| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Hultquist 2022 ApS | 98,7% | -69.188 kr. | 2 | 5,8 | Næstved |
| 2 | BAES ENTREPRISE ApS | 93,9% | 932.142 kr. | 1 | 6,3 | Næstved |
| 3 | PUSHKIN DEVELOPMENT A/S | 92,8% | 223.317 kr. | — | 7,9 | Roskilde |
| 4 | SCHOU BOLIG ApS | 91,2% | 603.580 kr. | 1 | 6,8 | Næstved |
| 5 | Sjællands Murerentreprise ApS | 80,8% | 534.568 kr. | 1 | 5,5 | Næstved |
| 6 | Helvetia ApS | 77,1% | -9.375 kr. | — | 6,7 | Næstved |
| 7 | RØDENG ApS | 68,7% | 74.289 kr. | — | 7,4 | Fuglebjerg |
| 8 | KG Entreprenør ApS | 67,9% | 871.159 kr. | 1 | 6,1 | Næstved |
| 9 | Fly Ejendomme, Smedemosen ApS | 63,0% | -25.846 kr. | — | 6,7 | Næstved |
| 10 | ENTREPRENØR JAN LARSEN ApS | 61,1% | 319.020 kr. | 1 | 5,7 | Sandved |
| 11 | DANPOL BYG ApS | 56,0% | 847.323 kr. | 2 | 6,4 | Næstved |
| 12 | C.C. BRUN ENTREPRISE A/S | 55,5% | 199,2 mio. kr. | 49 | 8,0 | Herlufmagle |
| 13 | Norca ApS | 54,0% | 2,4 mio. kr. | 9 | 7,3 | Herlufmagle |
| 14 | Star-Bygge Rådgiver-Løsninger ApS | 48,3% | 1,2 mio. kr. | 3 | 6,3 | Næstved |
| 15 | Kontrast Sommerhuse ApS | 42,9% | 123.484 kr. | — | 7,5 | Næstved |
| 16 | TrygByggerådgivning ApS | 42,0% | 55.866 kr. | 1 | 5,0 | Næstved |
| 17 | ENOK TOTALENTREPRISE ApS | 41,3% | 5,0 mio. kr. | 8 | 6,1 | Næstved |
| 18 | TJK-HOLDING ApS | 39,1% | -42.043 kr. | 1 | 4,7 | Næstved |
| 19 | ATCON A/S | 37,0% | 9,6 mio. kr. | 9 | 6,5 | Næstved |
| 20 | H. NIELSEN & SØN A/S | 35,9% | 24,4 mio. kr. | 88 | 8,2 | Næstved |
| 21 | LP BYG ApS | 32,0% | -89.038 kr. | — | 4,9 | Tappernøje |
| 22 | LN Totalbyg ApS | 23,4% | 913.707 kr. | 1 | 5,9 | Næstved |
| 23 | Spiræaparken ApS | 22,7% | 1,9 mio. kr. | — | 5,7 | Karrebæksminde |
| 24 | Kilstoft ApS | 16,6% | 330.066 kr. | — | 4,5 | Næstved |
| 25 | L-Work ApS | 12,8% | — | 7 | 4,8 | Herlufmagle |
| 26 | HELVETIA-HUSE ApS | 8,7% | 2,2 mio. kr. | 4 | 5,6 | Næstved |
| 27 | Boligbyg ApS | 8,2% | 31.550 kr. | — | 3,7 | Næstved |
| 28 | Toft Fritidshuse ApS | 6,7% | 72.339 kr. | — | 5,4 | Holmegaard |
| 29 | Ollebjergs kvarter 432 - 434 ApS | -1,0% | -22.317 kr. | — | 3,7 | Næstved |
| 30 | Andersminde ApS | -27,4% | -28.750 kr. | — | 4,7 | Holmegaard |
| 31 | Tulipanparken 2015 ApS | -159,6% | -15.541 kr. | — | 5,7 | Næstved |
| 32 | HYLDEBO BYG OG BOLIG ApS | -7116,6% | -13.544 kr. | — | 3,8 | Herlufmagle |
32 af 32 | ||||||
Ranglisten dækker alle 32 virksomheder inden for opførelse af bygninger i næstved sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Hultquist 2022 ApS med 98,7%, efterfulgt af BAES ENTREPRISE ApS (93,9%) og PUSHKIN DEVELOPMENT A/S (92,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.