| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Storm Group Enterprise ApS | 402260,0% | — | — | 4,7 | Hellerup |
| 2 | Vallekildevej E ApS | 391700,0% | -7.031 kr. | — | 6,4 | Hørve |
| 3 | Udviklingsselskabet Kildevej Silkeborg ApS | 167494,7% | -128.570 kr. | — | 4,3 | Holstebro |
| 4 | M. UTOFT HOLDING ApS | 144714,3% | -149.774 kr. | — | 7,8 | Vejle |
| 5 | SH35 ApS | 105612,1% | -25.739 kr. | — | 7,0 | Horsens |
| 6 | Teglholmen II ApS | 97164,8% | -471.472 kr. | — | 5,4 | Valby |
| 7 | Hårup Bygade 18 ApS | 48530,6% | -49.504 kr. | — | 6,5 | Silkeborg |
| 8 | CARLSBERG BYEN EJENDOMME P/S | 38884,5% | — | — | 8,7 | København V |
| 9 | A&T Ejendomme A/S | 36723,3% | -146.386 kr. | 1 | 6,3 | Vejle Øst |
| 10 | GLD INVEST ApS | 32316,2% | -263.245 kr. | 3 | 6,2 | Roskilde |
| 11 | Bygwerkerne ApS | 31067,2% | 0 kr. | — | 7,4 | Roskilde |
| 12 | Mosbækparken ApS | 25510,2% | -31.565 kr. | — | 5,7 | Støvring |
| 13 | NÆRUM TOTALENTREPRISE ApS | 25399,7% | — | — | 5,4 | Kokkedal |
| 14 | BRABRAND FORMIDLING ApS | 24181,1% | -9.374 kr. | 1 | 6,4 | Aarhus C |
| 15 | EBL TOTALLEVERANCE A/S | 23004,9% | 0 kr. | — | 8,6 | Vejle |
| 16 | Ren Multi Service ApS | 21434,0% | 4,1 mio. kr. | 5 | 5,7 | Espergærde |
| 17 | Klitbyg Hvalsø ApS | 20735,8% | -5.981 kr. | — | 7,2 | Vig |
| 18 | CashStock ApS | 18797,6% | 0 kr. | — | 7,1 | Holte |
| 19 | SØREN NIELSEN BROVST ApS | 18725,3% | 23.449 kr. | 2 | 6,2 | Brovst |
| 20 | OJD BYGGEFONDEN | 18527,7% | 2,4 mio. kr. | — | 7,1 | Solrød Strand |
| 21 | Ejendomsselskabet Kronprinsensgade 1 ApS | 17391,8% | -2.230 kr. | — | 6,6 | Odense C |
| 22 | DKA Udvikling ApS | 15970,1% | -7.250 kr. | — | 5,7 | Hellebæk |
| 23 | SLOTSHERRENSVEJ 203 OG 205 ApS | 15734,0% | — | — | 7,6 | Aarhus C |
| 24 | VT ENTREPRISE A/S | 15540,7% | — | — | 8,7 | Vejen |
| 25 | MGE16 ApS | 15489,8% | 0 kr. | — | 7,7 | København K |
| 26 | Selskabet af 1. november II 2019 ApS | 15095,8% | 0 kr. | — | 7,2 | Kolding |
| 27 | JLM-RENOVERING ApS | 15048,0% | -37.631 kr. | — | 6,6 | Aalborg SV |
| 28 | SAAN HOLBÆK ApS | 14899,9% | -17.251 kr. | 1 | 5,6 | Holbæk |
| 29 | BOCS ApS | 14694,9% | -1.261.741 kr. | 7 | 3,7 | Vejby |
| 30 | IHMJ 45 ApS | 14644,1% | -15.046 kr. | — | 6,5 | Horsens |
| 31 | MØNSTED BYGGEINDUSTRI ApS | 14544,0% | -12.489 kr. | — | 6,7 | Viborg |
| 32 | TS-WOOD ApS | 13789,8% | -12.689 kr. | — | 6,5 | Hvalsø |
| 33 | Rømø Hafen Immobilien ApS | 13458,3% | 0 kr. | — | 5,5 | Rømø |
| 34 | Lavendel Haven ApS | 13034,4% | 0 kr. | — | 4,0 | Aarhus V |
| 35 | Errigal ApS | 11576,2% | -170.654 kr. | 4 | 6,1 | København Ø |
| 36 | Ellevænget 10 ApS | 10807,7% | 273.776 kr. | — | 6,4 | Virum |
| 37 | P. LETH HOLDING ApS | 10763,9% | 42.530 kr. | — | 7,8 | Højbjerg |
| 38 | GRACE DEVELOPMENT ApS | 10579,9% | 4.752 kr. | — | 6,0 | Middelfart |
| 39 | Valdemars Have A/S | 10463,8% | -68.240 kr. | — | 7,3 | Horsens |
| 40 | MOK. GRENAA ApS | 10290,0% | -19.339 kr. | — | 5,1 | Grenaa |
| 41 | Bors ApS | 10079,3% | -53.616 kr. | 1 | 6,0 | Frederiksberg C |
| 42 | Skøjtehaven Byg ApS | 9921,8% | -51.376 kr. | — | 6,4 | Aalborg |
| 43 | CARLSBERG BYEN KOMPLEMENTAR BYGGEFELT 8 ApS | 9566,7% | — | — | 7,5 | København V |
| 44 | Engskovvej ApS | 9409,3% | -13.125 kr. | — | 4,4 | Skødstrup |
| 45 | MØGELPARKEN ApS | 9129,8% | 1,5 mio. kr. | 1 | 7,7 | Viborg |
| 46 | Getsøvej B ApS | 9072,6% | 0 kr. | — | 7,4 | Holbæk |
| 47 | Trekanten Penthouse ApS | 8931,8% | -4.804 kr. | — | 7,4 | København K |
| 48 | GLAD RASMUSSEN EJENDOM ApS | 8571,4% | -3.676 kr. | — | 6,8 | Rønde |
| 49 | Havre Haven ApS | 8382,8% | -3.404 kr. | — | 5,5 | Vejle Øst |
| 50 | E/S Nikkelvej 15 ApS | 8225,7% | -27.378 kr. | — | 4,7 | Randers SØ |
Ranglisten dækker alle 2.370 virksomheder inden for opførelse af bygninger sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er Storm Group Enterprise ApS med 402260,0%, efterfulgt af Vallekildevej E ApS (391700,0%) og Udviklingsselskabet Kildevej Silkeborg ApS (167494,7%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.