| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | CPH Enterprice ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,0 | Vanløse |
| 2 | Holck Gruppen ApS | 100,0% | — | — | 7,3 | Nordhavn |
| 3 | Helbo Enterprise ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,1 | København V |
| 4 | MGE16 ApS | 99,3% | 0 kr. | — | 7,7 | København K |
| 5 | CARLSBERG BYEN KOMPLEMENTAR BYGGEFELT 8 ApS | 99,0% | — | — | 7,5 | København V |
| 6 | Trekanten Penthouse ApS | 98,9% | -4.804 kr. | — | 7,4 | København K |
| 7 | Lars-Erik Houmann Christensen A/S | 97,7% | -684.000 kr. | 3 | 8,1 | København K |
| 8 | PFA Seniorboliger Sønderborg P/S | 97,6% | 6,4 mio. kr. | — | 7,5 | København Ø |
| 9 | Bellakvarter Projektselskab A/S | 97,6% | 72,9 mio. kr. | — | 7,2 | København S |
| 10 | CARLSBERG BYEN KOMPLEMENTAR I ApS | 97,2% | — | — | 7,5 | København V |
| 11 | CARLSBERG BYEN KOMPLEMENTAR ApS | 97,1% | — | — | 7,6 | København V |
| 12 | FAIRFAX ApS | 97,0% | 10,3 mio. kr. | — | 8,3 | København K |
| 13 | CARLSBERG BYEN EJENDOMME P/S | 96,8% | — | — | 8,7 | København V |
| 14 | Frececo RC Taastrup ApS | 96,7% | 3,4 mio. kr. | — | 7,7 | København K |
| 15 | HN Projektudvikling ApS | 96,7% | -14.871 kr. | — | 7,4 | Valby |
| 16 | Critical Project Services (Denmark) ApS | 96,4% | -15.713 kr. | — | 6,1 | København Ø |
| 17 | Neo Coating Pharma ApS | 95,1% | -37.811 kr. | 3 | 5,5 | Valby |
| 18 | HALLEMANN & JENSEN ApS | 94,5% | -5.024 kr. | — | 6,3 | København N |
| 19 | CARLSBERG BYEN EJENDOMME I P/S | 93,7% | — | — | 8,9 | København V |
| 20 | Errigal ApS | 93,6% | -170.654 kr. | 4 | 6,1 | København Ø |
| 21 | Falkenberg & Jul Degnejorden ApS | 93,4% | 6,1 mio. kr. | 3 | 6,4 | Brønshøj |
| 22 | PFA Boliger Slagelse A/S | 93,2% | 19,6 mio. kr. | — | 8,2 | København Ø |
| 23 | SRG AF 2009 ApS | 91,1% | -9.193 kr. | — | 7,0 | København S |
| 24 | Ejendomsselskabet Project Nord P/S | 88,0% | 10,5 mio. kr. | — | 9,0 | København Ø |
| 25 | L. L. ENTREPRISE ApS | 86,3% | — | 1 | 6,0 | København K |
| 26 | Velykiai ApS | 84,8% | 1,1 mio. kr. | 2 | 6,5 | Valby |
| 27 | H.O. BYG ApS | 83,7% | 594.007 kr. | 1 | 6,4 | Brønshøj |
| 28 | DUA BYG ApS | 78,0% | -11.687 kr. | — | 7,1 | København Ø |
| 29 | Dan Böhm Rådgivningsfirma ApS | 77,1% | 11.179 kr. | 1 | 5,8 | Vanløse |
| 30 | PENON INVEST ApS | 77,0% | -135.751 kr. | — | 7,1 | København Ø |
| 31 | MAROTIS GROUP ApS | 76,4% | 576.365 kr. | 1 | 6,5 | Hellerup |
| 32 | Ejendomsselskabet Sluseholmen A/S | 75,0% | 11,5 mio. kr. | 1 | 7,9 | København SV |
| 33 | FB Snedkerhaven ApS | 74,4% | -56.881 kr. | — | 6,5 | Valby |
| 34 | Bonava Danmark A/S | 74,2% | — | 9 | 7,7 | København K |
| 35 | PC TOTALENTREPRISE ApS | 74,0% | 76.510 kr. | 1 | 5,9 | København S |
| 36 | HN Udvikling ApS | 74,0% | -14.897 kr. | — | 7,1 | Valby |
| 37 | Rødovrevej 197 ApS | 67,9% | -10.250 kr. | — | 5,8 | Vanløse |
| 38 | JER ENTREPRISE ApS | 67,5% | 2,5 mio. kr. | 2 | 6,0 | København N |
| 39 | BenBau ApS | 67,1% | 30,1 mio. kr. | 1 | 6,9 | København K |
| 40 | UN17 Village Holding 1 NoLi ApS | 67,0% | -168.500 kr. | — | 7,6 | Nordhavn |
| 41 | Alt i et RUMm ApS | 65,1% | 440.576 kr. | 1 | 6,4 | København V |
| 42 | EJENDOMSSELSKABET AF 23. MAJ 2013 ApS | 62,8% | -16.236 kr. | — | 7,3 | Valby |
| 43 | Din Totalentreprenør A/S | 61,1% | 3,8 mio. kr. | 7 | 6,4 | København V |
| 44 | BC ENTERPRISE ApS | 61,0% | 773.787 kr. | 1 | 6,9 | København K |
| 45 | F-CONSTRUCTION ApS | 59,6% | 1,6 mio. kr. | 1 | 6,6 | København K |
| 46 | Udviklingsselskabet Hovedgaden 148 ApS | 58,1% | -556.404 kr. | — | 5,3 | København K |
| 47 | Quick Total Enterprise ApS | 57,8% | 622.303 kr. | 4 | 6,9 | København S |
| 48 | AP MULTIBYG ApS | 56,8% | 52.877 kr. | 1 | 5,9 | København Ø |
| 49 | KONDOR DEVELOPMENT A/S | 54,1% | -149.670 kr. | 1 | 5,1 | København SV |
| 50 | FOCUS PLUS ApS | 53,9% | 6,0 mio. kr. | 11 | 7,4 | København K |
Ranglisten dækker alle 166 virksomheder inden for opførelse af bygninger i københavn sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er CPH Enterprice ApS med 100,0%, efterfulgt af Holck Gruppen ApS (100,0%) og Helbo Enterprise ApS (100,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.