| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | A/S STOREBÆLTSFORBINDELSEN | 3,5 mia. kr. | — | 9,3 | København V |
| 2 | DHL GLOBAL FORWARDING (DENMARK) A/S | 1,8 mia. kr. | 182 | 7,8 | København S |
| 3 | CM HOLDING A/S | 1,3 mia. kr. | 30 | 8,9 | Nordhavn |
| 4 | SCAN-SHIPPING HOLDING A/S | 840,8 mio. kr. | 9 | 6,9 | København S |
| 5 | Maersk Logistics & Services International A/S | 584,7 mio. kr. | — | 8,1 | København K |
| 6 | EM. Z. SVITZER A/S | 442,3 mio. kr. | 191 | 9,3 | København Ø |
| 7 | Scan-Shipping A/S | 289,0 mio. kr. | 51 | 6,7 | København S |
| 8 | MB Shipbrokers A/S | 162,9 mio. kr. | 76 | 7,7 | København Ø |
| 9 | EURO POOL SYSTEM DENMARK ApS | 149,1 mio. kr. | 10 | 4,8 | København V |
| 10 | BROBIZZ A/S | 139,4 mio. kr. | 6 | 7,3 | København V |
| 11 | SHURGARD DENMARK ApS | 122,9 mio. kr. | 18 | 8,6 | København Ø |
| 12 | JAS Worldwide Denmark A/S | 104,2 mio. kr. | 38 | 5,4 | København S |
| 13 | ARROW TANKERS P/S | 87,4 mio. kr. | 16 | 7,2 | København K |
| 14 | enport A/S | 75,8 mio. kr. | 23 | 7,7 | København S |
| 15 | STRAIT AIR TRANSPORT A/S | 71,1 mio. kr. | 13 | 6,0 | København S |
| 16 | Macro Offshore Crew DK ApS | 60,4 mio. kr. | 30 | 6,6 | København K |
| 17 | SAMMENSLUTNINGEN TAXA 4X35 | 54,4 mio. kr. | 76 | 7,5 | Vanløse |
| 18 | SHIPCO TRANSPORT DENMARK A/S | 50,1 mio. kr. | 11 | 4,6 | København S |
| 19 | GOMORE ApS | 41,6 mio. kr. | 75 | 5,5 | København K |
| 20 | Star Air Crew & Training Company A/S | 40,4 mio. kr. | 129 | 8,4 | København K |
| 21 | SAYBOLT DANMARK A/S | 35,4 mio. kr. | 28 | 7,7 | København S |
| 22 | SVITZER TOWAGE A/S | 32,6 mio. kr. | — | 8,2 | København Ø |
| 23 | Scan-Shipping Africa A/S | 30,4 mio. kr. | 4 | 5,7 | København S |
| 24 | STABRAND SPEDITION ApS | 24,4 mio. kr. | 49 | 8,2 | Nordhavn |
| 25 | Hecksher Denmark A/S | 24,3 mio. kr. | 10 | 3,3 | København K |
| 26 | P. RAAHAUGE JENSEN A/S | 23,7 mio. kr. | 3 | 7,0 | Nordhavn |
| 27 | MB Shipbrokers Bulk Chartering A/S | 21,9 mio. kr. | 11 | 5,5 | København Ø |
| 28 | Budbee Denmark ApS | 20,1 mio. kr. | 46 | 7,3 | København K |
| 29 | ATLANTIC SHIPPING A/S | 20,0 mio. kr. | 11 | 6,5 | København S |
| 30 | Circle K Terminal Denmark ApS | 19,9 mio. kr. | 5 | 7,4 | København SV |
| 31 | Greencarrier Consolidators Denmark ApS | 19,1 mio. kr. | 7 | 3,2 | København K |
| 32 | Enesel ApS | 15,3 mio. kr. | 2 | 7,0 | København Ø |
| 33 | CONTAINERCARE A/S | 14,6 mio. kr. | 27 | 4,9 | Nordhavn |
| 34 | LIGHTSHIP CHARTERING A/S | 14,5 mio. kr. | 29 | 6,1 | København K |
| 35 | Costamare Bulkers Services ApS | 12,9 mio. kr. | 2 | 5,8 | København S |
| 36 | Maersk Air Crew & Training Company A/S | 11,7 mio. kr. | 77 | 7,8 | København K |
| 37 | Heimstaden Holmediget ApS | 11,1 mio. kr. | — | 7,8 | København K |
| 38 | A/S ØRESUNDSFORBINDELSEN | 11 mio. kr. | — | 5,6 | København V |
| 39 | Aviareps ApS | 10,9 mio. kr. | 11 | 4,7 | København V |
| 40 | OSM Denmark ApS | 10,1 mio. kr. | 5 | 7,6 | København Ø |
| 41 | Inchcape Shipping Services Sca A/S | 10,0 mio. kr. | 7 | 5,6 | København K |
| 42 | Seapeak Marlin A/S | 9,4 mio. kr. | 19 | 5,7 | København V |
| 43 | Classic Maritime ApS | 8,6 mio. kr. | 7 | 6,2 | Hellerup |
| 44 | LETH DANISH STRAITS ApS | 8,5 mio. kr. | 14 | 7,2 | København K |
| 45 | IceChem Tankers ApS | 8,1 mio. kr. | 7 | 6,4 | København Ø |
| 46 | Seapeak Intuition A/S | 8,0 mio. kr. | 24 | 6,1 | København V |
| 47 | Seapeak Invention A/S | 8,0 mio. kr. | 22 | 6,1 | København V |
| 48 | Instabox Denmark ApS | 7,7 mio. kr. | 6 | 5,2 | København K |
| 49 | PRO-TRANS A/S | 7,6 mio. kr. | 5 | 7,4 | Nordhavn |
| 50 | Seapeak Independence A/S | 7,4 mio. kr. | 22 | 5,8 | København V |
Ranglisten dækker alle 182 virksomheder inden for lagring og hjælpetjenester i forbindelse med transport i københavn sorteret efter omsætning. Topplaceret er A/S STOREBÆLTSFORBINDELSEN med 3,5 mia. kr., efterfulgt af DHL GLOBAL FORWARDING (DENMARK) A/S (1,8 mia. kr.) og CM HOLDING A/S (1,3 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.