| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DEN ERHVERVSDRIVENDE FOND SAMRÅDET | 3309,1% | 749 kr. | — | 6,6 | Skive |
| 2 | De Fynske Attraktioner F.M.B.A. | 234,1% | 706 kr. | — | 5,3 | Kerteminde |
| 3 | FUGLEVÆRNSFONDEN | 219,0% | 1,6 mio. kr. | 13 | 7,2 | København V |
| 4 | L&F CENTROVICE FMBA | 215,2% | 2,3 mio. kr. | 163 | 7,5 | Vissenbjerg |
| 5 | KULTURARVNORD F.M.B.A. | 187,0% | 423 kr. | — | 7,5 | Aars |
| 6 | CARL OG LISE BROS FOND | 155,0% | 259.655 kr. | — | 7,4 | København K |
| 7 | TOP-TOY Friends ApS | 151,3% | 263.334 kr. | 1 | 7,3 | Tune |
| 8 | NOTAT-FONDEN | 142,1% | 107.223 kr. | — | 6,5 | Allingåbro |
| 9 | DEN SELVEJENDE INSTITUTION INGES KATTEHJEM | 130,8% | 339.555 kr. | 21 | 6,6 | Glostrup |
| 10 | Den Almennyttige Erhvervs- og Kulturfond i Løgstør | 117,6% | 653.194 kr. | — | 7,2 | Løgstør |
| 11 | Fonden Næstved Nostalgiske Selskab | 116,3% | 46.118 kr. | 1 | 6,9 | Næstved |
| 12 | DYREFONDET | 115,8% | 2,4 mio. kr. | 5 | 6,8 | Gentofte |
| 13 | CENTERFORENINGEN HVIDOVRE STATIONSCENTER | 109,3% | 214.549 kr. | — | 7,2 | Hvidovre |
| 14 | ORGANISATIONEN BYGGEBASEN F.M.B.A. | 100,9% | 727.850 kr. | — | 7,0 | Nærum |
| 15 | CENTERFORENINGEN BYMIDTEN | 100,3% | 122.843 kr. | — | 7,5 | Værløse |
| 16 | Landbrugets Biomasseleverandører FMBA | 100,1% | 500.347 kr. | — | 7,5 | Middelfart |
| 17 | Brancheforeningen for Lokale Fødevarer i Danmark F.M.B.A | 100,1% | 29.933 kr. | — | 7,3 | Hørve |
| 18 | Gjerrild Bønnerup Idrætsforening | 100,0% | 165.837 kr. | — | 8,4 | Grenaa |
| 19 | E/F Pelargonievej | 100,0% | 1.092 kr. | — | 7,9 | Frederiksberg |
| 20 | Grundejerforeningen Tranebærvej,Enebærvej og Birkmosevej | 100,0% | 4.663 kr. | — | 7,7 | Videbæk |
| 21 | LK ANNO 22/7-2017 | 100,0% | 818 kr. | — | 7,3 | Vrå |
| 22 | Grundejerforening PARKLY | 100,0% | 73.000 kr. | — | 8,1 | Dragør |
| 23 | LGBTQ+ Sønderborg | 100,0% | 1.422 kr. | — | 3,0 | Sønderborg |
| 24 | Along Projects | 100,0% | 19.620 kr. | — | 8,1 | Frederiksberg C |
| 25 | Mercy Beyond Danmark | 100,0% | 3.364 kr. | — | 5,4 | Randers NØ |
| 26 | MAABJERG BIOENERGY LEVERANDØRFORENING A.M.B.A | 99,6% | 23,9 mio. kr. | 1 | 6,8 | Holstebro |
| 27 | Fonden Owen Luft | 99,1% | 1,8 mio. kr. | — | 6,9 | Agerbæk |
| 28 | AARHUS OLIEFABRIKS ARBEJDERES STIFTELSE | 92,0% | 1,2 mio. kr. | 1 | 5,9 | Aarhus C |
| 29 | Netværket 7800 F.M.B.A | 89,5% | 85.711 kr. | — | 7,1 | Skive |
| 30 | Leverandørselskabet Ikast Bioenergi A.M.B.A | 84,9% | 105.620 kr. | 1 | 5,7 | Herning |
| 31 | Q&A Group A/S | 84,8% | 456.310 kr. | — | 8,3 | Viborg |
| 32 | Ejendomsfonden Tønder Station | 78,6% | 778.676 kr. | — | 6,3 | Tønder |
| 33 | DIN ISENKRÆMMER A.M.B.A. | 68,1% | 5,9 mio. kr. | — | 6,9 | Nykøbing Sj |
| 34 | Sierslev FC | 62,0% | 108.942 kr. | — | 8,1 | Store Heddinge |
| 35 | HØRNU ApS | 61,0% | 12.484 kr. | — | 6,7 | København SV |
| 36 | Mangaard Group ApS | 60,8% | 142.189 kr. | — | 5,0 | København K |
| 37 | Foreningen til støtte for almene formål i Faaborg | 59,5% | 5.808 kr. | — | 8,1 | Faaborg |
| 38 | FORBRUGSFORENINGEN AF 1886 | 55,5% | 30,5 mio. kr. | 25 | 7,9 | København K |
| 39 | ERP DENMARK ApS | 55,1% | 6,7 mio. kr. | 7 | 5,9 | Nyborg |
| 40 | NAVIGATØRERNES HUS | 52,1% | 4,2 mio. kr. | 1 | 5,1 | Valby |
| 41 | Fonden Studenterkollegiet Jomsborg | 50,1% | 600.000 kr. | — | 7,5 | København V |
| 42 | Ejendomsfonden Kulturgrunden | 47,0% | 188.261 kr. | — | 5,4 | Hornslet |
| 43 | International Transport Danmark | 45,6% | 147,2 mio. kr. | 31 | 8,5 | Padborg |
| 44 | NIZE DANMARK ApS | 44,5% | 2,4 mio. kr. | 5 | 7,0 | København K |
| 45 | LANGÅ ERHVERVS CENTER ApS | 44,1% | 111.281 kr. | 2 | 5,1 | Viborg |
| 46 | Café Oskars Venner ApS | 43,5% | 143.931 kr. | — | 5,7 | Aarhus C |
| 47 | REMMERSTRANDLEJREN, REG. FOND | 41,7% | 412.174 kr. | 0 | 7,4 | Lemvig |
| 48 | URANIA-FONDEN | 40,6% | 5,9 mio. kr. | — | 6,7 | København V |
| 49 | BETANIAFORENINGEN I DANMARK | 39,0% | 6,8 mio. kr. | — | 8,0 | Aarhus C |
| 50 | OneSchool Europe Fond | 37,7% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,4 | Ballerup |
Ranglisten dækker alle 183 virksomheder inden for organisationers virksomhed sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er DEN ERHVERVSDRIVENDE FOND SAMRÅDET med 3309,1%, efterfulgt af De Fynske Attraktioner F.M.B.A. (234,1%) og FUGLEVÆRNSFONDEN (219,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.