| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Enggaard Landskabspleje ApS | 100,0% | 0 kr. | 1 | 5,9 | Roskilde |
| 2 | Ro´s Rengøring og Polering ApS | 100,0% | 109.502 kr. | — | 5,8 | Roskilde |
| 3 | NovoRen ApS | 96,5% | 410.155 kr. | 4 | 6,1 | Borup |
| 4 | ICC Facility Services ApS | 95,6% | -7.745 kr. | 2 | 6,1 | Viby Sjælland |
| 5 | MARSCHALL SERVICE ApS | 94,0% | 288.399 kr. | — | 7,6 | Roskilde |
| 6 | R.H Invest ApS | 93,7% | 6.095 kr. | — | 7,6 | Roskilde |
| 7 | Express Multirens ApS | 93,3% | 276.865 kr. | 1 | 6,2 | Roskilde |
| 8 | TN Service & Montage ApS | 92,2% | 22.039 kr. | — | 8,1 | Gadstrup |
| 9 | Timber Royal Landskabspleje & Entreprenør ApS | 89,1% | 447.225 kr. | 1 | 5,4 | Roskilde |
| 10 | KLAUS BJØRN ApS | 86,6% | 392.756 kr. | 1 | 6,6 | Roskilde |
| 11 | Renzana ApS | 86,4% | 486.704 kr. | 1 | 6,4 | Roskilde |
| 12 | Dan-Wash ApS | 78,7% | 3.158 kr. | — | 7,3 | Roskilde |
| 13 | C.H. SERVICE ApS | 77,4% | 9,6 mio. kr. | 16 | 7,7 | Roskilde |
| 14 | Elite Anlæg ApS | 77,0% | 3,0 mio. kr. | 5 | 6,5 | Veksø Sjælland |
| 15 | MAGYARI ApS | 74,9% | 451.324 kr. | — | 8,3 | Roskilde |
| 16 | RS 2020 ApS | 72,9% | 305.066 kr. | 2 | 5,0 | Roskilde |
| 17 | Dansk Udsyring ApS | 71,8% | 1,3 mio. kr. | 2 | 6,7 | Jyllinge |
| 18 | ROSKILDE EJENDOMSSERVICE A/S | 71,5% | 2,0 mio. kr. | 5 | 6,3 | Roskilde |
| 19 | Clean Up af 2005, ApS | 69,1% | 10,2 mio. kr. | 38 | 8,1 | Roskilde |
| 20 | Tandrup Service ApS | 67,5% | 495.913 kr. | 1 | 6,7 | Roskilde |
| 21 | KOBBERHOLM MULTISERVICE & UDLEJNING ApS | 67,3% | 162.306 kr. | 1 | 7,3 | Roskilde |
| 22 | MS RENGØRING ApS | 66,9% | 1,1 mio. kr. | 4 | 6,6 | Roskilde |
| 23 | Voxeværket DK Energi ApS | 66,5% | 106.305 kr. | — | 6,5 | Roskilde |
| 24 | B2B CLEANING ApS | 64,5% | 2,9 mio. kr. | 8 | 6,8 | Jyllinge |
| 25 | QUICK INDUSTRI- OG RENGØRINGSSERVICE ApS | 64,3% | 6,4 mio. kr. | 10 | 7,2 | Roskilde |
| 26 | Femstjernet Bilpleje K/S | 64,1% | 7,2 mio. kr. | 30 | 7,1 | Roskilde |
| 27 | DK Carrier ApS | 64,1% | 588.533 kr. | 1 | 6,5 | Roskilde |
| 28 | TRÆSERVICE GRUPPEN ApS | 63,0% | 1,5 mio. kr. | 2 | 7,3 | Roskilde |
| 29 | DIVENTA APS | 62,9% | 905.347 kr. | 2 | 7,1 | Roskilde |
| 30 | CLEAN SERVICE ROSKILDE ApS | 60,6% | 937.796 kr. | 1 | 6,9 | Roskilde |
| 31 | THE GREEN VISION ApS | 60,3% | 231.384 kr. | — | 7,4 | Viby Sjælland |
| 32 | G. Nyegaard Entreprise ApS | 59,6% | 1,7 mio. kr. | 1 | 6,2 | Viby Sjælland |
| 33 | GARTEHA ApS | 59,0% | 6,0 mio. kr. | 10 | 7,1 | Havdrup |
| 34 | Henriks polering ApS | 59,0% | 821.415 kr. | 2 | 7,2 | Roskilde |
| 35 | Grønt og gråt ApS | 57,6% | 8,0 mio. kr. | 13 | 7,7 | Roskilde |
| 36 | GLOBAL FACILITY SERVICE ApS | 56,5% | 14,8 mio. kr. | 26 | 8,4 | Roskilde |
| 37 | Nicato ApS | 55,0% | 623.691 kr. | 1 | 6,0 | Roskilde |
| 38 | Anlægsgartner Jesper Chor Bjørn ApS | 55,0% | 2,6 mio. kr. | 7 | 7,1 | Roskilde |
| 39 | KBA Graveservice ApS | 54,9% | 690.575 kr. | 1 | 6,7 | Gadstrup |
| 40 | PNS Service ApS | 54,2% | 348.572 kr. | 1 | 5,1 | Jyllinge |
| 41 | ZH Group ApS | 48,4% | 94.644 kr. | 1 | 5,6 | Hvidovre |
| 42 | Stjerne Ejendomsservice ApS | 43,8% | 1,3 mio. kr. | 2 | 6,0 | Roskilde |
| 43 | DM POLERING ApS | 40,2% | 4,9 mio. kr. | 16 | 6,7 | Veksø Sjælland |
| 44 | Urban Wood Factory ApS | 39,8% | 249.951 kr. | 1 | 4,1 | Jyllinge |
| 45 | Voxeværket DK Stationer ApS | 36,7% | 360.033 kr. | — | 5,7 | Roskilde |
| 46 | MJ SERVICE A/S | 36,2% | 55,0 mio. kr. | 186 | 8,2 | Roskilde |
| 47 | Voxeværket DK Øst ApS | 34,8% | 319.904 kr. | — | 5,7 | Roskilde |
| 48 | HØEGHS SERVICE ApS | 33,3% | 482.826 kr. | 1 | 4,0 | Roskilde |
| 49 | KØGE BUGTS ANLÆGSGARTNER ApS | 27,4% | 18,8 mio. kr. | 35 | 7,1 | Gadstrup |
| 50 | SØHOLT ERHVERVSRENGØRING & ENTREPRISE ApS | 24,4% | 4,5 mio. kr. | 9 | 5,0 | Roskilde |
Ranglisten dækker alle 75 virksomheder inden for services til bygninger og anlæg i roskilde sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Enggaard Landskabspleje ApS med 100,0%, efterfulgt af Ro´s Rengøring og Polering ApS (100,0%) og NovoRen ApS (96,5%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.