| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Core Hospitality A/S | 30,4 mio. kr. | 53 | 5,1 | Taastrup |
| 2 | Core Hotel Dan ApS | 11,2 mio. kr. | 54 | 4,8 | Taastrup |
| 3 | Core Hotel Lyngby ApS | 8,9 mio. kr. | 20 | 5,5 | Taastrup |
| 4 | Core Hotel Redmolen ApS | 8,0 mio. kr. | 71 | 4,9 | Taastrup |
| 5 | Core Hotel Aarhus Viby ApS | 7,4 mio. kr. | 23 | 6,6 | Taastrup |
| 6 | Hotelselskabet af 09.10.2017 ApS | 7,0 mio. kr. | 9 | 3,7 | Taastrup |
| 7 | TÅSTRUP PARK HOTEL A/S | 6,7 mio. kr. | 17 | 5,4 | Taastrup |
| 8 | Core Hotel Roskilde ApS | 6,3 mio. kr. | 20 | 5,5 | Taastrup |
| 9 | Core Hotel Copenhagen Airport ApS | 6,3 mio. kr. | 21 | 5,2 | Taastrup |
| 10 | Core Hotel Vejle ApS | 5,4 mio. kr. | 23 | 4,2 | Taastrup |
| 11 | Core Hotel Hillerød ApS | 4,4 mio. kr. | 14 | 3,1 | Taastrup |
| 12 | Core Hotel Copenhagen City ApS | 3,7 mio. kr. | 22 | 3,9 | Taastrup |
| 13 | Core Hotel Aarhus Skejby ApS | 3,6 mio. kr. | 25 | 4,4 | Taastrup |
| 14 | Core Hotel Aalborg ApS | 2,9 mio. kr. | 19 | 3,9 | Taastrup |
| 15 | Core Hotel Ishøj ApS | 2,3 mio. kr. | 8 | 5,1 | Taastrup |
| 16 | ISHØJ HOTEL EJENDOM ApS | 1,6 mio. kr. | — | 6,8 | Taastrup |
| 17 | HV Ejendomme Taastrup ApS | 823.640 kr. | — | 7,1 | Taastrup |
| 18 | Bluebell Housing ApS | 752.014 kr. | 2 | 4,8 | Taastrup |
| 19 | Core Hotel Aarhus Sydhavn ApS | -792 kr. | 2 | 5,4 | Taastrup |
| 20 | Casa Dome ApS | -5.383 kr. | 2 | 3,7 | Taastrup |
| 21 | HC boliger ApS | -40.670 kr. | — | 4,6 | Taastrup |
| 22 | Core Hotel Esbjerg ApS | -210.814 kr. | 26 | 2,8 | Taastrup |
22 af 22 | |||||
Ranglisten dækker alle 22 virksomheder inden for overnatningsfaciliteter i høje-taastrup sorteret efter omsætning. Topplaceret er Core Hospitality A/S med 30,4 mio. kr., efterfulgt af Core Hotel Dan ApS (11,2 mio. kr.) og Core Hotel Lyngby ApS (8,9 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.