| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | PHM Svejs & Montage K/S | 1482,3% | 266.739 kr. | — | 4,3 | Harboøre |
| 2 | Botronic ApS | 1088,7% | 1,1 mio. kr. | 2 | 5,6 | Padborg |
| 3 | Drost Ventilation ApS | 250,0% | 4,9 mio. kr. | 6 | 6,0 | Dianalund |
| 4 | MR. FIX-A-LOT ApS | 158,0% | 191.145 kr. | 1 | 6,1 | Birkerød |
| 5 | JKS af 5. november 2018 ApS | 132,1% | 16.829 kr. | — | 7,2 | Nibe |
| 6 | MØLLER OG JOCHUMSEN BÅDEBYGGERI ApS | 124,0% | 120.498 kr. | 1 | 5,7 | Valby |
| 7 | FLOW HAUS ApS | 113,3% | 306.203 kr. | 1 | 3,8 | Helsingør |
| 8 | FOCUS PORTSERVICE ApS | 86,2% | 8,8 mio. kr. | 8 | 5,0 | Rønnede |
| 9 | Gørtlerriet ApS | 80,9% | 175.199 kr. | 1 | 6,7 | København SV |
| 10 | CM Workforce ApS | 80,3% | 185.746 kr. | — | 6,8 | Skagen |
| 11 | Ap Industri ApS | 80,0% | 131.508 kr. | — | 3,9 | Randers NV |
| 12 | Faurskov Industriservice ApS | 79,0% | 840.697 kr. | 1 | 6,4 | Lemvig |
| 13 | AUTEEL ApS | 74,0% | — | 1 | 7,2 | Vejen |
| 14 | L W Montage ApS | 73,1% | 535.525 kr. | 1 | 6,9 | Roskilde |
| 15 | NorSea Wind A/S | 72,3% | 500.519 kr. | 3 | 7,1 | Esbjerg |
| 16 | Lindegårds ApS | 72,2% | 1,3 mio. kr. | 2 | 7,3 | Korsør |
| 17 | PBH Automatics ApS | 70,2% | 5,8 mio. kr. | 14 | 7,7 | Nykøbing M |
| 18 | LAB SERVICE ApS | 68,5% | 4,4 mio. kr. | 2 | 7,6 | Allerød |
| 19 | COLD BLASTING ApS | 67,4% | 113.328 kr. | — | 7,6 | Middelfart |
| 20 | Coseno ApS | 67,4% | 1,1 mio. kr. | 1 | 6,4 | Vejle |
| 21 | RoRo Connect ApS | 64,6% | 3,6 mio. kr. | 1 | 6,5 | Havdrup |
| 22 | PB Technic ApS | 64,4% | 357.690 kr. | 1 | 3,2 | Esbjerg |
| 23 | Hyldegaarden ApS | 63,3% | 246.632 kr. | — | 8,0 | Gjerlev J |
| 24 | PE-SERVICE ApS | 63,0% | 1,5 mio. kr. | 3 | 7,1 | Bindslev |
| 25 | Xia Tech Service A/S | 62,9% | 1,2 mio. kr. | 2 | 7,3 | Allerød |
| 26 | DENWIND ApS | 61,0% | -8.910 kr. | 2 | 6,4 | Rudkøbing |
| 27 | RB Smedeteknik ApS | 60,4% | 553.985 kr. | — | 7,5 | Hundested |
| 28 | TMDT ApS | 59,3% | 6,4 mio. kr. | 9 | 6,8 | Ribe |
| 29 | Sønderskov Entreprise ApS | 58,5% | — | — | 7,2 | Dianalund |
| 30 | Field-Power ApS | 56,3% | 529.156 kr. | 1 | 7,0 | Tjæreborg |
| 31 | SaxoLift ApS | 56,1% | 295.930 kr. | — | 6,7 | Vejle Øst |
| 32 | Shaft Solution ApS | 55,2% | 548.589 kr. | 1 | 6,9 | Støvring |
| 33 | FAYARD A/S | 55,0% | 1,3 mia. kr. | 169 | 8,9 | Munkebo |
| 34 | Global Welding Workers ApS | 54,9% | 691.211 kr. | 1 | 7,0 | Jægerspris |
| 35 | CPH Boat Service ApS | 54,9% | 114.141 kr. | — | 7,7 | København K |
| 36 | JJ Maskinteknik ApS | 54,7% | 7,6 mio. kr. | 10 | 7,4 | Børkop |
| 37 | WICOTECH ApS | 54,0% | 12,1 mio. kr. | 7 | 7,8 | Silkeborg |
| 38 | B COOL CONTROLS A/S | 53,5% | 3,5 mio. kr. | 2 | 7,1 | Risskov |
| 39 | Kaph ApS | 53,5% | 192.806 kr. | 1 | 7,0 | Karlslunde |
| 40 | Danish Marine Interior ApS | 53,0% | 15,3 mio. kr. | 10 | 7,6 | Fanø |
| 41 | CHR1 Holding ApS | 53,0% | -1.698.427 kr. | 1 | 7,0 | Hejls |
| 42 | AQ-Solutions ApS | 52,9% | 865.024 kr. | 1 | 6,1 | Esbjerg N |
| 43 | JS Tanks ApS | 52,6% | -50.858 kr. | — | 7,7 | Ejby |
| 44 | LAKO Service ApS | 52,4% | 2,1 mio. kr. | 3 | 7,1 | Slagelse |
| 45 | SEAMECH A/S | 51,8% | 16,7 mio. kr. | 17 | 8,0 | Skagen |
| 46 | Solid Metal ApS | 51,8% | 1,8 mio. kr. | 2 | 7,3 | Sæby |
| 47 | MARINESHAFT A/S | 51,3% | 110,6 mio. kr. | 93 | 8,8 | Hirtshals |
| 48 | Enghavens Sliberi ApS | 51,0% | 224.967 kr. | — | 6,8 | Næstved |
| 49 | Det bette værksted Godthåb ApS | 50,7% | — | 1 | 6,6 | Svenstrup J |
| 50 | MC multi service ApS | 50,7% | 66.697 kr. | — | 7,8 | Svendborg |
Ranglisten dækker alle 1.357 virksomheder inden for reparation og installation af maskiner og udstyr sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er PHM Svejs & Montage K/S med 1482,3%, efterfulgt af Botronic ApS (1088,7%) og Drost Ventilation ApS (250,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.