| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Synergy-Vasik ApS | 212311,0% | 289 kr. | — | 5,0 | Esbjerg V |
| 2 | GUSEC TECH ApS | 19059,5% | -9.084 kr. | — | 6,3 | Viby J |
| 3 | MOLLIE ApS | 18882,7% | -43.624 kr. | 1 | 6,9 | Hørsholm |
| 4 | IDOSMA HOLDING ApS | 8968,1% | 21.610 kr. | 1 | 6,2 | Horsens |
| 5 | KRONJYLLANDS VAGTSERVICE A/S | 6631,3% | -20.000 kr. | 2 | 6,2 | Randers SØ |
| 6 | BRANDVAGT.PRO ApS | 6221,0% | 62.428 kr. | — | 8,1 | Fredensborg |
| 7 | Kris au2 APS | 6208,1% | -4.545 kr. | 1 | 5,5 | Jægerspris |
| 8 | VÆGTERSELSKABET ApS | 5870,7% | -14.946 kr. | — | 6,9 | Herlev |
| 9 | Hjelmgård ApS | 5699,5% | -13.003 kr. | — | 7,5 | Hvalsø |
| 10 | Allied Universal (Europe) A/S | 3220,5% | -167.010 kr. | 1 | 5,4 | København Ø |
| 11 | HVID VAGT ApS | 3087,8% | 0 kr. | — | 6,6 | Rødkærsbro |
| 12 | SAFETYCREW ApS | 2892,4% | 108.665 kr. | 1 | 7,5 | Viborg |
| 13 | Security Holding ApS | 2258,9% | -15.389 kr. | — | 5,6 | Aarhus C |
| 14 | Vagt Ekspres ApS | 1787,2% | -3.932 kr. | — | 6,2 | Gentofte |
| 15 | Safelock ApS | 1659,5% | 1.308 kr. | — | 7,5 | Fredericia |
| 16 | Selected Car Tracker ApS | 1655,2% | 420.210 kr. | — | 6,4 | Silkeborg |
| 17 | Vagtdivisionen Event ApS | 1593,2% | -8.390 kr. | — | 6,3 | Ølstykke |
| 18 | CRIMSON A/S | 1487,2% | 984.048 kr. | 1 | 6,7 | Hvidovre |
| 19 | SIKRINGSGRUPPEN VEST ApS | 1450,0% | 13.916 kr. | — | 7,3 | Blåvand |
| 20 | FREEPORT SECURITY ApS | 1230,4% | 5,2 mio. kr. | 14 | 7,2 | Ringsted |
| 21 | DAN GROUP ALARM MS ApS | 1051,8% | 216.245 kr. | 1 | 7,1 | Rønde |
| 22 | ADK Teknik ApS | 1049,5% | 106.760 kr. | — | 7,4 | Randers SV |
| 23 | SÆFE Vagtservice ApS | 914,9% | 590.364 kr. | 1 | 6,3 | Hillerød |
| 24 | WINPRO ApS | 899,5% | 1,5 mio. kr. | 1 | 7,3 | Glumsø |
| 25 | Team Inter ApS | 874,1% | 1,9 mio. kr. | 4 | 6,7 | Esbjerg |
| 26 | BIFREE SIKKERHED APS | 848,0% | 16.732 kr. | — | 7,9 | Roskilde |
| 27 | UIP CONSULT ApS | 837,2% | -21.380 kr. | 1 | 5,4 | København NV |
| 28 | KB Vagt Nord ApS | 830,5% | 2,3 mio. kr. | 4 | 7,4 | Løsning |
| 29 | Ohrts Group ApS | 810,0% | 6.874 kr. | — | 7,3 | Tjæreborg |
| 30 | DANSK SIKKERHEDS SERVICE ApS | 803,5% | -35.692 kr. | 1 | 6,3 | Hornbæk |
| 31 | ZIPP SYSTEMS ApS | 715,6% | 13,0 mio. kr. | 12 | 8,0 | Fredericia |
| 32 | RØDOVRE CENTERSERVICE ApS | 693,0% | 7,1 mio. kr. | 12 | 7,2 | Rødovre |
| 33 | First Security ApS | 667,3% | 727.778 kr. | 10 | 5,6 | Brøndby |
| 34 | DK - VAGTSERVICE ApS | 666,2% | 3,0 mio. kr. | 9 | 6,6 | Nakskov |
| 35 | 2SECURE DANMARK ApS | 666,0% | -15.722 kr. | — | 6,0 | København Ø |
| 36 | TEMPO SECURITY ApS | 634,4% | 587.099 kr. | 1 | 6,4 | Albertslund |
| 37 | Acon Security ApS | 603,8% | 884.263 kr. | 3 | 5,4 | Glostrup |
| 38 | SeeSafe ApS | 603,6% | 24,6 mio. kr. | 28 | 7,9 | Næstved |
| 39 | Moll Security Services ApS | 593,9% | 38.843 kr. | 1 | 4,5 | Ishøj |
| 40 | PRO-TECK GRUPPEN ApS | 589,2% | 1,7 mio. kr. | 2 | 6,8 | Ballerup |
| 41 | AS SOLUTION MARITIME A/S | 578,4% | 11.291 kr. | 1 | 5,6 | Aarhus N |
| 42 | CK Security ApS | 532,7% | 5,8 mio. kr. | 8 | 5,9 | Taastrup |
| 43 | Nokas Komplementarselskab ApS | 523,3% | -32.875 kr. | — | 6,6 | Brøndby |
| 44 | GREDAR GROUP ApS | 521,9% | 246.410 kr. | 1 | 5,5 | Frederiksberg |
| 45 | Coopers Security & Intelligence ApS | 519,2% | — | 23 | 7,7 | København K |
| 46 | Basta og Co aps | 518,4% | 3.200 kr. | 1 | 5,4 | Virum |
| 47 | ANNE HOLDING ApS | 513,4% | -48.919 kr. | — | 6,4 | København Ø |
| 48 | Sundt-Indeklima ApS | 487,3% | 301.209 kr. | 1 | 5,8 | Vejle |
| 49 | Vagtpartner Security Service ApS | 476,9% | 4.360 kr. | — | 7,8 | Skanderborg |
| 50 | AK-CENTRALEN A/S | 466,4% | 21,8 mio. kr. | 21 | 8,2 | Odense SV |
Ranglisten dækker alle 390 virksomheder inden for sikkerhedsvirksomhed sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er Synergy-Vasik ApS med 212311,0%, efterfulgt af GUSEC TECH ApS (19059,5%) og MOLLIE ApS (18882,7%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.