| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sequoyah Vaulting ApS | 2176,7% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,3 | København Ø |
| 2 | SAFETYCREW ApS | 2049,0% | 108.665 kr. | 1 | 7,5 | Viborg |
| 3 | IDOSMA HOLDING ApS | 207,8% | 21.610 kr. | 1 | 6,2 | Horsens |
| 4 | LK VAGTSERVICE ApS | 137,4% | 79.863 kr. | 6 | 4,2 | Roskilde |
| 5 | SIKRINGSGRUPPEN VEST ApS | 128,9% | 13.916 kr. | — | 7,3 | Blåvand |
| 6 | CCTV NORDIC A/S | 115,0% | 2,8 mio. kr. | 3 | 6,9 | Kolding |
| 7 | Danavagt Security Service ApS | 110,2% | 9.556 kr. | — | 7,1 | Glostrup |
| 8 | AP Danmark ApS | 100,0% | 14.000 kr. | 3 | 7,1 | Lynge |
| 9 | Als Sequr ApS | 89,6% | 16.651 kr. | 1 | 3,2 | Gistrup |
| 10 | TEMPO SECURITY ApS | 86,8% | 587.099 kr. | 1 | 6,4 | Albertslund |
| 11 | NOKAS CMS (DANMARK) A/S | 84,0% | 23,2 mio. kr. | — | 9,1 | Brøndby |
| 12 | BRANDVAGT.PRO ApS | 79,7% | 62.428 kr. | — | 8,1 | Fredensborg |
| 13 | Aspidas ApS | 79,0% | 43.551 kr. | — | 8,4 | Hadsten |
| 14 | Vagtpartner Security Service ApS | 78,3% | 4.360 kr. | — | 7,8 | Skanderborg |
| 15 | Proteus Cyber Group ApS | 78,0% | 348.348 kr. | 1 | 7,1 | Holte |
| 16 | BIFREE SIKKERHED APS | 77,1% | 16.732 kr. | — | 7,9 | Roskilde |
| 17 | eCrimeLabs ApS | 76,9% | 261.918 kr. | — | 8,0 | Silkeborg |
| 18 | ADK Teknik ApS | 76,7% | 106.760 kr. | — | 7,4 | Randers SV |
| 19 | SÆFE Vagtservice ApS | 76,5% | 590.364 kr. | 1 | 6,3 | Hillerød |
| 20 | Safelock ApS | 76,4% | 1.308 kr. | — | 7,5 | Fredericia |
| 21 | JKV Security Service ApS | 75,9% | 63.136 kr. | 1 | 5,8 | Kirke Hyllinge |
| 22 | AA Security & Safety ApS | 75,6% | 20.550 kr. | 2 | 5,4 | Herning |
| 23 | EventCrew Security ApS | 75,5% | 431.491 kr. | — | 7,5 | Ølstykke |
| 24 | Intellidane ApS | 74,6% | 12.595 kr. | — | 7,8 | Haslev |
| 25 | MG Contractors ApS | 72,4% | 5,0 mio. kr. | 1 | 7,1 | Gentofte |
| 26 | SNsecure ApS | 71,8% | 289.648 kr. | — | 6,4 | Vemmelev |
| 27 | Nokas Kontantservice P/S | 70,9% | 39,5 mio. kr. | — | 8,1 | Brøndby |
| 28 | Synergy-Vasik ApS | 69,5% | 289 kr. | — | 5,0 | Esbjerg V |
| 29 | Sikkert Samfund ApS | 68,1% | 302.686 kr. | 1 | 4,2 | København N |
| 30 | AL Sikring ApS | 66,2% | 99.459 kr. | — | 6,8 | Frederiksværk |
| 31 | PRO-TECK GRUPPEN ApS | 62,2% | 1,7 mio. kr. | 2 | 6,8 | Ballerup |
| 32 | WINPRO ApS | 61,8% | 1,5 mio. kr. | 1 | 7,3 | Glumsø |
| 33 | FAV A/S | 59,0% | 69,4 mio. kr. | 1 | 6,7 | Glostrup |
| 34 | Gribskov Vagt og Alarm ApS | 58,6% | 446.057 kr. | 1 | 4,9 | Gilleleje |
| 35 | LR Event Security ApS | 56,7% | 322.545 kr. | — | 8,0 | København S |
| 36 | Gerco-Fas ApS | 54,8% | 103.888 kr. | 5 | 3,8 | København K |
| 37 | KB Vagt Nord ApS | 53,3% | 2,3 mio. kr. | 4 | 7,4 | Løsning |
| 38 | Sundt-Indeklima ApS | 52,2% | 301.209 kr. | 1 | 5,8 | Vejle |
| 39 | See-It ApS | 51,8% | 2,1 mio. kr. | 1 | 6,8 | Egtved |
| 40 | Dansk Sikrings Service ApS | 51,1% | 3,5 mio. kr. | 3 | 7,2 | Bagsværd |
| 41 | PROSIKRING ApS | 47,4% | 8,6 mio. kr. | 8 | 7,8 | Roskilde |
| 42 | KAAX ApS | 46,4% | 5,3 mio. kr. | 3 | 6,9 | Nørre Aaby |
| 43 | Secvan ApS | 45,2% | 298.698 kr. | 1 | 4,6 | Aalborg SV |
| 44 | KB-Energy ApS | 44,3% | 7,8 mio. kr. | 4 | 7,3 | Holstebro |
| 45 | AAAO ApS | 44,2% | 31.649 kr. | 1 | 4,7 | København S |
| 46 | Danminar ApS | 43,3% | 280.014 kr. | 5 | 5,5 | Gislinge |
| 47 | SP Sikring & El-Teknik ApS | 42,9% | 1,9 mio. kr. | 1 | 6,9 | Årre |
| 48 | Dania Låse & Sikring ApS | 42,2% | 3,3 mio. kr. | 2 | 7,3 | Frederiksberg C |
| 49 | SIKKERHEDSSERVICE DANMARK ApS | 41,8% | 381.085 kr. | 2 | 4,7 | Haslev |
| 50 | Security Agency ApS | 41,8% | 4,4 mio. kr. | 10 | 7,4 | Agedrup |
Ranglisten dækker alle 324 virksomheder inden for sikkerhedsvirksomhed sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er Sequoyah Vaulting ApS med 2176,7%, efterfulgt af SAFETYCREW ApS (2049,0%) og IDOSMA HOLDING ApS (207,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.