasigiannguit |
| 31 | Caila ApS | 28,3% | 262.672 kr. | 1 | 5,4 | Middelfart |
| 32 | Waldorf, Statler and Son ApS | 27,8% | 600.000 kr. | 1 | 7,6 | Hedensted |
| 33 | CPH Shipping ApS | 27,5% | 3,2 mio. kr. | 2 | 7,5 | København K |
| 34 | K/S Tremola Shipping | 26,9% | 3,5 mio. kr. | — | 7,0 | Hellerup |
| 35 | PB Boats ApS | 26,6% | 1,4 mio. kr. | 1 | 6,0 | Odder |
| 36 | Mibau Stema Shipping ApS | 26,1% | 774,7 mio. kr. | — | 8,5 | Aabenraa |
| 37 | B-Shipping ApS | 26,1% | 11,6 mio. kr. | — | 6,0 | Kolding |
| 38 | Navigator Gas (Denmark) ApS | 25,6% | 129,7 mio. kr. | 23 | 7,5 | Gentofte |
| 39 | O Zephyr ApS | 25,4% | — | 17 | 7,3 | Thisted |
| 40 | Maersk Trade Finance A/S | 25,3% | — | — | 8,8 | København K |
| 41 | EIMSKIP DENMARK A/S | 25,3% | 141,3 mio. kr. | 203 | 9,3 | Aarhus C |
| 42 | L&N Supply Ships ApS | 23,3% | 33,1 mio. kr. | 33 | 6,8 | Skagen |
| 43 | Danish Offshore Supply ApS | 23,0% | 3,2 mio. kr. | 3 | 5,8 | Middelfart |
| 44 | DOF Offshore Philippines A/S | 22,8% | 1,7 mio. kr. | — | 7,1 | København K |
| 45 | T-Shipping ApS | 22,4% | 7,1 mio. kr. | — | 6,7 | Kolding |
| 46 | Norse Maritime A/S | 22,1% | 239,7 mio. kr. | — | 8,6 | København Ø |
| 47 | A-Shipping ApS | 21,9% | 5,0 mio. kr. | — | 6,6 | Kolding |
| 48 | Kieler Marine Supply ApS | 20,6% | 678.224 kr. | 1 | 7,4 | Langeskov |
| 49 | The Platforms ApS | 20,5% | 68.177 kr. | — | 6,7 | København Ø |
| 50 | CHRISTIANSØFARTEN ApS | 20,4% | 7,6 mio. kr. | 10 | 7,8 | Gudhjem |
Ranglisten dækker alle 339 virksomheder inden for søfart sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er OWAT ApS med 2382,2%, efterfulgt af K/S Mountain Invest (1014,2%) og Rederiaktieselskabet af den 1. maj 2019 (365,3%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.