| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Toolbox Construction ApS | 8084,5% | 20.594 kr. | — | 4,8 | Frederiksberg |
| 2 | HOUSING Byg & Entreprise ApS | 2894,2% | 4.751 kr. | 1 | 2,8 | København K |
| 3 | DPR Construction ApS | 683,1% | 16,8 mio. kr. | 2 | 3,9 | København Ø |
| 4 | Green Struct ApS | 470,8% | 249.997 kr. | — | 4,9 | Sønder Omme |
| 5 | Det Ny Højtoft ApS | 252,8% | 23.251 kr. | — | 4,7 | Taastrup |
| 6 | Pefina Projects ApS | 181,0% | 64.664 kr. | — | 6,3 | København K |
| 7 | EUROPA PLADS ApS | 158,2% | -712.531 kr. | — | 7,3 | Aarhus C |
| 8 | GARAGEPARK ApS | 157,8% | 1,3 mio. kr. | — | 5,5 | Roskilde |
| 9 | MIR COMPANY S.M.B.A | 149,9% | 70.949 kr. | 2 | 3,9 | Brøndby |
| 10 | IVM ApS | 112,0% | 532.056 kr. | 2 | 4,0 | Rødovre |
| 11 | DOMUS AXEL A/S | 98,8% | 6.343 kr. | — | 7,1 | Vejle |
| 12 | Skovgaardens Byg & Klima ApS | 90,8% | 843.863 kr. | 2 | 3,7 | Nykøbing F |
| 13 | G.J. Bygmester ApS | 90,4% | 2,3 mio. kr. | 3 | 6,4 | Fårup |
| 14 | SBH Entreprise ApS | 85,6% | — | 1 | 7,1 | Skanderborg |
| 15 | KNK TOTALBYG ApS | 83,0% | 68.190 kr. | — | 5,1 | Store Fuglede |
| 16 | MARKER'S ApS | 81,4% | 423.719 kr. | 1 | 3,9 | Hornbæk |
| 17 | SPS Silkeborg ApS | 80,8% | 69.464 kr. | 1 | 2,9 | Silkeborg |
| 18 | Entas A/S | 72,3% | — | 1 | 3,8 | Taastrup |
| 19 | 2N HUSE ApS | 69,4% | 2,3 mio. kr. | — | 8,5 | Horsens |
| 20 | MULTA ApS | 66,8% | 444.427 kr. | — | 5,0 | Slagelse |
| 21 | SAFIR HUSE ApS | 66,4% | 100.535 kr. | — | 5,3 | Faxe |
| 22 | Hofjepbyg ApS | 66,2% | 2,8 mio. kr. | 2 | 5,8 | Hørsholm |
| 23 | Egehøj invest Aps | 64,4% | — | — | 7,6 | Søborg |
| 24 | KVK Byg og Anlæg ApS | 64,4% | 4,0 mio. kr. | 6 | 6,8 | Munke Bjergby |
| 25 | MT Cph Byg ApS | 62,4% | 3,6 mio. kr. | 7 | 3,7 | København N |
| 26 | Nytnordisk ApS | 62,1% | 520.944 kr. | — | 6,9 | Helsinge |
| 27 | PETER R. MØLLER ApS | 59,7% | 344.636 kr. | 1 | 5,6 | Silkeborg |
| 28 | Stenhøj Husene A/S | 59,3% | 99,6 mio. kr. | 84 | 9,5 | Hjørring |
| 29 | NI Byggestyring og Rådgivning ApS | 58,3% | 1,7 mio. kr. | 1 | 6,9 | Hørsholm |
| 30 | Ejendomsselskabet MSM ApS | 57,8% | -53.832 kr. | — | 4,1 | Hellerup |
| 31 | PFS Entreprise Byg ApS | 56,9% | 425.684 kr. | — | 7,6 | Tureby |
| 32 | Lumax Enterprise ApS | 55,1% | 550.041 kr. | 1 | 5,6 | Hellerup |
| 33 | AMF Byg ApS | 54,8% | 45.727 kr. | 1 | 3,4 | Silkeborg |
| 34 | AGERBO TEKNIK & MILJØ ApS | 54,7% | 170.802 kr. | 1 | 6,7 | Taastrup |
| 35 | Struktørfirmaet R&T v. Bo Paaske ApS | 54,2% | 7,8 mio. kr. | 5 | 7,0 | Frørup |
| 36 | Zanco Group ApS | 54,0% | 2,2 mio. kr. | 3 | 6,8 | Herlev |
| 37 | M - M Assets ApS | 53,9% | -14.909 kr. | — | 6,4 | Odense C |
| 38 | Bassin 7 Bolig ApS | 53,4% | 1,4 mio. kr. | — | 6,7 | Aarhus C |
| 39 | BORG TOTALENTREPRISE ApS | 52,3% | 3,3 mio. kr. | 4 | 6,4 | Nyborg |
| 40 | Alt i et RUMm ApS | 52,1% | 440.576 kr. | 1 | 6,4 | København V |
| 41 | UN17 Village Holding 1 NoLi ApS | 52,1% | -168.500 kr. | — | 7,6 | Nordhavn |
| 42 | JJK BYG ApS | 51,8% | 72.797 kr. | 1 | 4,1 | Virum |
| 43 | HPM ApS | 51,8% | 99.220 kr. | 8 | 6,8 | Frederiksberg C |
| 44 | L.R. TOTAL ApS | 51,6% | 242.539 kr. | 1 | 5,2 | Kirke Hyllinge |
| 45 | A.K. Byg Entreprise ApS | 51,4% | 10,0 mio. kr. | — | 8,1 | Taastrup |
| 46 | Fladenbund Byg ApS | 51,2% | -197.092 kr. | — | 5,4 | Grindsted |
| 47 | Eva Byggeri Aps | 50,6% | 366.813 kr. | 20 | 6,0 | Køge |
| 48 | Godt Tømrerarbejde ApS | 50,5% | 2,0 mio. kr. | 1 | 6,8 | Valby |
| 49 | Birch JB Totalentreprise 2 ApS | 49,9% | 349.596 kr. | — | 7,5 | Silkeborg |
| 50 | BEN BUILDING ENTERPRISE ApS | 49,8% | 1,3 mio. kr. | 5 | 7,1 | Hedehusene |
Ranglisten dækker alle 2.425 virksomheder inden for opførelse af bygninger sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er Toolbox Construction ApS med 8084,5%, efterfulgt af HOUSING Byg & Entreprise ApS (2894,2%) og DPR Construction ApS (683,1%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.