| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Selskabet af 1. november II 2019 ApS | 99,3% | 0 kr. | — | 7,2 | Kolding |
| 2 | SKAGEN NORDSTRAND IV K / S | 93,8% | -200.882 kr. | — | 6,3 | Kolding |
| 3 | NC Entreprenørerne A/S | 90,3% | 369.121 kr. | 1 | 6,0 | Kolding |
| 4 | MURERFIRMAET JOHANNES ERIKSEN. KOLDING ApS | 89,6% | 286.115 kr. | 1 | 7,0 | Kolding |
| 5 | Investeringsselskabet Polen ApS | 89,3% | — | 1 | 6,9 | Hejls |
| 6 | KOMPLEMENTARSELSKABET SKAGEN NORDSTRAND IV ApS | 79,5% | 2.928 kr. | — | 6,5 | Kolding |
| 7 | Aaskov Udvikling ApS | 78,6% | 6,7 mio. kr. | — | 8,1 | Kolding |
| 8 | SKARE PROJEKTUDVIKLING A/S | 70,6% | 1,1 mio. kr. | 25 | 8,0 | Kolding |
| 9 | GCS BYGGEFIRMA ApS | 67,8% | 163.971 kr. | 2 | 6,1 | Kolding |
| 10 | S. PETERSEN ApS | 63,9% | 3,1 mio. kr. | 5 | 7,2 | Kolding |
| 11 | Sydjysk Sanering ApS | 61,3% | 223.635 kr. | — | 8,2 | Vamdrup |
| 12 | Opti Process ApS | 53,9% | 362.364 kr. | — | 6,0 | Vamdrup |
| 13 | Kjæhr & Trillingsgaard A/S | 53,8% | 9,8 mio. kr. | 17 | 7,0 | Kolding |
| 14 | NYSOM A/S | 52,4% | 4,3 mio. kr. | 9 | 7,6 | Kolding |
| 15 | JØRGEN FALK-PETERSEN A/S | 51,4% | 24,2 mio. kr. | 39 | 8,0 | Sjølund |
| 16 | Jensen & Nielsen Gruppen A/S | 51,3% | -14.704.923 kr. | 9 | 8,0 | Kolding |
| 17 | DAUGAARD PEDERSEN A/S | 49,1% | 490,7 mio. kr. | 49 | 8,0 | Kolding |
| 18 | SKOVBJERG ApS | 48,2% | 775.061 kr. | 1 | 5,1 | Almind |
| 19 | Riis-Byg ApS | 45,8% | 5,0 mio. kr. | 4 | 6,1 | Kolding |
| 20 | STEPPING INGENIØR- OG BYGGEFORRETNING A/S | 42,0% | 3,3 mio. kr. | 11 | 5,8 | Christiansfeld |
| 21 | LASSE LARSEN HUSE A/S | 39,1% | 19,1 mio. kr. | 26 | 7,3 | Kolding |
| 22 | OLN INVEST ApS | 38,5% | 1,1 mio. kr. | — | 6,8 | Kolding |
| 23 | STENDER PROJEKTUDVIKLING ApS | 33,7% | 3,4 mio. kr. | 2 | 5,1 | Kolding |
| 24 | ELKÆRHOLMPARKEN 2-8 VESTER NEBEL ApS | 33,0% | 1,3 mio. kr. | — | 7,5 | Egtved |
| 25 | Ejendomsselskabet Trindholmsgade A/S | 24,4% | 2,5 mio. kr. | — | 6,1 | Kolding |
| 26 | Seest Huse A/S | 23,2% | 18,4 mio. kr. | 19 | 6,7 | Kolding |
| 27 | VINDT & LAURIDSEN ApS | 22,1% | 817.501 kr. | 5 | 5,1 | Kolding |
| 28 | OVE NIELSEN INVEST ApS | 14,0% | -325.702 kr. | — | 4,7 | Almind |
| 29 | SKJ Bolig ApS | 13,2% | 27.836 kr. | — | 4,1 | Kolding |
| 30 | LYKKE KRISTENSEN ApS | 8,3% | -40.491 kr. | 1 | 3,4 | Christiansfeld |
| 31 | Trending Builds ApS | -16,0% | -4.186 kr. | — | 3,5 | Kolding |
| 32 | HomeDeko Renovering ApS | -42,4% | 5,1 mio. kr. | 27 | 4,1 | Kolding |
| 33 | KITOS Aps | -43,5% | 23.946 kr. | — | 4,5 | Egtved |
| 34 | DAUGAARD BYG ApS | -170,9% | 36.575 kr. | 1 | 2,5 | Vamdrup |
| 35 | STENDER ENTREPRISE A/S | -204,1% | -4.373.919 kr. | 1 | 4,3 | Kolding |
| 36 | Stender Byg A/S | -472,4% | -73.176 kr. | 1 | 3,7 | Kolding |
36 af 36 | ||||||
Ranglisten dækker alle 36 virksomheder inden for opførelse af bygninger i kolding sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Selskabet af 1. november II 2019 ApS med 99,3%, efterfulgt af SKAGEN NORDSTRAND IV K / S (93,8%) og NC Entreprenørerne A/S (90,3%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.