| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | A/S BRØNDERSLEV INDUSTRIHUS | 99,6% | -45.443 kr. | — | 7,6 | Brønderslev |
| 2 | OVE J. JENSEN HOLDING ApS | 97,4% | 195.988 kr. | 1 | 5,4 | Dronninglund |
| 3 | Murermester Svend Thomsens Eftf. ApS | 79,3% | 596.429 kr. | 2 | 6,6 | Hjallerup |
| 4 | MANNA MULTI BYG ApS | 71,0% | 2,9 mio. kr. | 2 | 5,9 | Brønderslev |
| 5 | MURERMESTER OLE B. JOHANSEN ApS | 69,0% | 162.244 kr. | 1 | 5,4 | Brønderslev |
| 6 | R-Huset ApS | 58,3% | 115.132 kr. | — | 8,0 | Brønderslev |
| 7 | MJ BYG, BRØNDERSLEV ApS | 50,1% | 10,1 mio. kr. | 17 | 7,2 | Brønderslev |
| 8 | Restate Construction ApS | 45,7% | 565.633 kr. | — | 7,0 | Brønderslev |
| 9 | Tømrerfirmaet Jacob Dam ApS | 44,7% | 1,4 mio. kr. | 3 | 6,1 | Brønderslev |
| 10 | MKJ Bolig ApS | 36,9% | 451.908 kr. | — | 5,8 | Brønderslev |
| 11 | RTE Erhvervsbyg A/S | 34,6% | 28,6 mio. kr. | 25 | 6,2 | Brønderslev |
| 12 | MESTERBYG KLOKKERHOLM A/S | 26,5% | 1,4 mio. kr. | 4 | 5,2 | Hjallerup |
| 13 | HLP Høje Støvring ApS | 19,2% | 4,0 mio. kr. | — | 6,1 | Aalborg |
| 14 | LARSEN OG SØRENSEN BYGGEINDUSTRI ApS | 15,5% | 139.520 kr. | — | 5,5 | Hjallerup |
| 15 | MCBC Ejendomme ApS | 9,6% | 37.988 kr. | — | 4,9 | Hjallerup |
| 16 | HLP Engbodalen ApS | 6,1% | 1,1 mio. kr. | — | 5,2 | Aalborg |
| 17 | CDK Invest ApS | 2,7% | -13.256 kr. | — | 3,4 | Brønderslev |
| 18 | Flex Huse Beder ApS | -0,1% | -219.375 kr. | — | 4,0 | Hjallerup |
| 19 | EGS BYG & BOLIG ApS | -1,2% | 324.542 kr. | 1 | 4,6 | Brønderslev |
| 20 | BYGGEFIRMAET KIM LARSEN ApS | -2,4% | 383.079 kr. | 1 | 3,2 | Brønderslev |
| 21 | KT Ejendomme Gandrup ApS | -6,4% | -93.635 kr. | — | 4,2 | Hjallerup |
| 22 | Flex Huse Søndervigvej ApS | -6,6% | -160.480 kr. | — | 3,9 | Hjallerup |
| 23 | Leonhard Byg og Ejendomme ApS | -11,0% | -146.198 kr. | — | 3,1 | Jerslev J |
| 24 | Rosenhaven Dronninglund ApS | -12,1% | 1,6 mio. kr. | — | 3,2 | Hals |
| 25 | FLEX BYG 2019 ApS | -15,3% | -9.350 kr. | — | 4,7 | Hjallerup |
| 26 | VME Simonsen & Wendt ApS | -18,0% | -1.695.965 kr. | 1 | 3,8 | Dronninglund |
| 27 | Krogen 10 ApS | -32,5% | -23.705 kr. | — | 4,6 | Hjallerup |
| 28 | VIRKSOMHEDSVEJ 6-18, BRØNDERSLEV ApS | -36,0% | -6.000 kr. | — | 5,1 | Brønderslev |
| 29 | R2 HUSE ApS | -107,6% | 496.105 kr. | 1 | 3,3 | Hjallerup |
| 30 | JOM Projektudvikling ApS | -1642,2% | -595.105 kr. | — | 3,7 | Hjallerup |
30 af 30 | ||||||
Ranglisten dækker alle 30 virksomheder inden for opførelse af bygninger i brønderslev sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er A/S BRØNDERSLEV INDUSTRIHUS med 99,6%, efterfulgt af OVE J. JENSEN HOLDING ApS (97,4%) og Murermester Svend Thomsens Eftf. ApS (79,3%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.