| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOGNMAND HENRIK P ANDERSEN ApS | 13977,6% | 20.013 kr. | — | 7,5 | Nykøbing F |
| 2 | Hovedstadens Letbane I/S | 4526,6% | 2.441 kr. | 9 | 7,3 | København S |
| 3 | K.B.T. ESBJERG ApS | 1276,8% | 185.000 kr. | — | 7,9 | Esbjerg Ø |
| 4 | ML Innovation ApS | 1084,3% | 20.480 kr. | — | 6,8 | Taastrup |
| 5 | BIRGER NIELSEN ApS | 921,4% | 53.027 kr. | 1 | 6,4 | Aarup |
| 6 | TAGE NIELSEN A/S | 763,1% | 1,0 mio. kr. | 2 | 7,6 | Lunderskov |
| 7 | Movik ApS | 468,9% | 32.505 kr. | 1 | 6,7 | Skodsborg |
| 8 | PAPUGA BUS A/S | 355,0% | 855.298 kr. | 1 | 6,6 | Vejle |
| 9 | NIELS V. JENSEN FRAGT OG DISTRIBUTION A/S | 320,9% | 230.682 kr. | 1 | 5,6 | Karup J |
| 10 | TOM HELLIGSØE HOLDING ApS | 288,9% | 76.825 kr. | — | 6,9 | Højbjerg |
| 11 | M. Obel Invest ApS | 284,9% | 174.205 kr. | 5 | 5,5 | Videbæk |
| 12 | NIELSEN & KLITGAARD A/S | 283,6% | 19.132 kr. | — | 7,2 | Aalborg |
| 13 | VOGNMANDSFIRMAET KAJ HANSEN ApS | 277,2% | 71.409 kr. | 1 | 5,8 | Rødding |
| 14 | Vognmand Karsten Jakobsen ApS | 260,0% | 81.943 kr. | 1 | 5,5 | Hadsten |
| 15 | B.K. A/S | 234,5% | 3,3 mio. kr. | 2 | 6,6 | Thyholm |
| 16 | SIGN Transport ApS | 232,7% | 45.596 kr. | 3 | 6,1 | Stege |
| 17 | BJARNE HAVBRO ApS | 219,9% | 33.180 kr. | 2 | 5,7 | Aars |
| 18 | Vognmand Erdal Onurlu ApS | 200,6% | 12.423 kr. | 2 | 5,5 | Kongens Lyngby |
| 19 | J. M. JENSEN LAGER & LOGISTIK A/S | 196,7% | 407.732 kr. | 3 | 7,0 | Skjern |
| 20 | ANTIK SERVICE ApS | 189,7% | 110.148 kr. | 1 | 6,0 | Valby |
| 21 | Bil Planet ApS | 184,6% | 68.243 kr. | 1 | 4,9 | Hvidovre |
| 22 | HELLER & CO ApS | 178,2% | 15.790 kr. | 1 | 5,4 | Tikøb |
| 23 | DANSKE GODSTRANSPORTER A/S (D.G.T) | 136,7% | 118.198 kr. | — | 7,6 | Glostrup |
| 24 | Herning Autodiesel ApS | 131,2% | 8,1 mio. kr. | — | 6,3 | Brande |
| 25 | VESTBANEN A/S | 127,1% | 5,8 mio. kr. | 5 | 6,5 | Oksbøl |
| 26 | Happy Truck ApS | 120,5% | 80.000 kr. | — | 6,4 | Vanløse |
| 27 | Kaj Rosgaard & Sønner ApS | 115,9% | 1,5 mio. kr. | 4 | 5,6 | Viborg |
| 28 | VILLY CHRISTIANSEN. VEJRUP ApS | 110,8% | 127.913 kr. | — | 8,0 | Blommenslyst |
| 29 | HÅSTRUP VOGNMANDSFORRETNING ApS | 107,8% | 293.678 kr. | — | 7,3 | Faaborg |
| 30 | Alt-Mulig-Mand Leon Sebbelin ApS | 107,4% | 249.930 kr. | 1 | 6,9 | Skørping |
| 31 | Nordsjællands Vintertjeneste ApS | 103,1% | 176.663 kr. | — | 7,5 | Frederiksværk |
| 32 | SØRKJÆR TRANS ApS | 102,8% | 2,3 mio. kr. | — | 8,0 | Lille Skensved |
| 33 | TRANSPORT SYDSJÆLLAND K/S | 101,4% | 624.615 kr. | — | 7,1 | Vordingborg |
| 34 | AIT ApS | 101,1% | 77.731 kr. | — | 5,6 | Løsning |
| 35 | GUNNER SKOV ApS | 100,4% | 89.624 kr. | — | 7,8 | Ilulissat |
| 36 | BOKA Taxa ApS | 100,2% | 110.642 kr. | — | 7,2 | Årslev |
| 37 | MSN TRANS ApS | 100,0% | 42.000 kr. | 1 | 4,0 | Hasselager |
| 38 | Taxi 4x27 Invest A/S | 100,0% | 196.818 kr. | — | 7,6 | Kastrup |
| 39 | CN Flex ApS | 100,0% | 12.202 kr. | 1 | 3,8 | Odense N |
| 40 | Dantaxi 19 ApS | 100,0% | 10.140 kr. | — | 6,7 | Borup |
| 41 | Flyttetropper ApS | 100,0% | 25.000 kr. | 3 | 5,5 | Aarhus V |
| 42 | Pet Air ApS | 99,9% | 168.507 kr. | — | 6,4 | Hvidovre |
| 43 | Aabenraa Bussen A/S | 99,6% | 91.679 kr. | — | 7,0 | Aabenraa |
| 44 | Jesper Elveng Transport ApS | 99,3% | 4.834 kr. | — | 7,6 | Stenlille |
| 45 | Festigennem ApS. | 98,6% | 34.532 kr. | — | 5,7 | Jelling |
| 46 | Exvest A/S | 97,9% | 150.660 kr. | 2 | 7,2 | Vamdrup |
| 47 | ABDINOOR TRANSPORT BYG OG RENOVERING ApS | 96,8% | 146.480 kr. | — | 5,3 | Vejle |
| 48 | FS Studenterkørsel ApS | 92,1% | 10.561 kr. | — | 6,7 | Aalborg |
| 49 | RenDu ApS | 91,5% | 14.457 kr. | 1 | 5,3 | Næstved |
| 50 | Flex Minibusser ApS | 91,3% | 96.932 kr. | — | 7,1 | Humlebæk |
Ranglisten dækker alle 3.858 virksomheder inden for landtransport og rørtransport sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er VOGNMAND HENRIK P ANDERSEN ApS med 13977,6%, efterfulgt af Hovedstadens Letbane I/S (4526,6%) og K.B.T. ESBJERG ApS (1276,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.