| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ren Multi Service ApS | 99,2% | 4,1 mio. kr. | 5 | 5,7 | Espergærde |
| 2 | MARITIM MUSEUMS BYG ApS | 89,0% | 4,8 mio. kr. | — | 7,9 | Helsingør |
| 3 | BYGNINGSRENOVERING H. SØRENSENS EFTF. ApS | 88,7% | 256.800 kr. | — | 7,5 | Espergærde |
| 4 | FRIBYG A/S. HELSINGØR | 84,3% | 1,3 mio. kr. | 3 | 7,5 | Helsingør |
| 5 | AH PROSTYR ApS | 82,7% | -7.714 kr. | — | 6,6 | Hornbæk |
| 6 | HOLST JENSEN ApS | 77,2% | 35.746 kr. | — | 8,2 | Hornbæk |
| 7 | Hjarsø Invest ApS | 75,3% | -231.475 kr. | 1 | 5,1 | Hornbæk |
| 8 | Ilume ApS | 73,0% | 645.955 kr. | 2 | 3,8 | Hornbæk |
| 9 | TROELS K BYG ApS | 49,3% | 602.163 kr. | 1 | 6,3 | Helsingør |
| 10 | ÅLSGÅRDE TAG & MURER ApS | 48,4% | 4,7 mio. kr. | 6 | 7,0 | Helsingør |
| 11 | Muldgaard Entreprise A/S | 40,8% | 2,6 mio. kr. | 3 | 6,4 | Espergærde |
| 12 | Avedøre Sletten ApS | 39,5% | 2,5 mio. kr. | — | 6,4 | Helsingør |
| 13 | EXPANDIA MODULER A/S | 16,1% | 34,3 mio. kr. | 5 | 5,5 | Kvistgård |
| 14 | Bastionen Nord ApS | 15,8% | 1,3 mio. kr. | 7 | 3,7 | Græsted |
| 15 | KNP BYG APS | 13,5% | 191.113 kr. | 1 | 4,1 | Ålsgårde |
| 16 | KROMANNS EJENDOMSSERVICE ApS | 9,5% | -33.368 kr. | — | 4,8 | Ålsgårde |
| 17 | LIBSTRUP BYG & BO ApS | 6,2% | 0 kr. | — | 5,0 | Helsingør |
| 18 | Gaso Byg ApS | 2,0% | 1,1 mio. kr. | 4 | 2,9 | Espergærde |
| 19 | 8KØIE BYGGERI ApS | -58,8% | — | 1 | 4,4 | Snekkersten |
| 20 | MARKER'S ApS | -74,3% | 423.719 kr. | 1 | 3,9 | Hornbæk |
| 21 | AE Development ApS | -140,9% | -13.700 kr. | — | 4,6 | Helsingør |
| 22 | VIDA ApS | -144,2% | 6,5 mio. kr. | 4 | 3,2 | Helsingør |
| 23 | DKA Udvikling ApS | -281,6% | -7.250 kr. | — | 5,7 | Hellebæk |
| 24 | Malermester Nadia Olsen ApS | -316,9% | 204.374 kr. | 1 | 3,2 | Helsingør |
| 25 | HORNBÆK TOTALENTREPRISE A/S | -1459,1% | -6.250 kr. | — | 5,7 | Hornbæk |
25 af 25 | ||||||
Ranglisten dækker alle 25 virksomheder inden for opførelse af bygninger i helsingør sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Ren Multi Service ApS med 99,2%, efterfulgt af MARITIM MUSEUMS BYG ApS (89,0%) og BYGNINGSRENOVERING H. SØRENSENS EFTF. ApS (88,7%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.