| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | HEE ENTREPRISE A/S | 68,6% | 1,4 mio. kr. | 7 | 6,4 | Ringkøbing |
| 2 | DML HUSE A/S | 61,4% | 3,7 mio. kr. | 8 | 7,0 | Ringkøbing |
| 3 | FUTURE RUNDBUEHALLER ApS | 61,1% | 18,5 mio. kr. | 29 | 8,1 | Tarm |
| 4 | JYSK SVØMMEBADS-TEKNIK EGVAD A/S | 60,3% | 54,2 mio. kr. | 12 | 8,0 | Tarm |
| 5 | BARVI-BYG A/S | 57,5% | 8,0 mio. kr. | 18 | 6,4 | Videbæk |
| 6 | Panelhuse ApS | 52,9% | 3,3 mio. kr. | 4 | 6,5 | Tarm |
| 7 | LYKKE BYG ApS | 50,5% | 1,9 mio. kr. | 3 | 6,2 | Videbæk |
| 8 | HANSEN & LARSEN A/S | 48,0% | 28,1 mio. kr. | 83 | 9,0 | Skjern |
| 9 | WLM Group ApS | 39,3% | 254.928 kr. | — | 5,4 | København Ø |
| 10 | SPJALD ENTREPRENØRFORRETNING A/S | 39,3% | 71,6 mio. kr. | 88 | 8,5 | Spjald |
| 11 | H. JUUL MIKKELSEN A/S | 38,1% | 3,6 mio. kr. | 9 | 6,5 | Skjern |
| 12 | Overby Ejendomme ApS | 33,1% | 21.768 kr. | — | 5,5 | Lem St |
| 13 | V-design 2020 ApS | 32,7% | 910.414 kr. | 1 | 6,0 | Videbæk |
| 14 | KM EJENDOMME, BORRIS ApS | 32,0% | 4,0 mio. kr. | 1 | 5,4 | Skjern |
| 15 | Rensø Byg ApS | 31,1% | 2,6 mio. kr. | 5 | 6,0 | Ringkøbing |
| 16 | ide-huse A/S | 26,7% | 17,7 mio. kr. | 35 | 6,7 | Spjald |
| 17 | ON Byg, Ringkøbing ApS | 24,8% | — | 5 | 5,1 | Ringkøbing |
| 18 | INVESTERINGSSELSKABET AF 24. JUNI 2008 ApS | 24,4% | 2,2 mio. kr. | — | 4,9 | Skjern |
| 19 | B. & V. Kristensen A/S | 21,8% | 9,0 mio. kr. | 21 | 5,1 | Ringkøbing |
| 20 | HFH TOTALBYG ApS | 14,5% | 705.243 kr. | 2 | 3,5 | Hemmet |
| 21 | Borgergaarden ApS | 13,8% | 12.598 kr. | — | 6,1 | Ringkøbing |
| 22 | OPEJAS ApS | 10,5% | 301.741 kr. | 1 | 3,6 | Ringkøbing |
| 23 | MTSG ApS | 10,1% | 1,2 mio. kr. | — | 5,4 | Skjern |
| 24 | Olesen Invest 2024 ApS | 7,1% | 401.636 kr. | — | 5,5 | Spjald |
| 25 | Søndergårdsparken ApS | -0,6% | 319.868 kr. | — | 4,0 | Spjald |
| 26 | NF BYG & BO ApS | -1,6% | 220.113 kr. | 2 | 3,9 | Skjern |
| 27 | JS Fritidshuse ApS | -2,3% | -24.226 kr. | — | 3,5 | Tarm |
| 28 | LAH Ejendomme ApS | -2,8% | 58.007 kr. | — | 4,7 | Ringkøbing |
| 29 | B. & V. Contractor A/S | -6,1% | -16.600 kr. | — | 5,4 | Ringkøbing |
| 30 | Velling Invest ApS | -11,7% | 65.208 kr. | — | 4,3 | Ringkøbing |
| 31 | Jakobsen Invest 1 ApS | -13,9% | 8.820 kr. | — | 4,2 | Tarm |
| 32 | Njordhusene ApS | -16,4% | 27.202 kr. | — | 4,1 | Hvide Sande |
32 af 32 | ||||||
Ranglisten dækker alle 32 virksomheder inden for opførelse af bygninger i ringkøbing-skjern sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er HEE ENTREPRISE A/S med 68,6%, efterfulgt af DML HUSE A/S (61,4%) og FUTURE RUNDBUEHALLER ApS (61,1%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.