| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Scandinavian Homes ApS | 100,0% | — | — | 6,6 | Hellerup |
| 2 | Moodify Projects ApS | 96,6% | -45.416 kr. | — | 6,4 | Klampenborg |
| 3 | TT HOLDING AF 1. OKTOBER 2005 ApS | 88,8% | 159.374 kr. | 1 | 6,8 | Hellerup |
| 4 | RS Trylleskoven 2 A/S | 83,5% | -41.377 kr. | — | 7,3 | Hellerup |
| 5 | HÅNDVÆRK & PARTNERE ApS | 70,4% | 1,1 mio. kr. | 8 | 6,4 | Charlottenlund |
| 6 | TB Projects ApS | 68,7% | 5,0 mio. kr. | 6 | 7,4 | Gentofte |
| 7 | Lercke ApS | 68,0% | 348.043 kr. | 1 | 5,0 | Klampenborg |
| 8 | BRUNEVANG ApS | 67,4% | -29.062 kr. | 1 | 6,4 | Charlottenlund |
| 9 | Roskildevej 345 ApS | 63,7% | -80.880 kr. | — | 5,6 | Hellerup |
| 10 | NORDHUSET ApS | 63,1% | 1,3 mio. kr. | — | 8,3 | Charlottenlund |
| 11 | Tonsbakken Holding ApS | 59,0% | -600 kr. | — | 6,0 | Charlottenlund |
| 12 | Helt Hjem ApS | 55,1% | 1,3 mio. kr. | 1 | 6,9 | Gentofte |
| 13 | ENTREPRENØR THOMAS JERVIN ApS | 54,5% | 2,8 mio. kr. | 4 | 5,2 | Charlottenlund |
| 14 | ALKIMA BYG ApS | 53,4% | 635.163 kr. | 1 | 6,6 | Charlottenlund |
| 15 | VITO KONSTRUKTIONER ApS | 52,9% | -2.500 kr. | — | 6,3 | Gentofte |
| 16 | nor|DC ApS | 50,6% | 17,3 mio. kr. | 20 | 7,2 | Gentofte |
| 17 | Lumax Enterprise ApS | 48,5% | 550.041 kr. | 1 | 5,6 | Hellerup |
| 18 | TAGSTAD ENTREPRISE ApS | 48,1% | 247.519 kr. | — | 6,4 | Hellerup |
| 19 | SØNDERSKOV.COM ApS | 47,0% | -14.802 kr. | — | 7,0 | Gentofte |
| 20 | Artha Skovly P/S | 46,5% | 9,5 mio. kr. | — | 7,3 | Hellerup |
| 21 | nor|anlæg ApS | 45,0% | 3,0 mio. kr. | 6 | 7,1 | Gentofte |
| 22 | G. V. L. ENTREPRISE A/S | 44,3% | 28,9 mio. kr. | 35 | 8,1 | Hellerup |
| 23 | ASSERGÅRDEN PROJEKTUDVIKLING ApS | 40,6% | 1,3 mio. kr. | — | 6,8 | Hellerup |
| 24 | BYGGEKOMPAGNIET CPH ApS | 39,9% | 5,2 mio. kr. | 9 | 7,0 | Charlottenlund |
| 25 | Maison Scandinavia Group ApS | 39,4% | 6,5 mio. kr. | 16 | 5,8 | Charlottenlund |
| 26 | NORDSTRØM OG SØKVIST ApS. | 34,7% | 1,7 mio. kr. | 3 | 5,9 | Gentofte |
| 27 | Ejendomsselskabet VDF ApS | 32,5% | -143.889 kr. | — | 5,9 | Hellerup |
| 28 | Færgeparken ApS | 30,8% | 2,3 mio. kr. | — | 7,1 | Hellerup |
| 29 | Propreco Helsingør ApS | 29,7% | -2.027.707 kr. | — | 5,9 | Charlottenlund |
| 30 | CBS ENTREPRISE A/S | 29,4% | 4,0 mio. kr. | 2 | 6,0 | Gentofte |
| 31 | Ejendomsselskabet KLVP ApS | 28,5% | 6,3 mio. kr. | — | 6,0 | Hellerup |
| 32 | AKTICON-BYG ApS | 20,8% | — | — | 5,1 | Gentofte |
| 33 | PROJEKT VALLØ STRAND ApS | 15,5% | 4,1 mio. kr. | — | 5,0 | Hellerup |
| 34 | Ejendomsselskabet I af 17. maj 2024 ApS | 13,7% | -9.926 kr. | — | 3,9 | Klampenborg |
| 35 | Ejendomsselskabet III af 17. maj 2024 ApS | 12,2% | -5.000 kr. | — | 3,9 | Klampenborg |
| 36 | TUXENS ApS | 2,7% | -11.800 kr. | — | 4,8 | Hellerup |
| 37 | Ejendomsselskabet MSM ApS | -0,4% | -53.832 kr. | — | 4,1 | Hellerup |
| 38 | Ejendomsselskabet KBK ApS | -0,8% | -81.728 kr. | — | 3,8 | Hellerup |
| 39 | ØSTRE MESSEGADE 4 ApS | -2,3% | -48.830 kr. | — | 4,7 | Gentofte |
| 40 | Udviklingsselskabet Hestehaven ApS | -2,5% | -228.869 kr. | — | 3,6 | Charlottenlund |
| 41 | OJV46 ApS | -3,0% | -93.163 kr. | — | 3,5 | Gentofte |
| 42 | Propreco Projekt II ApS | -4,6% | -9.875 kr. | — | 4,8 | Charlottenlund |
| 43 | M. S. Madsen Byg ApS | -12,2% | 353.146 kr. | 1 | 3,7 | Hellerup |
| 44 | Hird Entreprise ApS | -51,8% | 444.457 kr. | 1 | 4,1 | Charlottenlund |
| 45 | BUILDERS ApS | -52,1% | 180.069 kr. | 1 | 2,9 | Gentofte |
| 46 | Stadionkvarter Favrholm ApS | -1939,0% | -558.746 kr. | — | 3,6 | Charlottenlund |
| 47 | NPV Entreprise ApS | -3446,7% | -37.501 kr. | — | 3,6 | Charlottenlund |
| 48 | TAGES 2 ApS | -139789,6% | 969.974 kr. | 1 | 3,7 | Gentofte |
| 49 | K BOLIGER ApS | -4547002,3% | -17.828 kr. | — | 4,2 | Charlottenlund |
49 af 49 | ||||||
Ranglisten dækker alle 49 virksomheder inden for opførelse af bygninger i gentofte sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Scandinavian Homes ApS med 100,0%, efterfulgt af Moodify Projects ApS (96,6%) og TT HOLDING AF 1. OKTOBER 2005 ApS (88,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.