| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Almen Byg ApS | 98,8% | -190.887 kr. | — | 7,6 | Skive |
| 2 | VINDE BAKKE A/S | 97,5% | 132.690 kr. | — | 7,2 | Skive |
| 3 | MHH Byg A/S | 78,8% | -86.548 kr. | 1 | 6,0 | Skive |
| 4 | Smedegade 41 ApS | 62,9% | 108.000 kr. | — | 6,3 | Skive |
| 5 | JH Montage, Skive ApS | 61,1% | 9,9 mio. kr. | 7 | 6,5 | Skive |
| 6 | JB-ELEMENTMONTAGE ApS | 58,9% | 3,9 mio. kr. | 14 | 6,4 | Skive |
| 7 | C.A.A. HOLDING ApS | 58,3% | 22,8 mio. kr. | — | 8,0 | Skive |
| 8 | Blue Udvikling ApS | 50,3% | 2,3 mio. kr. | — | 6,7 | Skive |
| 9 | KBH Nordvest ApS | 45,6% | 4,4 mio. kr. | — | 6,8 | Spøttrup |
| 10 | GINNERUP A/S | 43,7% | 86,9 mio. kr. | 120 | 9,4 | Skive |
| 11 | PH MONTAGE A/S | 42,4% | 10,8 mio. kr. | 63 | 6,9 | Spøttrup |
| 12 | KNUDSGAARD A/S | 33,1% | — | 85 | 8,8 | Højslev |
| 13 | ÅHUSET, SKIVE ApS | 31,3% | -53.708 kr. | 5 | 4,7 | Skive |
| 14 | KAJ OVE MADSEN A/S | 26,3% | 21,7 mio. kr. | 51 | 7,6 | Skive |
| 15 | EJENDOMSSELSKABET SALLING A/S | 24,6% | 6,5 mio. kr. | 1 | 5,5 | Roslev |
| 16 | Marienlyst Park Udvikling ApS | 16,7% | -36.662 kr. | — | 5,2 | Skive |
| 17 | KB83 ApS | 9,9% | 1,3 mio. kr. | 1 | 4,9 | Skive |
| 18 | Franc Byg ApS | 6,3% | 14,0 mio. kr. | 16 | 3,2 | Roslev |
| 19 | POUL JENSEN ENTREPRENØR ApS | 3,6% | 2,5 mio. kr. | 4 | 4,5 | Roslev |
| 20 | Pallis Holding ApS | 3,2% | -4.501 kr. | — | 4,5 | Skive |
| 21 | Høgedal ApS | 1,1% | -25.978 kr. | — | 4,1 | Roslev |
| 22 | Ejendomsselskabet DGL # 1 af 1. juli 2020 ApS | -2,2% | 83.751 kr. | — | 3,4 | Skive |
| 23 | Udlejning af 15.03.2017 ApS | -22,0% | 77.280 kr. | — | 4,7 | Skive |
23 af 23 | ||||||
Ranglisten dækker alle 23 virksomheder inden for opførelse af bygninger i skive sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Almen Byg ApS med 98,8%, efterfulgt af VINDE BAKKE A/S (97,5%) og MHH Byg A/S (78,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.