| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | M. UTOFT HOLDING ApS | 100,0% | -149.774 kr. | — | 7,8 | Vejle |
| 2 | EBL TOTALLEVERANCE A/S | 99,6% | 0 kr. | — | 8,6 | Vejle |
| 3 | JHP Invest Vejle ApS | 97,5% | 3,3 mio. kr. | 2 | 6,9 | Vejle |
| 4 | DOMUS AXEL A/S | 97,3% | 6.343 kr. | — | 7,1 | Vejle |
| 5 | EJENDOMSRENOVERINGSSELSKABET AF 1. JUNI ApS | 96,5% | 60.598 kr. | — | 8,0 | Vejle |
| 6 | Brunbjergparken ApS | 93,0% | -14.045 kr. | — | 7,0 | Børkop |
| 7 | LOGITEC Drift ApS | 91,2% | 74.026 kr. | 1 | 5,6 | Vejle |
| 8 | BALTICON.lt ApS | 87,1% | -7.600 kr. | — | 7,3 | Vejle |
| 9 | BST ENTREPRISE ApS | 86,4% | 947.714 kr. | 1 | 6,8 | Egtved |
| 10 | BOLIG DK EGTVED ApS | 85,8% | 483.262 kr. | — | 6,5 | Egtved |
| 11 | MBJ Byg Egtved ApS | 81,6% | 1,6 mio. kr. | 1 | 7,5 | Egtved |
| 12 | EGTVED MINIENTREPRENØR ApS | 76,3% | 1,8 mio. kr. | 1 | 7,3 | Egtved |
| 13 | A&T Ejendomme A/S | 71,8% | -146.386 kr. | 1 | 6,3 | Vejle Øst |
| 14 | AE-ENTREPRISE ApS | 55,5% | -26.727 kr. | 1 | 4,6 | Give |
| 15 | KOLLEMORTEN ENTREPRENØRFORRETNING ApS | 55,2% | 3,6 mio. kr. | 5 | 7,3 | Give |
| 16 | NYHOLM EJENDOMSINVEST ApS | 55,0% | -114.105 kr. | — | 6,0 | Vejle Øst |
| 17 | ANTON KNUDSEN EGTVED A/S | 53,1% | 58,7 mio. kr. | 59 | 7,7 | Egtved |
| 18 | BYGGEFIRMAET LAUDAL OG HANSEN ApS | 51,4% | 3,8 mio. kr. | 8 | 6,8 | Vonge |
| 19 | PREBEN JØRGENSEN HUSE A/S | 51,4% | 21,6 mio. kr. | 43 | 7,9 | Vejle |
| 20 | BØGEBJERG HOLDING ApS | 46,1% | 5,0 mio. kr. | — | 7,6 | Egtved |
| 21 | BYGGEFIRMAET PMP ApS | 45,2% | 1,2 mio. kr. | 2 | 6,7 | Give |
| 22 | RL-BYG & MONTAGE ApS | 42,1% | — | 2 | 6,7 | Vejle Øst |
| 23 | RM EJENDOMSADMINISTRATION ApS | 41,2% | 104.844 kr. | — | 6,3 | Vejle |
| 24 | BYGGE- & BOLIGINVEST ApS | 40,6% | 659.682 kr. | 1 | 5,2 | Børkop |
| 25 | JKA Entreprise ApS | 34,5% | 2,3 mio. kr. | 19 | 6,1 | Give |
| 26 | BALTICON.DK ApS | 32,9% | 12,3 mio. kr. | 25 | 6,7 | Vejle |
| 27 | AK Søparken ApS | 32,6% | 1,7 mio. kr. | — | 5,8 | Egtved |
| 28 | Præstegårdsvej ApS | 32,3% | 2,5 mio. kr. | — | 7,0 | Vejle |
| 29 | Preben Jørgensen Udlejning A/S | 32,1% | 7,7 mio. kr. | 1 | 6,9 | Vejle |
| 30 | Ejendomsselskabet Sct. Maria ApS | 31,1% | 4,4 mio. kr. | — | 6,1 | Vejle |
| 31 | Selmer Byg A/S | 28,9% | 13,2 mio. kr. | 44 | 7,3 | Vejle |
| 32 | Ejendomsselskabet Randsborg 10 ApS | 28,0% | 120.000 kr. | — | 5,0 | Børkop |
| 33 | H.H. ENTREPRENØRFORRETNING A/S | 25,6% | 10,7 mio. kr. | 18 | 6,0 | Fredericia |
| 34 | Nørrebrogade 109, Fredericia ApS | 25,3% | 8,3 mio. kr. | 5 | 5,3 | Egtved |
| 35 | E&K Ejendomme ApS | 22,9% | 700.503 kr. | — | 6,7 | Vejle |
| 36 | Fundersvej 6 Vejle ApS | 21,6% | 1,2 mio. kr. | — | 5,9 | Give |
| 37 | Gårslev ApS | 21,5% | 5,4 mio. kr. | — | 6,5 | Vejle |
| 38 | MURERMESTER OVE LARSEN A/S | 21,1% | 27,3 mio. kr. | 67 | 6,6 | Vejle |
| 39 | Kanalhusene Horsens III ApS | 20,4% | 3,2 mio. kr. | — | 6,8 | Vejle |
| 40 | Sandkjær Udvikling ApS | 18,8% | -42.003 kr. | — | 4,9 | Vejle |
| 41 | EMG ApS | 14,8% | 3,5 mio. kr. | 1 | 5,0 | Vejle |
| 42 | Fredericiavej 16 ApS | 13,5% | 125.722 kr. | — | 5,3 | Give |
| 43 | Ejendomsselskabet Randsborg 15 ApS | 12,8% | — | — | 4,3 | Børkop |
| 44 | OC Holding Aagaard ApS | 11,6% | 2,1 mio. kr. | — | 5,8 | Vejle |
| 45 | CC Totalbyg Vejle ApS | 11,2% | 146.557 kr. | 1 | 3,5 | Vejle |
| 46 | Bjarne Larsen ApS | 10,0% | 9,9 mio. kr. | 28 | 5,2 | Egtved |
| 47 | Ejendomsselskabet Markvænget Sdr. Bjert ApS | 9,8% | 2,9 mio. kr. | — | 6,2 | Vejle |
| 48 | Detail og Boligbyg ApS | 9,3% | -28.226 kr. | 1 | 4,5 | Vejle |
| 49 | Keld Huse ApS | 2,6% | 68.977 kr. | 7 | 2,8 | Randbøl |
| 50 | Nørbo ApS | 1,7% | 174.854 kr. | — | 4,3 | Bredsten |
Ranglisten dækker alle 65 virksomheder inden for opførelse af bygninger i vejle sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er M. UTOFT HOLDING ApS med 100,0%, efterfulgt af EBL TOTALLEVERANCE A/S (99,6%) og JHP Invest Vejle ApS (97,5%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.