| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | TS Vagt ApS | 620,8% | 2,0 mio. kr. | 3 | 3,3 | Ishøj |
| 2 | SiteHub Security ApS | 132,9% | 11,8 mio. kr. | 14 | 4,7 | Glostrup |
| 3 | Asico ApS | 108,7% | 12,6 mio. kr. | 7 | 5,5 | Kolding |
| 4 | KB Vagt Nord ApS | 85,2% | 2,3 mio. kr. | 4 | 7,4 | Løsning |
| 5 | KAAX ApS | 68,2% | 5,3 mio. kr. | 3 | 6,9 | Nørre Aaby |
| 6 | SIKKERHEDSSERVICE DANMARK ApS | 65,6% | 381.085 kr. | 2 | 4,7 | Haslev |
| 7 | See-It ApS | 62,8% | 2,1 mio. kr. | 1 | 6,8 | Egtved |
| 8 | Sikkert Samfund ApS | 61,9% | 302.686 kr. | 1 | 4,2 | København N |
| 9 | Frontline We Trust ApS | 61,5% | 5,3 mio. kr. | 106 | 8,8 | København S |
| 10 | Sand Byg ApS | 59,0% | 522.810 kr. | 3 | 4,1 | København S |
| 11 | S.E.A.S FOR EVENTS ApS | 58,9% | 5,0 mio. kr. | 65 | 8,0 | Søborg |
| 12 | PROSIKRING ApS | 57,0% | 8,6 mio. kr. | 8 | 7,8 | Roskilde |
| 13 | Din lokale vagt ApS | 53,0% | 779.731 kr. | 7 | 4,7 | Ikast |
| 14 | C & J Alarm ApS | 52,7% | 1,2 mio. kr. | 6 | 5,5 | Hørve |
| 15 | FAV A/S | 49,2% | 69,4 mio. kr. | 1 | 6,7 | Glostrup |
| 16 | Coopers Security & Intelligence ApS | 49,2% | — | 23 | 7,7 | København K |
| 17 | Proteus Cyber Group ApS | 49,2% | 348.348 kr. | 1 | 7,1 | Holte |
| 18 | Key Security ApS | 46,4% | 16,7 mio. kr. | 25 | 8,3 | Karlslunde |
| 19 | SK Sikring ApS | 45,9% | 691.358 kr. | 1 | 6,3 | Løgstør |
| 20 | access-solutions aps | 45,2% | 7,6 mio. kr. | 14 | 7,4 | Rødovre |
| 21 | Beacon ApS | 45,1% | 569.088 kr. | 2 | 5,8 | København Ø |
| 22 | AKKURATE ApS | 44,5% | 19,0 mio. kr. | 50 | 7,3 | København K |
| 23 | EVERSTONE ApS | 43,2% | 384.110 kr. | 2 | 6,5 | Holbæk |
| 24 | AP Danmark ApS | 42,5% | 14.000 kr. | 3 | 7,1 | Lynge |
| 25 | SAFE & SECURE A/S | 42,5% | 40,6 mio. kr. | 157 | 9,7 | Odense SØ |
| 26 | AB-Vagt ApS | 42,3% | 3,2 mio. kr. | 44 | 7,0 | Odense SØ |
| 27 | Phoenix Optimum ApS | 41,1% | 4,0 mio. kr. | 7 | 7,4 | Korsør |
| 28 | eCrimeLabs ApS | 40,8% | 261.918 kr. | — | 8,0 | Silkeborg |
| 29 | Sequoyah Vaulting ApS | 40,6% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,3 | København Ø |
| 30 | Skandinavisk Vagtselskab ApS | 40,4% | 4,3 mio. kr. | 68 | 7,6 | Græsted |
| 31 | JKV Security Service ApS | 39,6% | 63.136 kr. | 1 | 5,8 | Kirke Hyllinge |
| 32 | Vagtteam DK ApS | 37,8% | 41,7 mio. kr. | 116 | 7,6 | Hvidovre |
| 33 | Upfront Security A/S | 37,7% | 16,7 mio. kr. | 46 | 8,4 | Præstø |
| 34 | SR Sikkerhed ApS | 37,4% | 2,7 mio. kr. | 3 | 7,0 | Randers NV |
| 35 | PSvagt og Event ApS | 36,0% | 713.976 kr. | 20 | 7,0 | Haderslev |
| 36 | Abexa Event ApS | 35,8% | 3,8 mio. kr. | 48 | 8,0 | Hornslet |
| 37 | DAN GROUP ALARM NORD ApS | 34,6% | 2,9 mio. kr. | 4 | 7,0 | Brønderslev |
| 38 | EventCrew Safety ApS | 34,0% | 8,8 mio. kr. | 112 | 8,5 | Ølstykke |
| 39 | Arctic Security ApS | 33,9% | 2,9 mio. kr. | — | 5,4 | Nuussuaq |
| 40 | Securify ApS | 33,3% | 3,5 mio. kr. | 2 | 5,7 | Holbæk |
| 41 | INTERSEC A/S | 33,2% | 10,7 mio. kr. | 20 | 7,7 | Gentofte |
| 42 | DANSECTOR ALARMSYSTEMER ApS | 33,1% | 488.797 kr. | 1 | 6,1 | Vanløse |
| 43 | Aspidas ApS | 33,0% | 43.551 kr. | — | 8,4 | Hadsten |
| 44 | ACN SIKRING ApS | 32,8% | 11,1 mio. kr. | 17 | 8,2 | Nykøbing M |
| 45 | TEAMSAFETY ApS | 32,7% | 69,2 mio. kr. | 226 | 8,9 | Kalundborg |
| 46 | JK+ ALARMTEKNIK A/S | 32,6% | 5,1 mio. kr. | 8 | 7,6 | Glamsbjerg |
| 47 | OMEGA SECURITY SERVICE ApS | 32,6% | 6,4 mio. kr. | 12 | 7,1 | Silkeborg |
| 48 | Sikkerhedsvagterne ApS | 31,9% | 1,0 mio. kr. | 1 | 5,9 | Hillerød |
| 49 | CVS Group ApS | 30,9% | 1,3 mio. kr. | 9 | 5,7 | Farum |
| 50 | Dania Låse & Sikring ApS | 30,9% | 3,3 mio. kr. | 2 | 7,3 | Frederiksberg C |
Ranglisten dækker alle 415 virksomheder inden for sikkerhedsvirksomhed sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er TS Vagt ApS med 620,8%, efterfulgt af SiteHub Security ApS (132,9%) og Asico ApS (108,7%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.