| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | JENS ERIK HAUNSTRUP PEDERSEN ANLÆGSGARTNERVIRKSOMHED ApS | 96,3% | 17.227 kr. | 1 | 5,4 | Herning |
| 2 | MB Service og Invest ApS | 96,1% | 255.086 kr. | 2 | 5,9 | Sørvad |
| 3 | MidtJysk BoligService ApS | 90,4% | 1,5 mio. kr. | 12 | 6,6 | Herning |
| 4 | SØNDERLUND SERVICE ApS | 87,0% | 100.495 kr. | — | 7,7 | Aulum |
| 5 | GoGorilla.dk ApS | 82,8% | — | — | 8,2 | Kibæk |
| 6 | SteenN ApS | 78,3% | 317.666 kr. | 1 | 5,2 | Herning |
| 7 | PB Anlæg ApS | 76,0% | 274.723 kr. | 5 | 6,5 | Karup J |
| 8 | JK Anlæg ApS | 73,9% | 9,2 mio. kr. | 14 | 7,6 | Herning |
| 9 | O-MONTAGE & SERVICE ApS | 72,5% | 588.185 kr. | 2 | 6,5 | Herning |
| 10 | K. P. Ejendomsservice, Herning ApS | 72,3% | 214.415 kr. | 1 | 5,8 | Sunds |
| 11 | Rich. Simonsen og Søn Anlægsgartner, Vognmand og Aut. Kloakmester ApS | 71,1% | 943.238 kr. | 2 | 6,8 | Herning |
| 12 | Bertelsen & Sørensen MultiService ApS | 70,5% | 878.491 kr. | 2 | 7,3 | Herning |
| 13 | KVIK RENGØRING HERNING ApS | 69,8% | 2,1 mio. kr. | 7 | 6,4 | Herning |
| 14 | Hans Ladegaard Holding ApS | 68,9% | -340 kr. | — | 6,0 | Herning |
| 15 | Sønderbyens Multiservice ApS | 68,0% | 65.266 kr. | — | 8,1 | Herning |
| 16 | TONY ANDERSEN ApS | 64,2% | 294.147 kr. | 1 | 5,6 | Herning |
| 17 | Herning Ejendomsservice ApS | 64,1% | 3,8 mio. kr. | 17 | 7,1 | Herning |
| 18 | Jysk Desinfektion OG Algebekæmpelse ApS | 62,3% | 556.126 kr. | 1 | 6,6 | Aulum |
| 19 | Skorstensfejer Herning Midt ApS | 61,2% | 3,2 mio. kr. | 6 | 7,0 | Herning |
| 20 | HANDBERGS VINDUESPOLERING & RENGØRING ApS | 60,0% | 1,1 mio. kr. | 2 | 5,5 | Haderup |
| 21 | PRO INDUSTRI & SKADESERVICE A/S | 59,2% | 22,4 mio. kr. | 34 | 7,8 | Herning |
| 22 | SKIBBILD ANLÆGSGARTNER A/S | 56,6% | 9,3 mio. kr. | 16 | 7,8 | Vildbjerg |
| 23 | OLE A MULTISERVICE ApS | 53,6% | 4,6 mio. kr. | 10 | 7,4 | Herning |
| 24 | Holms Rengøring ApS | 53,1% | 9,9 mio. kr. | 47 | 7,9 | Herning |
| 25 | BENDT RISOM ApS | 52,6% | 3,8 mio. kr. | 17 | 7,6 | Vildbjerg |
| 26 | Klar Service ApS | 46,6% | 1,8 mio. kr. | 3 | 6,7 | Herning |
| 27 | WILLY JØRGENSEN & SØN ApS | 46,4% | 379.171 kr. | 2 | 5,0 | Herning |
| 28 | IceLava Rengøring ApS | 46,2% | 2,7 mio. kr. | 8 | 5,9 | Herning |
| 29 | ServiceLux Multiservice ApS | 45,5% | 334.567 kr. | 2 | 5,6 | Herning |
| 30 | Arnborg Havepleje ApS | 42,6% | 3,2 mio. kr. | 3 | 6,0 | Herning |
| 31 | Kruse Develop ApS | 42,4% | 275.413 kr. | 1 | 4,7 | Sunds |
| 32 | MP Multiservice ApS | 35,4% | — | 8 | 4,6 | Herning |
| 33 | Kirk Service ApS | 35,1% | — | 1 | 5,5 | Herning |
| 34 | VILDBJERG TEKNISKE VÆRKER A/S | 31,8% | 8,8 mio. kr. | 12 | 5,9 | Vildbjerg |
| 35 | AX-S ApS | 31,4% | 68.386 kr. | 1 | 5,3 | Herning |
| 36 | Secher Vagt ApS | 26,4% | 1,2 mio. kr. | 9 | 4,8 | Herning |
| 37 | PILGAARDS EJENDOMSSERVICE ApS | 26,4% | 3,5 mio. kr. | 8 | 5,7 | Herning |
| 38 | Mobil Sandblæsning, Bording ApS | 24,1% | — | 5 | 4,8 | Herning |
| 39 | JG Care ApS | 22,6% | 2,6 mio. kr. | 17 | 4,7 | Herning |
| 40 | Jysk Fliserens & Algebehandling ApS | 18,9% | — | 2 | 4,0 | Aulum |
| 41 | BPA PRO TEAM ApS | 18,6% | — | 219 | 6,9 | Aulum |
| 42 | DANSK PLANTESELSKAB 2000 ApS | 16,8% | 22.207 kr. | — | 5,3 | Ørnhøj |
| 43 | GNP Anlæg ApS | 14,1% | 440.724 kr. | 1 | 4,4 | Herning |
| 44 | BLICHER BYG & SERVICE ApS | 12,0% | 338.163 kr. | 4 | 4,6 | Herning |
| 45 | KASVI ApS | 8,9% | 5,0 mio. kr. | 9 | 3,8 | Herning |
| 46 | MOESBY EJENDOMSSERVICE ApS | 5,3% | 174.808 kr. | 1 | 4,1 | Herning |
| 47 | Have & Anlæg v. Hans Nielsen ApS | 4,8% | — | 1 | 3,6 | Herning |
| 48 | Jemo Equine ApS | 4,5% | 174.481 kr. | — | 5,5 | Herning |
| 49 | Lasses Vinduespolering ApS | 2,0% | 1,9 mio. kr. | 7 | 3,9 | Haderup |
| 50 | Jensenmulti ApS | -2,8% | 381.359 kr. | 1 | 3,4 | Herning |
Ranglisten dækker alle 57 virksomheder inden for services til bygninger og anlæg i herning sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er JENS ERIK HAUNSTRUP PEDERSEN ANLÆGSGARTNERVIRKSOMHED ApS med 96,3%, efterfulgt af MB Service og Invest ApS (96,1%) og MidtJysk BoligService ApS (90,4%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.