| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | JM BYG ApS | 96,7% | -5.485 kr. | — | 7,2 | Juelsminde |
| 2 | MH Handel ApS | 91,3% | -125.461 kr. | 1 | 5,4 | Stouby |
| 3 | JKOlesen ejendomme ApS | 85,8% | 926.018 kr. | 1 | 6,5 | Løsning |
| 4 | ENTREPRENØRFIRMAET KAJ OG IB CHRISTENSEN ApS | 75,1% | 4,7 mio. kr. | 7 | 6,9 | Tørring |
| 5 | GGS BYGGE OG ANLÆG A/S | 71,9% | 2,0 mio. kr. | 5 | 7,0 | Hedensted |
| 6 | Fredes Alle ApS | 54,6% | 3,8 mio. kr. | — | 7,5 | Juelsminde |
| 7 | Murermester Niels Nørgaard ApS | 50,4% | 1,7 mio. kr. | 3 | 6,5 | Hedensted |
| 8 | Byggefirmaet A. Nielsen ApS | 46,8% | 443.140 kr. | 1 | 5,8 | Hedensted |
| 9 | K.A. ENTREPRISE HORSENS A/S | 41,8% | 646.064 kr. | — | 8,0 | Hedensted |
| 10 | ULDUM HUSE A/S | 41,8% | 17,3 mio. kr. | 38 | 6,5 | Uldum |
| 11 | LOKATO ENTREPRISE A/S | 41,6% | 10,1 mio. kr. | 11 | 7,2 | Flemming |
| 12 | Stenhøjgaard Ejendomme 2017 ApS | 39,2% | 2,6 mio. kr. | — | 6,9 | Løsning |
| 13 | Patrick Jespersen Entreprenør ApS | 38,1% | 3,2 mio. kr. | 4 | 6,1 | Tørring |
| 14 | Ejd.selskabet Ågade ApS | 37,2% | 554.553 kr. | — | 6,7 | Tørring |
| 15 | MILTON HUSE A/S | 26,9% | 857,4 mio. kr. | 113 | 7,2 | Løsning |
| 16 | LAUDAL BYG ApS | 23,0% | 2,2 mio. kr. | 2 | 5,3 | Tørring |
| 17 | Naturligheden P/S | 21,1% | — | 1 | 3,9 | Hedensted |
| 18 | Simon Skov Invest ApS | 17,4% | 1,8 mio. kr. | 1 | 5,5 | Hedensted |
| 19 | Falkenberg Bolig ApS | 17,4% | -43.835 kr. | — | 4,2 | Rask Mølle |
| 20 | JT INVEST 2010 ApS | 14,6% | 7.616 kr. | — | 4,7 | Vejle |
| 21 | Sommerhaven ApS | 13,9% | 2,8 mio. kr. | — | 5,4 | Hedensted |
| 22 | Tryk Ejendomme ApS | 7,5% | 1,4 mio. kr. | — | 5,2 | Løsning |
| 23 | TEAM NORDAHL EL og Byg ApS | 6,5% | 1,3 mio. kr. | 7 | 3,9 | Tørring |
| 24 | Ribe Landevej ApS | 5,7% | 162.500 kr. | — | 5,3 | Tørring |
| 25 | Stenhøjgaard Ejendomme ApS | 4,9% | 1,4 mio. kr. | — | 5,6 | Løsning |
| 26 | BRUNO A SØRENSEN BYG A/S | 2,2% | -234.153 kr. | 1 | 4,2 | Tørring |
| 27 | Rækkehuset.dk ApS | -1,4% | 15.227 kr. | — | 4,8 | Løsning |
| 28 | Kronhusene Tølløse II ApS | -3,8% | -31.081 kr. | — | 2,7 | Løsning |
| 29 | ØSTJYSK BYGGESERVICE ApS | -53,1% | 1,4 mio. kr. | 2 | 3,2 | Hedensted |
29 af 29 | ||||||
Ranglisten dækker alle 29 virksomheder inden for opførelse af bygninger i hedensted sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er JM BYG ApS med 96,7%, efterfulgt af MH Handel ApS (91,3%) og JKOlesen ejendomme ApS (85,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.