| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sylvester Entreprise ApS | 100,0% | 0 kr. | 4 | 6,3 | Højbjerg |
| 2 | Cosmo 81 ApS | 99,8% | 0 kr. | — | 8,2 | Aarhus C |
| 3 | BRABRAND FORMIDLING ApS | 99,6% | -9.374 kr. | 1 | 6,4 | Aarhus C |
| 4 | P. LETH HOLDING ApS | 99,5% | 42.530 kr. | — | 7,8 | Højbjerg |
| 5 | Domis Voldbjergvej Bolig ApS | 99,5% | -315.532 kr. | — | 7,3 | Aarhus C |
| 6 | SLOTSHERRENSVEJ 203 OG 205 ApS | 99,4% | — | — | 7,6 | Aarhus C |
| 7 | PLS Salg A/S | 98,7% | -12.294 kr. | — | 6,1 | Aarhus C |
| 8 | PLS Udleje A/S | 98,4% | -13.815 kr. | — | 6,1 | Aarhus C |
| 9 | Park Fermé København ApS | 97,2% | -40.969 kr. | — | 6,2 | Lystrup |
| 10 | Bolig Kastrupvej ApS | 97,0% | -2.444 kr. | — | 7,2 | Viby J |
| 11 | FJE Entreprise Aps | 95,9% | 14.022 kr. | — | 7,0 | Hasselager |
| 12 | SP Facility Management A/S | 94,1% | -14.466 kr. | 1 | 5,9 | Mårslet |
| 13 | SPØRRING HUSE ApS. SPØRRING | 93,3% | — | 1 | 6,4 | Trige |
| 14 | RAUNSTRUP A/S | 91,3% | 2,4 mio. kr. | 16 | 6,7 | Aarhus N |
| 15 | Urban Vadum 1 ApS | 89,3% | -11.750 kr. | — | 6,5 | Skødstrup |
| 16 | SVEJSTRUP EJENDOMME ApS | 87,4% | 29.510 kr. | — | 6,6 | Tilst |
| 17 | Urban Vadum 3 ApS | 84,2% | -13.000 kr. | — | 6,1 | Skødstrup |
| 18 | Marienlyst Holding A/S | 84,0% | -108.912 kr. | — | 7,7 | Aarhus C |
| 19 | K.I.-ENTREPRISE ApS | 83,4% | 1,2 mio. kr. | 2 | 7,0 | Højbjerg |
| 20 | Bassin 7 Bolig ApS | 80,7% | 1,4 mio. kr. | — | 6,7 | Aarhus C |
| 21 | HØILUND BYG ApS | 79,1% | 762.133 kr. | 2 | 7,2 | Viby J |
| 22 | HusCompagniet Danmark A/S | 79,0% | 2,0 mia. kr. | 264 | 9,7 | Tilst |
| 23 | BoStad Holbæk Havn ApS | 76,2% | 13,2 mio. kr. | — | 7,6 | Aarhus C |
| 24 | BUSHØJVÆNGET 127 ApS | 75,4% | — | — | 6,3 | Malling |
| 25 | Byggeselskabet Århus City ApS | 74,7% | 1.573 kr. | 1 | 5,9 | Aarhus C |
| 26 | Marienlyst Aarhus 1 ApS | 74,7% | 146.591 kr. | — | 7,8 | Aarhus C |
| 27 | Foras Construct ApS | 72,1% | 2,2 mio. kr. | 1 | 6,2 | Viby J |
| 28 | Byggetilsyn & Rådgivning ApS | 72,0% | 290.066 kr. | 1 | 6,9 | Hornslet |
| 29 | SPANGS BYG ApS | 70,1% | 390.576 kr. | 1 | 5,9 | Risskov |
| 30 | Design og Byggeri ApS | 67,8% | 4,8 mio. kr. | 14 | 6,4 | Viby J |
| 31 | Park Fermé Byg ApS | 67,6% | 1,8 mio. kr. | 3 | 5,7 | Lystrup |
| 32 | Sinding & Co. Entreprise A/S | 65,2% | 14,1 mio. kr. | 19 | 7,4 | Aarhus C |
| 33 | MKS BYG & ENTREPRISE ApS | 64,0% | 3,1 mio. kr. | 1 | 7,5 | Viby J |
| 34 | MULTI ENTREPRISE ApS | 63,0% | 6,0 mio. kr. | 10 | 7,6 | Risskov |
| 35 | Harpsøe & Feldballe Invest ApS | 62,2% | 74.476 kr. | — | 5,8 | Beder |
| 36 | KK 17 ApS | 62,1% | 1,4 mio. kr. | — | 7,7 | Risskov |
| 37 | FLIB BETON ApS | 59,8% | 6,8 mio. kr. | 8 | 6,3 | Viby J |
| 38 | BV BYG ApS | 56,8% | 347.950 kr. | 1 | 6,2 | Egå |
| 39 | Svinholtvej, Vejle Etape 1 P/S | 53,4% | 5,0 mio. kr. | — | 7,3 | Aarhus C |
| 40 | Viston Entreprise A/S | 53,4% | 4,7 mio. kr. | 8 | 7,0 | Aarhus N |
| 41 | AMATECH A/S | 53,1% | 20,0 mio. kr. | 6 | 7,9 | Skødstrup |
| 42 | Vognsen & Co Aarhus A/S | 51,5% | 15,4 mio. kr. | 21 | 7,3 | Lystrup |
| 43 | Svinholtvej, Vejle Etape 2 P/S | 51,3% | 5,7 mio. kr. | — | 7,1 | Viby J |
| 44 | Plejdrupp ApS | 50,5% | 1,3 mio. kr. | 3 | 5,9 | Højbjerg |
| 45 | Apart Ejendomme 7 -A-1 ApS | 48,0% | 2,8 mio. kr. | 1 | 6,4 | Viby J |
| 46 | ENGO BYG ApS | 48,0% | 34.355 kr. | 1 | 6,0 | Hinnerup |
| 47 | Thorup Entreprenør ApS | 47,4% | 2,4 mio. kr. | 1 | 6,7 | Egå |
| 48 | ZÜBLIN A/S | 46,6% | 155,5 mio. kr. | 31 | 8,1 | Trige |
| 49 | DETAIL BYG ApS | 46,4% | 17,0 mio. kr. | — | 7,3 | Aarhus C |
| 50 | Raunstrup Byggeri A/S | 45,6% | 10,8 mio. kr. | 21 | 7,2 | Aarhus N |
Ranglisten dækker alle 167 virksomheder inden for opførelse af bygninger i aarhus sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Sylvester Entreprise ApS med 100,0%, efterfulgt af Cosmo 81 ApS (99,8%) og BRABRAND FORMIDLING ApS (99,6%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.