| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Vasekær 2-4 P/S | 953960,0% | 5.000 kr. | — | 6,5 | København V |
| 2 | DOMUS AXEL A/S | 353066,9% | 6.343 kr. | — | 7,1 | Vejle |
| 3 | Nuuks Plads A/S | 138573,0% | 15.319 kr. | — | 5,6 | København K |
| 4 | COSTER ApS | 25000,0% | 18.319 kr. | 1 | 6,1 | Dragør |
| 5 | P. LETH HOLDING ApS | 5908,4% | 42.530 kr. | — | 7,8 | Højbjerg |
| 6 | AXEL ANDERSEN. SKIBBY ApS | 3931,2% | 46.211 kr. | — | 8,4 | Kirke Hyllinge |
| 7 | Ejendomsselskabet Project Nord P/S | 2410,9% | 10,5 mio. kr. | — | 9,0 | København Ø |
| 8 | Sønderparken, Bramming ApS | 2042,9% | 285.160 kr. | — | 5,2 | Grindsted |
| 9 | MAKER ApS | 1225,2% | 86.821 kr. | — | 7,3 | Slagelse |
| 10 | JESPERS KONSULENT & BYGGESERVICE ApS | 1082,5% | 197.499 kr. | — | 8,2 | Jægerspris |
| 11 | HOUSING Byg & Entreprise ApS | 1002,1% | 4.751 kr. | 1 | 2,8 | København K |
| 12 | VISVENTI KOMPLEMENTAR A/S | 988,0% | 1.463 kr. | — | 7,3 | Hjørring |
| 13 | TT HOLDING AF 1. OKTOBER 2005 ApS | 972,3% | 159.374 kr. | 1 | 6,8 | Hellerup |
| 14 | PUSHKIN DEVELOPMENT A/S | 880,2% | 223.317 kr. | — | 7,9 | Roskilde |
| 15 | Trianglen Aarhus ApS | 786,9% | 71.602 kr. | — | 6,6 | Horsens |
| 16 | NORCAP ADMINISTRATION ApS | 760,6% | 344.760 kr. | — | 7,4 | Frederiksberg C |
| 17 | R. Vestergaard ApS | 691,4% | 209.753 kr. | — | 6,5 | Rønde |
| 18 | ENJOY RESORTS HOLDING A/S | 610,1% | 534.558 kr. | — | 7,7 | Tønder |
| 19 | FP ApS | 608,5% | 7,5 mio. kr. | 25 | 8,4 | Odense C |
| 20 | BUKSTED EJENDOMSINVEST ApS | 587,1% | 452.934 kr. | — | 5,9 | Hinnerup |
| 21 | Eldrup Ejendomme ApS | 550,7% | 587.672 kr. | — | 6,3 | Fjerritslev |
| 22 | Nokken Nordhavn ApS | 487,9% | 654.051 kr. | — | 6,5 | København Ø |
| 23 | D.K.R. BYG ApS | 480,0% | 70.879 kr. | — | 8,3 | Korsør |
| 24 | Ejendomsselskabet Drastrup Skovvej 5 ApS | 479,9% | 120.564 kr. | — | 4,9 | Aalborg SØ |
| 25 | THH HOLDING ApS | 469,0% | 24.275 kr. | — | 6,5 | Gjerlev J |
| 26 | Boligcon A/S | 464,8% | 63.453 kr. | — | 7,7 | Herning |
| 27 | HOLST JENSEN ApS | 446,4% | 35.746 kr. | — | 8,2 | Hornbæk |
| 28 | Clausholmvej 207 ApS | 413,4% | 276.289 kr. | — | 5,4 | Randers NV |
| 29 | HLP Engbodalen ApS | 400,2% | 1,1 mio. kr. | — | 5,2 | Aalborg |
| 30 | PROF Invest A/S | 360,1% | 669.640 kr. | 1 | 5,6 | Aarhus N |
| 31 | Præstegårdsvej ApS | 348,6% | 2,5 mio. kr. | — | 7,0 | Vejle |
| 32 | RAUNSTRUP A/S | 347,0% | 2,4 mio. kr. | 16 | 6,7 | Aarhus N |
| 33 | Svinholtvej, Vejle Etape 1 P/S | 306,8% | 5,0 mio. kr. | — | 7,3 | Aarhus C |
| 34 | Svinholtvej, Vejle Etape 2 P/S | 304,7% | 5,7 mio. kr. | — | 7,1 | Viby J |
| 35 | KONGENSGAARD ApS | 300,0% | 1,2 mio. kr. | — | 4,9 | Risskov |
| 36 | KK STØVRING A/S | 291,3% | 91.381 kr. | — | 8,3 | Støvring |
| 37 | VSM INVEST ApS | 288,0% | 299.404 kr. | — | 6,1 | Nyborg |
| 38 | Gudrunsvej III ApS | 275,5% | 11,8 mio. kr. | — | 6,1 | København V |
| 39 | Nymarksparken ApS | 271,0% | 624.006 kr. | — | 6,9 | Aarhus C |
| 40 | Bolig+ København II ApS | 262,0% | 5,7 mio. kr. | — | 5,6 | København V |
| 41 | IrmaByen 16 ApS | 260,9% | 25.173 kr. | — | 7,6 | Søborg |
| 42 | Opti Process ApS | 255,9% | 362.364 kr. | — | 6,0 | Vamdrup |
| 43 | FIRST IMPRESSION 2000 ApS | 247,9% | 328.100 kr. | — | 4,5 | Kongens Lyngby |
| 44 | KB BYG A/S | 246,1% | 109.692 kr. | 3 | 6,8 | Rungsted Kyst |
| 45 | Spotorno Allé ApS | 243,5% | 15,9 mio. kr. | — | 7,8 | København K |
| 46 | Fjellerup Invest Aps | 242,2% | 60.000 kr. | — | 4,6 | Hinnerup |
| 47 | Bolwerk ApS | 238,6% | 58.205 kr. | 1 | 4,9 | Ikast |
| 48 | BOLIGSELSKABET J & C ApS | 237,3% | 317.618 kr. | — | 6,1 | Vadum |
| 49 | PROJEKTSELSKABET KLØVERPRISVEJ A/S | 211,5% | 29,0 mio. kr. | — | 6,0 | København NV |
| 50 | MOTH ENTREPRISE ApS | 206,3% | 50.836 kr. | 1 | 4,5 | Hobro |
Ranglisten dækker alle 1.642 virksomheder inden for opførelse af bygninger sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er Vasekær 2-4 P/S med 953960,0%, efterfulgt af DOMUS AXEL A/S (353066,9%) og Nuuks Plads A/S (138573,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.